2000ko Italiako Giroa

Wikipedia(e)tik
Hona jo: nabigazioa, Bilatu
1999 << 2000ko Italiako Giroa >> 2001
Sailkapenak Sarrerakoa + 21 etapa, 3676 km
Nagusia Italia Stefano Garzelli
Puntuak Errusia Dimitri Konyshev
Mendia Italia Francesco Casagrande
Intergiroa Italia Fabrizio Guidi
Taldeak Italia Mapei

2000ko Italiako Giroa Itzuli Handi honen 83. edizioa izan zen. 2000ko maiatzak 13 eta ekainak 4 artean ospatu zen, sarrerako bat eta 21 etapatan banatutako 3676 kilometroko ibilbidea eginez. Erroman hasi eta Milanen amaitu zen.

180 txirrindularik parte hartu zuten 9 txirrindulariko 20 taldetan banatuta, garailea Stefano Garzelli izan zelarik, proba, batez beste, 37,684 kilometro orduko abiaduran bete zuena.

Etapak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Etapa Data Ibilbidea Kilometroak Garailea Liderra
Sarrerakoa maiatzak 13 Erroma-Vatikano 6 (banakako erlojupekoa) Txekiar Errepublika Jan Hruška Txekiar Errepublika Jan Hruška
1.a maiatzak 14 Roma-Terracina 129 Italia Ivan Quaranta Italia Mario Cipollini
2.a maiatzak 15 Terracina-Maddaloni 229 Italia Cristian Moreni Italia Cristian Moreni
3.a maiatzak 16 Paestum - Scalea 174 Txekiar Errepublika Ján Svorada Italia Cristian Moreni
4.a maiatzak 17 Scalea - Matera 233 Italia Mario Cipollini Italia Cristian Moreni
5.a maiatzak 18 Matera - Peschici 232 Italia Danilo Di Luca Italia Matteo Tosatto
6.a maiatzak 19 Peschici - Vasto 170 Errusia Dimitri Konyshev Italia Matteo Tosatto
7.a maiatzak 20 Vasto - Teramo 171 Australia David McKenzie Italia Matteo Tosatto
8.a maiatzak 21 Corinaldo - Prato 255 Belgika Axel Merckx Espainia José Enrique Gutiérrez
9.a maiatzak 22 Prato - Abetone 138 Italia Francesco Casagrande Italia Francesco Casagrande
10.a maiatzak 23 San Marcello Pistoiese - Padua 257 Italia Ivan Quaranta Italia Francesco Casagrande
11.a maiatzak 24 Lignano Sabbiadoro - Bibione 45 (banakako erlojupekoa) Kolonbia Víctor Hugo Peña Italia Francesco Casagrande
12.a maiatzak 26 Bibione - Feltre 191 Italia Enrico Cassani Italia Francesco Casagrande
13.a maiatzak 27 Feltre - Selva di Val Gardena 195 Espainia José Luis Rubiera Italia Francesco Casagrande
14.a maiatzak 28 Selva di Val Gardena - Bormio 205 Italia Gilberto Simoni Italia Francesco Casagrande
15.a maiatzak 29 Bormio - Brescia 171 Italia Biagio Conte Italia Francesco Casagrande
16.a maiatzak 30 Brescia - Meda 102 Italia Fabrizio Guidi Italia Francesco Casagrande
17.a maiatzak 31 Meda - Genova 224 Euskal Herria Álvaro González de Galdeano Italia Francesco Casagrande
18.a ekainak 1 Genova - Prato Nevoso 176 Italia Stefano Garzelli Italia Francesco Casagrande
19.a ekainak 2 Saluzzo-Briançon 177 Italia Paolo Lanfranchi Italia Francesco Casagrande
20.a ekainak 3 Briançon-Sestriere 34 (banakako erlojupekoa) Txekiar Errepublika Jan Hruška Italia Stefano Garzelli
21.a ekainak 4 Turin-Milan 198 Italia Mariano Piccoli Italia Stefano Garzelli

Sailkapen nagusia[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Sailkapen nagusia
1. Italia Stefano Garzelli 98h 30' 14"
2. Italia Francesco Casagrande a 1' 27"
3. Italia Gilberto Simoni a 1' 33"
4. Italia Andrea Noé a 4'58"
5. Errusia Pável Tonkov a 5' 28"
6. Kolonbia Hernán Buenahora a 5'48"
7. Italia Wladimir Belli a 7'38"
8. Espainia José Luis Rubiera a 8'08"
9. Ukraina Serhiy Honchar a 8'14"
10. Italia Leonardo Piepoli a 8'02"

Talde eta txirrindulari parte-hartzaileak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Team Polti 
Amica Chips 
Banesto 
Cantina Tollo 
Ceramica Panaria-Gaerne 
Farm Frites 
Fassa Bortolo 
Kelme 
La Française des Jeux 
Lampre 
Linda McCartney Racing Team 
Liquigas-Pata 
Mapei 
Mercatone Uno 
Mobilvetta 
Aguardiente Nectar-Selle Italia 
Rabobank 
Saeco 
Vini Caldirola 
Vitalicio Seguros