Espainiako errepideko txirrindularitza txapelketa

Wikipedia(e)tik
Hona jo: nabigazioa, Bilatu
MaillotEspaña.PNG
Joaquim Rodríguez, 2007an Espainiako txapelduna zena.

Espainiako errepideko txirrindularitza txapelketa 1902z geroztik urtero (nahiz eta lehendabizikoz 1897an antolatu) egiten duten lasterketa da, Espainiako txapeldun izendatzen duena. Txapelketa gehien lortu dituen txirrindularia Mariano Cañardo nafarra da, guztira lau aldiz Espainiako txapelduna izandakoa.

Palmaresa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Gizonezkoa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Urtea Txapelduna Txapeldunordea Hirugarrena Egoitza
1897 José Pesoa Juan Sugranes Clemente Fabián Avila
1902 Tomás Peñalva Salvador Seguí José Manuel Pekín - Miguel Bayona (tandema) Bartzelona
1903 Ricardo Peris Tomás Peñalva Julio Álvarez Madril
1904 Tomás Peñalva Ricardo Peris Julio Álvarez Valentzia
1905 Pablo Pujol José Pérez Tomás Peñalva Tarragona
1906 Luis Amuñategi Juan Adrián Campesinos Domingo Álvarez Madril
1907 Luis Amuñategi Tomás Sanz Marcelino Cuesta Bilbo
1908 Vicente Blanco Esteban Espinosa Marcelino Cuesta Gijón
1909 Vicente Blanco José Pérez Eduard Leonard Valentzia
1910 José Magdalena Otilio Borrás Jaime Durán Bartzelona
1911 Jaime Durán Lázaro Villada Sebastià Masdeu Madril
1912 José Magdalena Joaquín Martí Antonio Crespo Bartzelona
1913 Juan Martí Lorenzo Oca Joaquín Loranaga Gasteiz
1914 Óscar Leblanc Antonio Crespo José Magdalena Madril
1915 Simón Febrer Juan Zumalde José Magdalena Bilbo
1916 José Manchón Óscar Leblanc José Magdalena Bartzelona
1917 Lázaro Villada Óscar Leblanc José Magdalena Madril
1918 Simón Febrer Juan Martínez Miguel Colchón Sevilla
1919 Jaime Janer Juan Martínez Guillermo Antón Santander
1920 Miguel Bover Jaime Janer José Saura Bartzelona
1921 Ramón Valentín Miguel García Guillermo Antón Madril
1922 José Saura José María Sanz Miguel García Bartzelona
1923 Jaime Janer Telmo García Miguel Mucio Figueres
1924 Juan Bautista Llorens Telmo García Teodoro Montheys Bilbo
1925 Ricardo Montero Jaime Janer Telmo García Donostia
1926 José Saura Juan Bautista Llorens Ricardo Montero Sevilla
1927 Miguel Mucio Telmo García Francisco Cepeda Bartzelona
1928 Telmo García Eduardo Fernández José María Sanz Madril
1929 Luciano Montero José María Sanz Sebastián Aguilar Donostia
1930 Mariano Cañardo Luciano Montero Vicente Bachero Bartzelona
1931 Mariano Cañardo Antonio Escuriet José Nicolau Madril
1932 Luciano Montero Mariano Cañardo Salvador Cardona Donostia
1933 Mariano Cañardo Luciano Montero Vicente Bachero Bartzelona
1934 Luciano Montero Mariano Cañardo Salvador Cardona Madril
1935 Salvador Cardona Mariano Cañardo Luciano Montero Valentzia
1936 Mariano Cañardo Luciano Montero Mariano Gascón Palma Mallorcakoa
1937 Espainiako Gerra Zibila zela eta ez zuten egin
1938 Fermín Trueba Francisco Goenaga Francisco Aresti Bilbo
1939 Fco. Antonio Andrés Sancho Mariano Cañardo Vicente Trueba Santander
1940 Federico Ezkerra Diego Cháfer Mariano Cañardo Madril
1941 Fco. Antonio Andrés Sancho Antonio Martín Julián Berrendero Madril
1942 Julián Berrendero Fco. Ant. Andrés Sancho Diego Cháfer Madril
1943 Julián Berrendero José Bejarano Antonio Martín Madril
1944 Julián Berrendero Antonio Martín Vicente Carretero Madril
1945 Juan Gimeno Joaquín Olmos Delio Rodríguez Madril
1946 Bernardo Ruiz Fco. Antonio Andrés Sancho Bernardo Capó Madril
1947 Bernardo Capó Bernardo Ruiz Miguel Gual Madril
1948 Bernardo Ruiz Antonio Gelabert Julián Berrendero Madril
1949 José Serra Bernardo Capó Julián Berrendero Madril
1950 Antonio Gelabert Bernardo Ruiz José Vidal Porcar Bartzelona-Bilbo-Madril
1951 Bernardo Ruiz Andrés Trobat Victorio García Bartzelona-Zamora-Madril
1952 Andrés Trobat José Mateo Cosme Barrutia Avilés
1953 Francisco Massip Andrés Trobat Francisco Alomar Bartzelona
1954 Emilio Rodríguez Bernardo Ruiz Francisco Alomar Madril
1955 Antonio Gelabert José Escolano José Sierra Bartzelona
1956 Antonio Ferraz Bernardo Ruiz Francisco Massip Bergara
1957 Antonio Ferraz René Marigil Antonio Jiménez Quiles Durango
1958 Federico Martín Bahamontes Salvador Botella Jesús Loroño Madril
1959 Antonio Suárez Federico Martín Bahamontes Jesús Galdeano Madril
1960 Antonio Suárez Jesús Loroño Fernando Manzaneque Madril
1961 Antonio Suárez Jesús Loroño Federico Martín Bahamontes Madril
1962 Luis Otaño José Pérez Francés Manuel Martín Piñera Zaragoza
1963 José Pérez Francés Miguel Pacheco Fernando Manzaneque Lizarra
1964 Julio Jiménez José Luis Talamillo Luis Otaño Bilbo
1965 Antonio Gómez del Moral José Antonio Momeñe Gabriel Mas Palma Mallorcakoa
1966 Luis Otaño Carlos Etxeberria Ginés García Alfafar
1967 Luis Pedro Santamarina Carlos Etxeberria Ginés García Sabadell
1968 Luis Ocaña Antonio Gómez del Moral Jesús Aranzabal Mungia
1969 Ramón Sáez José Pérez Francés José Antonio Momeñe Ampuero
1970 José Antonio González Linares Jesús Aranzabal Nemesio Jiménez El Tiemblo
1971 Eduardo Castelló Andrés Gandarias Domingo Perurena Bartzelona
1972 Luis Ocaña Domingo Perurena Agustín Tamames Segovia
1973 Domingo Perurena José Luis Abilleira Juan Zurano Bartzelona
1974 Vicente López Carril Manuel Esparza Antonio Menéndez Mieres
1975 Domingo Perurena Javier Elorriaga Jaime Huélamo Torrejón de Ardoz
1976 Agustín Tamames Miguel María Lasa José Luis Viejo Lizarra
1977 Manuel Esparza José Nazábal Jordi Fortià Sabadell
1978 Enrique Martínez Heredia Luis Alberto Ordiales Antonio Menéndez Caboalles de Abajo
1979 Faustino Rupérez Miguel María Lasa Deskalifikatua Murtzia
1980 Juan Fernández Miguel María Lasa Javier Elorriaga Ampuero
1981 Eulalio García Enrique Martínez Heredia Juan Fernández Salamanca
1982 José Luis Laguía Eulalio García Federico Echave Torrejón de Ardoz
1983 Carlos Hernández Alfonso Gutiérrez Antonio Coll Avilés
1984 Jesús Ignacio Ibáñez Loyo Celestino Prieto Eduardo Chozas Bartzelona
1985 José Luis Navarro Peio Ruiz Cabestany Javier Castellar Valladolid
1986 Alfonso Gutiérrez Ricardo Martínez Manuel Jorge Domínguez Arrasate
1987 Juan Carlos González Salvador Alfonso Gutiérrez Manuel Jorge Domínguez Bera
1988 Juan Fernández Manuel Jorge Domínguez Jokin Mujika Ponteareas
1989 Carlos Hernández Jesús Suárez Cuevas Casimiro Moreda Mazarrón
1990 Laudelino Cubino Francisco Javier Mauleón Miguel Indurain Gasteiz
1991 Juan Carlos González Salvador José Luis Rodríguez García Manuel Jorge Domínguez Santander
1992 Miguel Indurain Jon Unzaga Carlos Hernández Oviedo
1993 Ignacio García Camacho Miguel Indurain Fernando Escartín Vigo
1994 Abraham Olano Ángel Edo Melchor Mauri Sabiñánigo
1995 Jesús Montoya José María Jiménez Vicente Aparicio Segovia
1996 Manuel Fernández Ginés Abraham Olano Fernando Escartín Sabiñánigo
1997 José María Jiménez César Solaun David Etxebarria Melilla
1998 Ángel Casero Juan Carlos Domínguez Óscar Freire Jerez de la Frontera
1999 Ángel Casero Roberto Heras Joseba Beloki Kordoba
2000 Álvaro González de Galdeano Francisco Cerezo Ángel Edo Murtzia
2001 José Iván Gutiérrez Santiago Blanco Aitor Garmendia León
2002 Juan Carlos Guillamón Abraham Olano Miguel Ángel Martín Perdiguero Salamanca
2003 Rubén Plaza Rafael Casero Benjamín Noval Alcobendas
2004 Francisco Mancebo Alejandro Valverde Paco Lara Kantabria
2005 Juan Manuel Garate Francisco Mancebo Jordi Berenguer Murtzia
2006 Etena Móstoles
2007 Joaquim Rodríguez Alejandro Valverde Eladio Jiménez Cuenca
2008 Alejandro Valverde Óscar Sevilla Óscar Pereiro Talavera de la Reina
2009 Rubén Plaza Constantino Zaballa Alejandro Valverde Kantabria
2010 José Iván Gutiérrez Fran Ventoso Koldo Fernández de Larrea Albacete
2011 José Joaquín Rojas Koldo Fernández de Larrea Jesús Herrada Castelló de la Plana
2012 Fran Ventoso Koldo Fernández de Larrea Francisco José Pacheco Salamanca

Emakumezkoa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Urtea Txapelduna Txapeldunordea Hirugarrena
1991 Josune Gorostidi Ainhoa Artolazabal Conchita Carbayeda
1992 Ainhoa Artolazabal Conchita Carbayeda Belén Cuevas
1993 Alicia Amezgarai Margarita Fullana Joane Somarriba
1994 Joane Somarriba Fátima Blázquez Berta Fernández
1995 María José López Rosario Corral Izaskun Bengoa
1996 Izaskun Bengoa Teodora Ruano Joane Somarriba
1997 Izaskun Bengoa Rosa María Bravo Joane Somarriba
1998 Rosa María Bravo Izaskun Bengoa Berta Fernández
1999 Margarita Fullana Rosa María Bravo Teodora Ruano
2000 Rosa María Bravo Marta Vilajosana Teodora Ruano
2001 Teodora Ruano Ana Ramírez María Isabel Moreno
2002 Arantzazu Azpiroz Ana Ramírez María Mercedes Cagigas
2003 Eneritz Iturriaga Rosa María Bravo Joane Somarriba
2004 Ana Ramírez Bauxel Fátima Blázquez Arantzatzu Azpiroz
2005 María Isabel Moreno Leticia Gil Agurtzane Elorriaga
2006 María Isabel Moreno Eneritz Iturriaga Cristina Alcalde
2007 María Isabel Moreno Marta Vilajosana Arantzatzu Azpiroz
2008 Itsaso Leunda Fátima Blázquez Judit Masdeu
2009 Marta Vilajosana Belén López Leticia Gil
2010 Leire Olaberria Débora Gálvez Rosa María Bravo
2011 Rosa María Bravo Anna Ramirez Silvia Tirado

Ikus, gainera[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo loturak[aldatu | aldatu iturburu kodea]