2020ko Tirreno-Adriatiko

Wikipedia, Entziklopedia askea
2020ko Tirreno-Adriatiko Cycling (road) pictogram.svg
Lasterketaren xehetasunak
Ibilbidea55. Tirreno-Adriatiko
Lehiaketa2020 UCI World Tour 2.UWT
Etapak8
Datakirailak 7 – 2020.eko irailak 14
Distantzia1.138,1 km
HerrialdeaITA Italia
Jardunaldiko abiapuntuaLido di Camaiore
Jardunaldiko helmugaSan Benedetto del Tronto
Taldeak25
Abiatutako txirrindulariak175
Iritsitako txirrindulariak152
Batez besteko abiadura35,426 km/h
Azken sailkapena
IrabazleaGBR Simon Yates (Mitchelton-Scott)
BigarrenaGBR Geraint Thomas (Ineos Grenadiers)
HirugarrenaPOL Rafał Majka (Bora-Hansgrohe)
PuntuakGER Pascal Ackermann (Bora-Hansgrohe)
MendiakESP Héctor Carretero (Movistar)
GazteakRUS Aleksandr Vlasov (Astana)
TaldeakGER Sunweb
◀ 2019
Dokumentazioa Wikidata-logo S.svg

2020ko Tirreno-Adriatiko Tirreno-Adriatiko lasterketaren 55. edizioa izan zen. COVID-19 pandemiaren ondorioz atzeratu eta irailaren 7 eta 14 bitartean egin zuten. Lido di Camaiore eta San Benedetto del Tronto lotu zituen, guztira 1138,1 km eginez zortzi etapatan. 2020ko UCI WorldToureko ekitaldia izan zen.

Talde parte-hartzaileak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Munduko taldeak (19)
  1. FRA AG2R La Mondiale
  2. KAZ Astana Pro Team
  3. BRN Bahrain McLaren
  4. GER Bora-Hansgrohe
  5. POL CCC
  6. FRA Cofidis
  7. BEL Deceuninck-Quick Step
  8. USA EF Pro Cycling
  9. FRA Groupama-FDJ
  10. ISR Israel Start-Up Nation
  11. BEL Lotto Soudal
  12. AUS Mitchelton-Scott
  13. ESP Movistar Team
  14. RSA NTT Pro Cycling
  15. GBR Ineos Grenadiers
  16. NED Team Jumbo-Visma
  17. GER Team Sunweb
  18. USA Trek-Segafredo
  19. UAE UAE Team Emirates
Pro taldeak (6)
  1. FRA Total Direct Énergie
  2. ITA Androni Giocattoli-Sidermec
  3. ITA Bardiani CSF Faizanè
  4. RUS Gazprom-RusVelo
  5. BEL Alpecin-Fenix
  6. ITA Vini Zabù-KTM

Ibilbidea[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgEtapaDataIbilbideatypeDistantzia (km)IrabazleaLiderra
1 Irak 7Lido di Camaiore – Lido di Camaiore
etapa laua
134GER Pascal AckermannGER Pascal Ackermann
2 Irak 8CamaioreFollonica
etapa laua
198GER Pascal AckermannGER Pascal Ackermann
3 Irak 9Follonica – Saturnia
bitarteko etapa
217CAN Michael WoodsCAN Michael Woods
4 Irak 10TerniCascia
mendiko etapa
194AUS Lucas HamiltonCAN Michael Woods
5 Irak 11Norcia – Sassotetto
mendiko etapa
202GBR Simon YatesGBR Simon Yates
6 Irak 12CastelfidardoSenigallia
etapa laua
171BEL Tim MerlierGBR Simon Yates
7 Irak 13Pieve TorinaLoreto
etapa gorabeheratsua
181NED Mathieu van der PoelGBR Simon Yates
8 Irak 14San Benedetto del TrontoSan Benedetto del Tronto
banakako erlojupekoa
10,1ITA Filippo GannaGBR Simon Yates

Etapak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

1. etapa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgEtapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Pascal Ackermann GER AlemaniaBora-Hansgrohe2 h 57 min 55 s
2. Fernando Gaviria COL KolonbiaUAE Team Emirates+ 0 s
3. Magnus Cort Nielsen DEN DanimarkaEF Pro Cycling+ 0 s
4. Szymon Sajnok POL PoloniaCCC Team+ 0 s
5. Davide Cimolai ITA ItaliaIsrael Start-Up Nation+ 0 s
6. Andrea Vendrame ITA ItaliaAG2R La Mondiale+ 0 s
7. Jonas Rickaert BEL BelgikaAlpecin-Fenix+ 0 s
8. Romain Seigle FRA FrantziaGroupama-FDJ+ 0 s
9. Piet Allegaert BEL BelgikaCofidis, Solutions Crédits+ 0 s
10. Pascal Eenkhoorn NED HerbehereakJumbo-Visma+ 0 s
Source: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Pascal Ackermann blue jersey, general classificationorange jersey, points classificationGER AlemaniaBora-Hansgrohe2 h 57 min 45 s
2. Fernando Gaviria COL KolonbiaUAE Team Emirates+ 4 s
3. Magnus Cort Nielsen DEN DanimarkaEF Pro Cycling+ 6 s
4. Paul Martens GER AlemaniaJumbo-Visma+ 7 s
5. Simon Pellaud SUI SuitzaAndroni Giocattoli-Sidermec+ 8 s
6. Michael Matthews AUS AustraliaSunweb+ 9 s
7. Szymon Sajnok elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruPOL PoloniaCCC Team+ 10 s
8. Davide Cimolai ITA ItaliaIsrael Start-Up Nation+ 10 s
9. Andrea Vendrame ITA ItaliaAG2R La Mondiale+ 10 s
10. Jonas Rickaert BEL BelgikaAlpecin-Fenix+ 10 s
Source: ProCyclingStats


2. etapa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgEtapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Pascal Ackermann blue jersey, general classificationorange jersey, points classificationGER AlemaniaBora-Hansgrohe5 h 01 min 53 s
2. Fernando Gaviria COL KolonbiaUAE Team Emirates+ 0 s
3. Rick Zabel GER AlemaniaIsrael Start-Up Nation+ 0 s
4. Davide Ballerini ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step+ 0 s
5. Tim Merlier BEL BelgikaAlpecin-Fenix+ 0 s
6. Davide Cimolai ITA ItaliaIsrael Start-Up Nation+ 0 s
7. Lorrenzo Manzin FRA FrantziaTotal Direct Énergie+ 0 s
8. Luca Pacioni ITA ItaliaAndroni Giocattoli-Sidermec+ 0 s
9. Florian Vermeersch BEL BelgikaLotto-Soudal+ 0 s
10. Mike Teunissen NED HerbehereakJumbo-Visma+ 0 s
Source: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Pascal Ackermann blue jersey, general classificationorange jersey, points classificationGER AlemaniaBora-Hansgrohe7 h 59 min 28 s
2. Fernando Gaviria COL KolonbiaUAE Team Emirates+ 8 s
3. Magnus Cort Nielsen DEN DanimarkaEF Pro Cycling+ 16 s
4. Rick Zabel GER AlemaniaIsrael Start-Up Nation+ 16 s
5. Nicola Bagioli elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruITA ItaliaAndroni Giocattoli-Sidermec+ 17 s
6. Paul Martens GER AlemaniaJumbo-Visma+ 17 s
7. Simon Pellaud SUI SuitzaAndroni Giocattoli-Sidermec+ 18 s
8. Michael Matthews AUS AustraliaSunweb+ 19 s
9. Davide Cimolai ITA ItaliaIsrael Start-Up Nation+ 20 s
10. Lorrenzo Manzin FRA FrantziaTotal Direct Énergie+ 20 s
Source: ProCyclingStats


3. etapa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgEtapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Michael Woods CAN KanadaEF Pro Cycling5 h 19 min 46 s
2. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe+ 1 s
3. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb+ 20 s
4. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 20 s
5. Aleksandr Vlasov RUS ErrusiaAstana+ 20 s
6. Sergio Henao COL KolonbiaUAE Team Emirates+ 20 s
7. Tanel Kangert EST EstoniaEF Pro Cycling+ 20 s
8. Fausto Masnada ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step+ 20 s
9. Jakob Fuglsang DEN DanimarkaAstana+ 20 s
10. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 20 s
Source: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Michael Woods blue jersey, general classificationCAN KanadaEF Pro Cycling13 h 19 min 24 s
2. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe+ 5 s
3. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb+ 26 s
4. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 30 s
5. Patrick Konrad AUT AustriaBora-Hansgrohe+ 30 s
6. Sergio Henao COL KolonbiaUAE Team Emirates+ 30 s
7. Fausto Masnada ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step+ 30 s
8. Tanel Kangert EST EstoniaEF Pro Cycling+ 30 s
9. Simon Yates GBR Erresuma BatuaMitchelton-Scott+ 30 s
10. Aleksandr Vlasov elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruRUS ErrusiaAstana+ 30 s
Source: ProCyclingStats


4. etapa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgEtapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Lucas Hamilton AUS AustraliaMitchelton-Scott4 h 46 min 22 s
2. Fausto Masnada ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step+ 0 s
3. Michael Woods blue jersey, general classificationCAN KanadaEF Pro Cycling+ 10 s
4. Aleksandr Vlasov elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruRUS ErrusiaAstana+ 10 s
5. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 10 s
6. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb+ 10 s
7. Jack Haig AUS AustraliaMitchelton-Scott+ 10 s
8. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe+ 10 s
9. James Knox GBR Erresuma BatuaDeceuninck-Quick-Step+ 10 s
10. Simon Yates GBR Erresuma BatuaMitchelton-Scott+ 10 s
Source: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Michael Woods blue jersey, general classificationgreen jersey, mountains classificationCAN KanadaEF Pro Cycling18 h 05 min 52 s
2. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe+ 9 s
3. Fausto Masnada ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step+ 18 s
4. Lucas Hamilton elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruAUS AustraliaMitchelton-Scott+ 27 s
5. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb+ 30 s
6. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 34 s
7. Simon Yates GBR Erresuma BatuaMitchelton-Scott+ 34 s
8. Aleksandr Vlasov RUS ErrusiaAstana+ 34 s
9. Jack Haig AUS AustraliaMitchelton-Scott+ 47 s
10. James Knox GBR Erresuma BatuaDeceuninck-Quick-Step+ 47 s
Source: ProCyclingStats


5. etapa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgEtapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Mathieu van der Poel NED HerbehereakAlpecin-Fenix4 h 19 min 23 s
2. Ruben Guerreiro POR PortugalEF Pro Cycling+ 4 s
3. Matteo Fabbro ITA ItaliaBora-Hansgrohe+ 4 s
4. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb+ 9 s
5. Alex Aranburu ESP EspainiaAstana+ 10 s
6. Simon Yates blue jersey, general classificationGBR Erresuma BatuaMitchelton-Scott+ 10 s
7. Michael Woods CAN KanadaEF Pro Cycling+ 10 s
8. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 10 s
9. Aleksandr Vlasov elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruRUS ErrusiaAstana+ 10 s
10. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe+ 10 s
Source: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Simon Yates blue jersey, general classificationGBR Erresuma BatuaMitchelton-Scott31 h 56 min 02 s
2. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe+ 16 s
3. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 39 s
4. Aleksandr Vlasov elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruRUS ErrusiaAstana+ 49 s
5. Fausto Masnada ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step+ 57 s
6. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb+ 59 s
7. Michael Woods CAN KanadaEF Pro Cycling+ 1 min 22 s
8. James Knox GBR Erresuma BatuaDeceuninck-Quick-Step+ 1 min 26 s
9. Gianluca Brambilla ITA ItaliaTrek-Segafredo+ 2 min 33 s
10. Jack Haig AUS AustraliaMitchelton-Scott+ 2 min 47 s
Source: ProCyclingStats


6. etapa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgEtapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Tim Merlier BEL BelgikaAlpecin-Fenix3 h 59 min 30 s
2. Pascal Ackermann orange jersey, points classificationGER AlemaniaBora-Hansgrohe+ 0 s
3. Magnus Cort Nielsen DEN DanimarkaEF Pro Cycling+ 0 s
4. Fernando Gaviria COL KolonbiaUAE Team Emirates+ 0 s
5. Mike Teunissen NED HerbehereakJumbo-Visma+ 0 s
6. Davide Ballerini ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step+ 0 s
7. Lorrenzo Manzin FRA FrantziaTotal Direct Énergie+ 0 s
8. Piet Allegaert BEL BelgikaCofidis, Solutions Crédits+ 0 s
9. Iván García ESP EspainiaBahrain-McLaren+ 0 s
10. Alex Aranburu ESP EspainiaAstana+ 0 s
Source: ProCyclingStats
Wikidata-logo S.svgSailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Simon Yates blue jersey, general classificationGBR Erresuma BatuaMitchelton-Scott27 h 36 min 29 s
2. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe+ 16 s
3. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 39 s
4. Aleksandr Vlasov elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruRUS ErrusiaAstana+ 49 s
5. Fausto Masnada ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step+ 54 s
6. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb+ 1 min 00 s
7. James Knox GBR Erresuma BatuaDeceuninck-Quick-Step+ 1 min 21 s
8. Michael Woods CAN KanadaEF Pro Cycling+ 1 min 22 s
9. Gianluca Brambilla ITA ItaliaTrek-Segafredo+ 2 min 28 s
10. Jack Haig AUS AustraliaMitchelton-Scott+ 2 min 44 s
Source: ProCyclingStats


7. etapa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgEtapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Mathieu van der Poel NED HerbehereakAlpecin-Fenix4 h 19 min 23 s
2. Ruben Guerreiro POR PortugalEF Pro Cycling+ 4 s
3. Matteo Fabbro ITA ItaliaBora-Hansgrohe+ 4 s
4. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb+ 9 s
5. Alex Aranburu ESP EspainiaAstana+ 10 s
6. Simon Yates blue jersey, general classificationGBR Erresuma BatuaMitchelton-Scott+ 10 s
7. Michael Woods CAN KanadaEF Pro Cycling+ 10 s
8. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 10 s
9. Aleksandr Vlasov elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruRUS ErrusiaAstana+ 10 s
10. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe+ 10 s
Source: ProCyclingStats

8. etapa[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgEtapako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Filippo Ganna ITA ItaliaIneos Grenadiers10 min 42 s
2. Victor Campenaerts BEL BelgikaNTT Pro Cycling+ 18 s
3. Rohan Dennis AUS AustraliaIneos Grenadiers+ 26 s
4. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 28 s
5. Tobias Ludvigsson SWE SuediaGroupama-FDJ+ 33 s
6. Benjamin Thomas FRA FrantziaGroupama-FDJ+ 34 s
7. Jos van Emden NED HerbehereakJumbo-Visma+ 39 s
8. Nathan Van Hooydonck BEL BelgikaCCC Team+ 40 s
9. Jan Tratnik SLO EsloveniaBahrain-McLaren+ 40 s
10. Michael Matthews AUS AustraliaSunweb+ 42 s
Source: ProCyclingStats


Azken sailkapenak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Sailkapen orokorra[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgSailkapen orokorra
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaDenbora
1. Simon Yates blue jersey, general classificationGBR Erresuma BatuaMitchelton-Scott32 h 07 min 34 s
2. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers+ 17 s
3. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe+ 29 s
4. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb+ 56 s
5. Aleksandr Vlasov elastiko zuria, gazteen sailkapenaren buruRUS ErrusiaAstana+ 58 s
6. Fausto Masnada ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step+ 1 min 18 s
7. James Knox GBR Erresuma BatuaDeceuninck-Quick-Step+ 1 min 41 s
8. Michael Woods CAN KanadaEF Pro Cycling+ 2 min 12 s
9. Gianluca Brambilla ITA ItaliaTrek-Segafredo+ 3 min 02 s
10. Jack Haig AUS AustraliaMitchelton-Scott+ 3 min 10 s
Source: ProCyclingStats


Puntukako sailkapena[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Wikidata-logo S.svgPuntukako sailkapena
TxirrindulariaHerrialdeaTaldeaPuntua
1. Pascal Ackermann orange jersey, points classificationGER AlemaniaBora-Hansgrohe34 pt
2. Geraint Thomas GBR Erresuma BatuaIneos Grenadiers27 pt
3. Fernando Gaviria COL KolonbiaUAE Team Emirates27 pt
4. Wilco Kelderman NED HerbehereakSunweb26 pt
5. Michael Woods CAN KanadaEF Pro Cycling24 pt
6. Rafał Majka POL PoloniaBora-Hansgrohe22 pt
7. Aleksandr Vlasov RUS ErrusiaAstana22 pt
8. Simon Yates GBR Erresuma BatuaMitchelton-Scott18 pt
9. Tim Merlier BEL BelgikaAlpecin-Fenix18 pt
10. Fausto Masnada ITA ItaliaDeceuninck-Quick-Step17 pt


Kanpo estekak[aldatu | aldatu iturburu kodea]