Edukira joan

Albisola Superiore

Albisola Superiore
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Liguria
ProbintziaSavonako probintzia
Izen ofizialaAlbisola Superiore
Posta kodea17011
ISTAT kodea009004
HerriburuaAlbisola Superiore
Geografia
Koordenatuak44°20′22″N 8°30′36″E / 44.339503°N 8.510133°E / 44.339503; 8.510133
Mapa
Azalera28,68 km²
Altitudea10 m
MugakideakAlbissola Marina, Cairo Montenotte, Celle Ligure, Pontinvrea, Stella eta Savona
Demografia
Biztanleria9.589 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea334 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia019
Katastro kodeaA166
Sailkapen sismikoa4 (Oso txikia)
MatrikulaSV
comune.albisola-superiore.sv.it

Albisola Superiore Italiako udalerri bat da. Savonako probintzian kokatuta dago, Liguria eskualdean. 9.589 biztanle ditu, 28,68 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Albissola Marina, Cairo Montenotte, Celle Ligure, Pontinvrea, Stella eta Savona.

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 4.475 gizon, 4.996 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.04
 
100+
 
0.14
0.20
 
95-99
 
0.82
1.77
 
90-94
 
2.42
3.87
 
85-89
 
5.58
4.25
 
80-84
 
6.20
6.66
 
75-79
 
6.95
6.30
 
70-74
 
7.43
7.37
 
65-69
 
7.77
9.30
 
60-64
 
8.53
9.14
 
55-59
 
9.13
7.26
 
50-54
 
6.69
5.34
 
45-49
 
5.26
4.83
 
40-44
 
4.12
4.92
 
35-39
 
4.66
4.87
 
30-34
 
4.08
4.96
 
25-29
 
4.32
4.98
 
20-24
 
4.20
4.02
 
15-19
 
3.70
3.89
 
10-14
 
3.28
2.97
 
5-9
 
2.34
3.06
 
0-4
 
2.36
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.468 etxebizitza zeuden: 4.997 (% 66,9) okupatuta eta 2.471 (% 33,1) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 71,1 jabetzan zeuden, % 22,5 alokairuan eta % 6,4 beste titulu batekin.

7.468etxebizitza (2021)
4.997okupatuak
2.471hutsik (% 33,1)

Erabilera (2021)

4.997
2.471
Okupatuak (4.997)Hutsik edo ez-okupatuak (2.471)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

71,1
22,5
Jabetzan (71,1)Alokairuan (22,5)Beste titulu batekin (6,4)

2024an 5.106 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.512 (% 49,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 1,9 kide zeuden.

5.106etxegune (2024)
2.512pertsona bakarrekoak (% 49,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.512
2 kide1.429
3 kide688
4 kide380
5 kide edo gehiago97

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]