Edukira joan

Amantea

Amantea
Amantea
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Calabria
ProbintziaCosenzako probintzia
Izen ofizialaAmantea
Jatorrizko izenaAmantea
Posta kodea87032
ISTAT kodea078010
HerriburuaAmantea
Geografia
Koordenatuak39°08′00″N 16°04′28″E / 39.1332°N 16.0745°E / 39.1332; 16.0745
Mapa
Azalera28 km²
Altitudea50 m
MugakideakBelmonte Calabro, Lago, Serra d'Aiello, Cleto, San Pietro in Amantea eta Nocera Terinese
Demografia
Biztanleria13.850 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea495 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0982
Katastro kodeaA253
Sailkapen sismikoa1 (Handia)
MatrikulaCS
comune.amantea.cs.it

Amantea Italiako udalerri bat da. Cosenzako probintzian kokatuta dago, Calabria eskualdean. 13.850 biztanle ditu, 28 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Belmonte Calabro, Lago, Serra d'Aiello, Cleto, San Pietro in Amantea eta Nocera Terinese.

BiztanleriaUrtea40006000800010.00012.00014.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 6.858 gizon, 7.001 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.11
0.15
 
95-99
 
0.30
0.77
 
90-94
 
1.49
1.88
 
85-89
 
2.07
2.65
 
80-84
 
3.29
5.25
 
75-79
 
5.97
5.23
 
70-74
 
6.20
6.15
 
65-69
 
6.77
7.38
 
60-64
 
7.20
7.67
 
55-59
 
8.80
7.14
 
50-54
 
7.43
7.10
 
45-49
 
7.13
6.77
 
40-44
 
6.11
6.47
 
35-39
 
5.73
6.36
 
30-34
 
5.14
7.04
 
25-29
 
5.48
5.64
 
20-24
 
4.57
4.62
 
15-19
 
4.49
4.48
 
10-14
 
4.26
3.86
 
5-9
 
4.17
3.34
 
0-4
 
3.30
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.789 etxebizitza zeuden: 5.830 (% 59,6) okupatuta eta 3.959 (% 40,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 77,2 jabetzan zeuden, % 12,9 alokairuan eta % 9,9 beste titulu batekin.

9.789etxebizitza (2021)
5.830okupatuak
3.959hutsik (% 40,4)

Erabilera (2021)

5.830
3.959
Okupatuak (5.830)Hutsik edo ez-okupatuak (3.959)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

77,2
12,9
9,9
Jabetzan (77,2)Alokairuan (12,9)Beste titulu batekin (9,9)

2024an 6.248 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.398 (% 38,4) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

6.248etxegune (2024)
2.398pertsona bakarrekoak (% 38,4)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.398
2 kide1.577
3 kide1.160
4 kide902
5 kide edo gehiago211

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]