Edukira joan

Aucamvila (Garona Garaia)

Aucamvila
Aucamville
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
Departamendua Garona Garaia
BarrutiToulouseko barrutia
Kantonamenducanton of Toulouse-14
AlkateaGérard Andre (en) Itzuli
Izen ofizialaAucamville
Jatorrizko izenaAucamville
Posta kodea31140
Geografia
Koordenatuak43°40′07″N 1°25′50″E / 43.6686°N 1.4306°E / 43.6686; 1.4306
Mapa
Azalera3,96 km²
Altitudea128 m, 125 m, 135 m eta 129 m
MugakideakSaint-Alban, Fenouillet, Fonbeauzard, Launaguet eta Tolosa Okzitania
Demografia
Biztanleria9.623 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.967 (%51,9) (%48,1) 4.603 alt_right
Dentsitatea2.430 bizt/km²
ville-aucamville.fr

Aucamvila (okzitanieraz Aucamvila, frantsesez eta ofizialki: Aucamville) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Garona Garaia departamenduan dago, Okzitania eskualdean. Azken erroldaren arabera 9.623 biztanle zituen 4 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Saint-Alban, Fenouillet, Fonbeauzard, Launaguet eta Tolosa Okzitania.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
AucamvilleAucamville
Població amb 2789 habitants (2000)Fonbeauzard (1,2 km)
Població amb 6926 habitants (2000)Launaguet (2,4 km)
Població amb 8493 habitants (2000)Castelginest (2,9 km)
Població amb 5516 habitants (2000)Saint-Alban (3,1 km)
Població amb 4898 habitants (2000)Fenouillet (3,4 km)
Població amb 4914 habitants (2000)Beauzelle (4,1 km)
Població amb 21194 habitants (2000)Blagnac (4,5 km)
Població amb 12392 habitants (2000)L'Union (4,5 km)
Població amb 3688 habitants (2000)Pechbonnieu (5,0 km)
Població amb 2401 habitants (2000)Lespinasse (5,8 km)
Població amb 9667 habitants (2000)Saint-Jean (6,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,7 °C-koa da, 16 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 716 mm-koa da, urtarrilean 9,8 euri-egun eta uztailean 5,3 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Blanhac_(Garona_Garaia) udalerrian dago, 6,7 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 14,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 627 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,4 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 23an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,2 °C-koa da, 1956ko otsailaren 15an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.603 gizon, 4.967 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.32
0.35
 
90-94
 
0.62
1.35
 
85-89
 
1.77
1.35
 
80-84
 
2.19
1.69
 
75-79
 
3.34
2.93
 
70-74
 
3.56
4.06
 
65-69
 
4.09
3.93
 
60-64
 
5.13
6.06
 
55-59
 
6.16
4.95
 
50-54
 
5.52
6.95
 
45-49
 
6.66
7.54
 
40-44
 
7.27
8.97
 
35-39
 
9.87
9.12
 
30-34
 
8.11
7.21
 
25-29
 
6.46
6.17
 
20-24
 
6.14
6.60
 
15-19
 
5.17
6.91
 
10-14
 
4.97
7.47
 
5-9
 
7.25
6.37
 
0-4
 
5.38
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Aucamville udalerrian 9.595 biztanle zeuden eta 4.594 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,09 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 41,2), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

9.595biztanle
4.594elkarbizitza-unitate
2,09lagun elkarbizitza-unitateko
2.683familia
Udalerria
% 24
% 22
% 13
% 41
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.683 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.087). Guraso bakarreko 593 familietatik 463etan ama zen guraso bakarra. 1.138 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 785k seme-alaba bakarra zuten etxean, 557k bi, eta 205k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.087 bikoteetatik 159tan (% 14,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.002
1.087
593
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.138
Seme-alaba bat785
Bi seme-alaba557
Hiru seme-alaba154
Lau edo gehiago51

15 urte edo gehiago zituzten 7.819 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 12,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 47,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 65,9).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 13
25-39% 24
40-54% 20
55-64% 26
65-79% 33
80 +% 47
Bikotean bizi da
15-24% 18
25-39% 63
40-54% 64
55-64% 66
65-79% 62
80 +% 47

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 35,9 ezkonduta zegoen, eta beste % 20,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 14,3 izatezko bikotean eta % 6,6 PACS bidez lotuta). % 30,0 ezkongabeak ziren, % 5,1 alargunak eta % 8,2 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 35,9
Ezkongabea% 30,0
Izatezko bikotean% 14,3
Dibortziatuta% 8,2
PACS bidez lotuta% 6,6
Alarguna% 5,1

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erdi-mailako lanbideak (% 23,3), erretiratuak (% 20,5), enplegatuak (% 18,1), eskulangileak (% 17,8). Talde nagusia (erdi-mailako lanbideak, % 23,3) Garona Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 17,9) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 13
% 23
% 18
% 18
% 21
Garona Garaia
% 20
% 18
% 15
% 10
% 23
% 9
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.984 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.605 egoitza nagusi ziren, 47 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 333 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (2.568), etxeak baino gehiago (2.409). Egoitza nagusietatik 2.362 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.163 alokairuan zeuden, 606 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 80 doan lagata.[10]

4.984etxebizitza
4.605egoitza nagusi
2.409etxe
2.568apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.605
Egoitza nagusia (4.605)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (47)Hutsik (333)

Etxe mota

2.409
2.568
Etxea (2.409)Apartamentua (2.568)

Jabetza egoera

2.362
2.163
606
Jabeak (2.362)Alokairuan (2.163)HLM (606)Doan lagata (80)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1991-2005 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.812).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik93
1919-194555
1946-1970334
1971-19901.061
1991-20051.812
2006-20201.248

Egoitza nagusien artean gehienek 4 gela zituzten (1.151). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (2.650 etxebizitzatan). 4.130 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.437 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.686tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela68
2 gela1.116
3 gela1.134
4 gela1.151
5 gela edo gehiago1.134

Berogailu mota

1.740
2.650
Gas sarea (1.740)Fuel-olioa (54)Elektrizitatea (2.650)Gas botila (12)Bestelakoak (149)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4.130aparkalekua
2.437ibilgailu 1
1.686ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 6.364 biztanleetatik 5.196 aktibo ziren (% 81,6), horietako 4.612 lanean (% 72,5) eta 584 langabezian (aktiboen % 11,2).

6.36415-64 urteko biztanle
% 81,6aktibo
% 72,5lanean
% 11,2langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 49,5
25-54 urte% 93,3
55-64 urte% 68,4
Gizonak% 83,6
Emakumeak% 79,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 17,5
BEPC, brebeta% 21,3
CAP-BEP% 13,1
Batxilergoa% 12,5
Goi-mailako +2% 8,2
Goi-mailako +3/4% 8,4
Goi-mailako +5% 6,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 11,2). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.168 ez-aktibotik 534 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 45,7), 237 erretiraturik zeuden (% 20,3) eta 397 bestelako ez-aktibo ziren (% 34,0).

Ez-aktiboak

% 46
% 20
% 34
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 18
% 31
% 25
% 21
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.931 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 4.612 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.931enplegu udalerrian
% 82,9soldatapeko
% 17,2ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.110 eurokoa zen, eta biztanleen % 16 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

25.110 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.040 €
% 16,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 15,9

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 541 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 4 janari enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 31 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 74 eraikuntza enpresak ziren, 134 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 27 garraio enpresak ziren, 19 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 8 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 23 finantziazio enpresak ziren, 33 higiezinen enpresak ziren, 73 zerbitzu enpresak ziren, 77 administrazio publikoko enpresak ziren eta 34 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 145 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 posta bulegoa, 6 banku bulegoak, 1 funeraria, 23 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 2 autoeskolak, 13 igeltseroak, 15 margolariak, 16 zurginak, 7 iturginak, 11 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 9 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 2 aldi baterako lan enpresak, 13 jatetxeak, 13 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 5 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 26 establezimendu komertzialetatik, 2 brikolaje denda handika, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 2 okindegiak, 3 harategiak, 1 liburu denda zen, 6 arropa dendak, 1 zapata-denda zen, 5 altzari dendak, 2 kirol-dendak, 1 drogeria zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Aucamville udalerrian 13 nekazaritza-ustiategi zeuden, 16 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an osasun-zentro 1 , 4 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 2 haur-eskola eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Aucamville udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 629 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1947ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Toulouse-Blagnac », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]