Edukira joan

Bad Fallingbostel

Bad Fallingbostel
Bad Fallingbostel
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiHeidekreis
Izen ofizialaBad Fallingbostel
Jatorrizko izenaBad Fallingbostel
Posta kodea29683
Udalerri kodea03358008
Geografia
Koordenatuak52°52′03″N 9°41′48″E / 52.8675°N 9.6967°E / 52.8675; 9.6967
Mapa
Azalera63,7 km²
Altitudea67 m
MugakideakSoltau eta Bomlitz
Demografia
Biztanleria12.749 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.420 (%50,4) (%49,6) 6.329 alt_right
Dentsitatea200 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05162, 05163
Hiri senidetuakMiastko (en) Itzuli eta Périers
MatrikulaHK
badfallingbostel.de

Bad Fallingbostel Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Heidekreis barrutian. Azken zentsuaren arabera 12.749 biztanle zituen 63,7 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 12.901 biztanle zituen: 6.404 gizonezko (% 49,6) eta 6.497 emakumezko (% 50,4); 100 emakumeko 98,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 15,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 42,0 ezkongabeak ziren eta % 40,3 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.80011.10011.40011.70012.00012.30012.60012.9002014201620182020202220242026Bad FallingbostelBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.404 gizon, 6.495 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.81
 
75+
 
14.53
9.68
 
65-74
 
12.07
23.17
 
50-64
 
22.02
12.76
 
40-49
 
10.02
13.34
 
30-39
 
10.96
5.86
 
25-29
 
4.87
8.81
 
18-24
 
6.91
3.01
 
15-17
 
3.03
8.71
 
6-14
 
9.22
3.03
 
3-5
 
3.28
2.83
 
0-2
 
3.08
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 74,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,4k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,8 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.641
3.074
Migrazio-jatorririk gabe (9.641)Migrazio-jatorri osoa (3.074)Migrazio-jatorri partziala (184)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.495 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.186, % 49,1) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 102,87 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,67 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 5,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 47,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.495etxebizitza
102,87 m²batez besteko azalera
5,67 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.877
3.186
Jabetzan (2.877)Alokairuan (3.186)Aisialdikoa (39)Hutsik (392)
% 5,8hutsik dauden tasa
% 47,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.864). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.330); eraikin guztien % 90,6 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.604 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra84
2 gela377
3 gela1.127
4 gela1.864
5 gela1.398
6 gela766
7 gela edo gehiago871

Eraikuntza garaia

1919 aurretik608
1919-1949655
1950-1959586
1960-19691.288
1970-19791.330
1980-1989564
1990-1999851
2000-2009409
2010-201583
2016 eta geroago116

Berogailu mota

527
5.604
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (159)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (527)Bloke-berogailua (Blockheizung) (83)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.604)Labe indibiduala (104)Berogailurik gabe (20)

Guztira 3.827 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.914, % 76,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.682).[3] Guztira 6.033 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.485, % 41,2).[4]

3.827bizitegi-eraikin
6.033etxegune

Eraikin mota

2.914
483
Etxe bakartua (2.914)Etxe atxikia (bikoitza) (483)Ilarako etxea (297)Bestelako eraikin mota (131)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.682
619
429
Etxebizitza bakarra (2.682)2 etxebizitza (619)3-6 etxebizitza (429)7-12 etxebizitza (89)13 etxebizitza edo gehiago (9)

Etxegunearen tamaina

2.485
1.899
743
574
Pertsona bakarra (2.485)2 pertsona (1.899)3 pertsona (743)4 pertsona (574)5 pertsona (197)6 pertsona (137)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]