Edukira joan

Bad Iburg

Bad Iburg
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiOsnabrück District
Posta kodea49186
Udalerri kodea03459004
Geografia
Koordenatuak52°09′33″N 8°02′50″E / 52.1592°N 8.0472°E / 52.1592; 8.0472
Mapa
Azalera36,5 km²
Altitudea104 m
MugakideakBad Laer, Lienen, Glandorf, Hagen am Teutoburger Wald eta Georgsmarienhütte
Demografia
Biztanleria10.610 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.545 (%52,3) (%47,7) 5.065 alt_right
Dentsitatea291 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05403
Hiri senidetuakPagėgiai (en) Itzuli eta Charlottenburg-Wilmersdorf
MatrikulaOS
badiburg.de

Bad Iburg Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Osnabrück barrutian. Azken zentsuaren arabera 10.610 biztanle zituen 36,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 10.710 biztanle zituen: 5.126 gizonezko (% 47,9) eta 5.582 emakumezko (% 52,1); 100 emakumeko 91,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,4 18 urtetik beherakoak ziren eta % 25,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,1 ezkongabeak ziren eta % 46,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.50010.53010.56010.59010.62010.65010.680201020132016201920222025Bad IburgBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.134 gizon, 5.577 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.49
 
75+
 
14.27
12.66
 
65-74
 
11.64
22.52
 
50-64
 
26.05
13.11
 
40-49
 
10.92
11.78
 
30-39
 
10.27
5.16
 
25-29
 
4.61
6.76
 
18-24
 
5.95
3.31
 
15-17
 
2.99
7.64
 
6-14
 
8.30
2.75
 
3-5
 
2.46
2.82
 
0-2
 
2.53
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 82,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 16,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.818
1.755
Migrazio-jatorririk gabe (8.818)Migrazio-jatorri osoa (1.755)Migrazio-jatorri partziala (131)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.484 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.627, % 47,9) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 110,56 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,15 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 50,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.484etxebizitza
110,56 m²batez besteko azalera
6,15 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.627
2.616
Jabetzan (2.627)Alokairuan (2.616)Aisialdikoa (58)Hutsik (184)
% 3,4hutsik dauden tasa
% 50,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.261). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.129); eraikin guztien % 85,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.845 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra123
2 gela442
3 gela1.087
4 gela1.261
5 gela999
6 gela655
7 gela edo gehiago917

Eraikuntza garaia

1919 aurretik294
1919-1949295
1950-1959473
1960-1969744
1970-19791.129
1980-1989758
1990-19991.007
2000-2009341
2010-2015183
2016 eta geroago254

Berogailu mota

4.845
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (85)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (418)Bloke-berogailua (Blockheizung) (38)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.845)Labe indibiduala (91)Berogailurik gabe (9)

Guztira 2.941 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.357, % 80,1). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.820).[3] Guztira 5.161 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.179, % 42,2).[4]

2.941bizitegi-eraikin
5.161etxegune

Eraikin mota

2.357
296
Etxe bakartua (2.357)Etxe atxikia (bikoitza) (296)Ilarako etxea (180)Bestelako eraikin mota (111)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.820
646
395
Etxebizitza bakarra (1.820)2 etxebizitza (646)3-6 etxebizitza (395)7-12 etxebizitza (66)13 etxebizitza edo gehiago (17)

Etxegunearen tamaina

2.179
1.606
645
505
Pertsona bakarra (2.179)2 pertsona (1.606)3 pertsona (645)4 pertsona (505)5 pertsona (163)6 pertsona (65)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]