Edukira joan

Baie-Mahault

Baie-Mahault
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Eskualdea Guadalupe
AlkateaHélène Polifonte-Molia (en) Itzuli
Izen ofizialaBaie-Mahault
Posta kodea97122
Geografia
Koordenatuak16°16′03″N 61°35′13″W / 16.2675°N 61.5869°W / 16.2675; -61.5869
Mapa
Azalera46 km²
Altitudea0 m eta 112 m
MugakideakLamentin, Petit-Bourg eta Les Abymes
Demografia
Biztanleria30.924 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 16.785 (%54,2) (%45,8) 14.187 alt_right
Dentsitatea672 bizt/km²
Hizkuntza ofizialafrantses
baiemahault.fr

Baie-Mahault Guadalupeko udalerri bat da, Frantziako itsasoz haraindiko departamentu eta eskualdea Antilla Txikietan[1]. Azken zentsuaren arabera 30.924 biztanle zituen, uharteko bigarren herririk populatuena Les Abymesen ostean. Industria gune nabarmena du, Antilla Txikietako handiena.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Lamentin, Petit-Bourg eta Les Abymes.

BiztanleriaUrtea500010.00015.00020.00025.00030.00035.00019601970198019902000201020202030BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 14.187 gizon, 16.785 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.09
 
95+
 
0.23
0.48
 
90-94
 
0.46
0.93
 
85-89
 
1.13
1.67
 
80-84
 
1.63
2.45
 
75-79
 
3.13
3.64
 
70-74
 
4.61
4.89
 
65-69
 
5.14
5.77
 
60-64
 
6.92
7.13
 
55-59
 
8.07
6.36
 
50-54
 
7.40
6.94
 
45-49
 
8.13
5.66
 
40-44
 
6.83
5.55
 
35-39
 
6.99
5.34
 
30-34
 
6.42
5.07
 
25-29
 
5.08
7.06
 
20-24
 
4.75
8.97
 
15-19
 
6.27
8.48
 
10-14
 
5.89
7.65
 
5-9
 
6.16
5.87
 
0-4
 
4.78
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[2].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Baie-Mahault udalerrian 29.743 biztanle zeuden eta 13.681 elkarbizitza unitate[oh 1], hau da, 2,17 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 35,5), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[4]

29.743biztanle
13.681elkarbizitza-unitate
2,17lagun elkarbizitza-unitateko
8.807familia
Udalerria
% 19
% 17
% 27
% 36
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 8.807 familia zeuden, eta horien artean guraso bakarreko familiak ziren ugarienak (3.837). Guraso bakarreko 3.837 familietatik 3.385etan ama zen guraso bakarra. 3.478 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 2.838k seme-alaba bakarra zuten etxean, 1.844k bi, eta 647k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 2.595 bikoteetatik 422tan (% 16,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[4]

2.375
2.595
3.837
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean3.478
Seme-alaba bat2.838
Bi seme-alaba1.844
Hiru seme-alaba476
Lau edo gehiago171

15 urte edo gehiago zituzten 25.180 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 1,7 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 36,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 55,1).[4]

Bakarrik bizi da
15-24% 2
25-39% 13
40-54% 17
55-64% 27
65-79% 35
80 +% 37
Bikotean bizi da
15-24% 3
25-39% 38
40-54% 50
55-64% 55
65-79% 52
80 +% 46

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 30,9 ezkonduta zegoen, eta beste % 11,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 9,7 izatezko bikotean eta % 1,9 PACS bidez lotuta). % 47,7 ezkongabeak ziren, % 3,5 alargunak eta % 6,3 dibortziatuak.[4]

Ezkongabea% 47,7
Ezkonduta% 30,9
Izatezko bikotean% 9,7
Dibortziatuta% 6,3
Alarguna% 3,5
PACS bidez lotuta% 1,9

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: enplegatuak (% 22,4), erdi-mailako lanbideak (% 20,6), erretiratuak (% 20,4), goi-mailako langileak (% 12,4). Talde nagusia (enplegatuak, % 22,4) Guadalupe departamenduko batez bestekoaren (% 20,3) gainetik dago. 34 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[4]

Udalerria
% 12
% 21
% 22
% 10
% 20
Guadalupe
% 14
% 20
% 12
% 29
% 11
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 15.125 etxebizitza zeuden. Horietatik 13.619 egoitza nagusi ziren, 208 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 1.298 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (10.066), eta apartamentuak gutxi ziren (4.994). Egoitza nagusietatik 7.199 beren jabearen bizilekuak ziren, 5.846 alokairuan zeuden, 3.293 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 573 doan lagata.[5]

15.125etxebizitza
13.619egoitza nagusi
10.066etxe
4.994apartamentu

Etxebizitza multzoa

13.619
1.298
Egoitza nagusia (13.619)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (208)Hutsik (1.298)

Etxe mota

10.066
4.994
Etxea (10.066)Apartamentua (4.994)

Jabetza egoera

7.199
5.846
3.293
Jabeak (7.199)Alokairuan (5.846)HLM (3.293)Doan lagata (573)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1991-2005 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (5.137).[5]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik44
1919-194522
1946-1970696
1971-19904.211
1991-20055.137
2006-20203.117

Egoitza nagusien artean gehienek 4 gela zituzten (4.710). 9.282 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 7.541 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 3.836tan bi edo gehiago.[5]

Gela kopurua

1 gela279
2 gela1.046
3 gela4.431
4 gela4.710
5 gela edo gehiago3.153

Berogailu mota

Aparkalekua eta ibilgailuak

9.282aparkalekua
7.541ibilgailu 1
3.836ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 20.295 biztanleetatik 15.120 aktibo ziren (% 74,5), horietako 12.543 lanean (% 61,8) eta 2.577 langabezian (aktiboen % 17,0).

20.29515-64 urteko biztanle
% 74,5aktibo
% 61,8lanean
% 17,0langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 36,1
25-54 urte% 88,2
55-64 urte% 74,2
Gizonak% 70,3
Emakumeak% 77,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 34,8
BEPC, brebeta% 28,9
CAP-BEP% 23,1
Batxilergoa% 19,0
Goi-mailako +2% 11,9
Goi-mailako +3/4% 6,6
Goi-mailako +5% 6,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 17,0). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

5.175 ez-aktibotik 2.292 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 44,3), 571 erretiraturik zeuden (% 11,0) eta 2.312 bestelako ez-aktibo ziren (% 44,7).

Ez-aktiboak

% 44
% 11
% 45
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 2]

% 10
% 18
% 30
% 31
% 11
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 28.144 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 12.543 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 3]

28.144enplegu udalerrian
% 84,7soldatapeko
% 15,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

ezin izan da datu-orria kargatu: FILOSOFI - Guadeloupe - 2023.tab

ezin izan da datu-orria kargatu: FILOSOFI - Guadeloupe - 2023.tab

  1. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  2. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  3. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ «Commune de Baie-Mahault | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-31).
  2. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  3. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  4. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  5. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]