Edukira joan

Beaurains

Beaurains
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
Izen ofizialaBeaurains
Posta kodea62217
Geografia
Koordenatuak50°15′47″N 2°47′19″E / 50.2631°N 2.7886°E / 50.2631; 2.7886
Mapa
Azalera5,99 km²
Altitudea70 m, 99 m eta 86 m
MugakideakAchicourt, Agny, Arras, Mercatel, Neuville-Vitasse eta Tilloy-lès-Mofflaines
Demografia
Biztanleria5.559 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.994 (%54,2) (%45,8) 2.534 alt_right
Dentsitatea928 bizt/km²
mairie-beaurains.fr eta mairie-beaurains.fr

Beaurains Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 5.559 biztanle zituen 6 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Achicourt, Agny, Arras, Mercatel, Neuville-Vitasse eta Tilloy-lès-Mofflaines.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BeaurainsBeaurains
Població amb 7625 habitants (2000)Achicourt (1,7 km)
Població amb 1888 habitants (2000)Agny (2,1 km)
Població amb 628 habitants (2000)Mercatel (3,2 km)
Població amb 42672 habitants (2000)Arras (3,3 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta Parisko arroaren ipar-ekialdeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi eskasa; urteko prezipitazio erregular eta ertainak; negu hotza (3 °C))[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,3 °C-koa da, 14,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 759 mm-koa da, urtarrilean 11,7 euri-egun eta uztailean 9,1 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Wancourt udalerrian dago, 5,8 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 10,8 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 711,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,7 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -14,7 °C-koa da, 2024ko urtarrilaren 19an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea01000200030004000500060001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.534 gizon, 2.994 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.20
 
95+
 
0.00
0.39
 
90-94
 
1.90
1.22
 
85-89
 
1.90
2.45
 
80-84
 
2.61
2.21
 
75-79
 
2.77
6.67
 
70-74
 
6.55
6.27
 
65-69
 
6.71
6.67
 
60-64
 
6.21
9.00
 
55-59
 
6.51
6.75
 
50-54
 
7.28
6.08
 
45-49
 
7.52
5.49
 
40-44
 
4.98
5.25
 
35-39
 
6.58
6.71
 
30-34
 
5.28
4.97
 
25-29
 
5.04
5.13
 
20-24
 
6.38
6.75
 
15-19
 
6.75
7.30
 
10-14
 
4.38
5.33
 
5-9
 
5.68
5.17
 
0-4
 
4.98
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Beaurains udalerrian 5.512 biztanle zeuden eta 2.564 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,15 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 35,3), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

5.512biztanle
2.564elkarbizitza-unitate
2,15lagun elkarbizitza-unitateko
1.634familia
Udalerria
% 24
% 28
% 12
% 35
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.634 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (722). Guraso bakarreko 300 familietatik 244etan ama zen guraso bakarra. 819 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 404k seme-alaba bakarra zuten etxean, 272k bi, eta 139k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 612 bikoteetatik 101tan (% 16,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

722
612
300
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean819
Seme-alaba bat404
Bi seme-alaba272
Hiru seme-alaba108
Lau edo gehiago31

15 urte edo gehiago zituzten 4.579 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 47,6. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,1).[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 15
40-54% 16
55-64% 21
65-79% 31
80 +% 48
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 67
40-54% 64
55-64% 70
65-79% 65
80 +% 48

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 40,6 ezkonduta zegoen, eta beste % 18,2 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,9 izatezko bikotean eta % 6,3 PACS bidez lotuta). % 25,4 ezkongabeak ziren, % 7,9 alargunak eta % 8,0 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 40,6
Ezkongabea% 25,4
Izatezko bikotean% 11,9
Dibortziatuta% 8,0
Alarguna% 7,9
PACS bidez lotuta% 6,3

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 33,3), enplegatuak (% 20,6), erdi-mailako lanbideak (% 16,3), eskulangileak (% 14,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 33,3) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,4).[9]

Udalerria
% 10
% 16
% 21
% 14
% 33
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.700 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.562 egoitza nagusi ziren, 11 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 126 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.034), eta apartamentuak gutxi ziren (656). Egoitza nagusietatik 1.500 beren jabearen bizilekuak ziren, 1.045 alokairuan zeuden, 628 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 18 doan lagata.[10]

2.700etxebizitza
2.562egoitza nagusi
2.034etxe
656apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.562
Egoitza nagusia (2.562)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (11)Hutsik (126)

Etxe mota

2.034
656
Etxea (2.034)Apartamentua (656)

Jabetza egoera

1.500
1.045
628
Jabeak (1.500)Alokairuan (1.045)HLM (628)Doan lagata (18)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (874).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik21
1919-1945165
1946-1970458
1971-1990874
1991-2005526
2006-2020517

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.214). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (1.938 etxebizitzatan). 2.130 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.361 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 876tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela33
2 gela202
3 gela393
4 gela720
5 gela edo gehiago1.214

Berogailu mota

1.938
440
Gas sarea (1.938)Fuel-olioa (78)Elektrizitatea (440)Gas botila (6)Bestelakoak (100)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.130aparkalekua
1.361ibilgailu 1
876ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.464 biztanleetatik 2.619 aktibo ziren (% 75,6), horietako 2.319 lanean (% 66,9) eta 300 langabezian (aktiboen % 11,5).

3.46415-64 urteko biztanle
% 75,6aktibo
% 66,9lanean
% 11,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,3
25-54 urte% 91,4
55-64 urte% 56,6
Gizonak% 77,9
Emakumeak% 73,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 20,2
BEPC, brebeta% 21,1
CAP-BEP% 14,5
Batxilergoa% 12,7
Goi-mailako +2% 8,0
Goi-mailako +3/4% 4,6
Goi-mailako +5% 3,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 11,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

845 ez-aktibotik 289 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 34,2), 273 erretiraturik zeuden (% 32,3) eta 284 bestelako ez-aktibo ziren (% 33,6).

Ez-aktiboak

% 34
% 32
% 34
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 16
% 28
% 34
% 19
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.334 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.319 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.334enplegu udalerrian
% 91,3soldatapeko
% 8,8ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.440 eurokoa zen, eta biztanleen % 16 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.440 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.260 €
% 16,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 180 komertzioetatik, 1 erauzte enpresa zen, 3 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 10 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 28 eraikuntza enpresak ziren, 41 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 11 garraio enpresak ziren, 6 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 7 finantziazio enpresak ziren, 6 higiezinen enpresak ziren, 16 zerbitzu enpresak ziren, 31 administrazio publikoko enpresak ziren eta 16 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 45 zerbitzu publikoetatik, 1 lan bilaketa bulegoa zen, 1 posta bulegoa, 1 banku bulegoa, 6 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 autoeskola, 1 igeltseroa, 3 margolariak, 7 zurginak, 6 iturginak, 3 argiketariak, 3 eraikuntza enpresak, 6 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 4 jatetxeak eta 1 higiezinen agentzia.[12]

2009an zeuden 8 establezimendu komertzialetatik, 1 brikolaje denda handi zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 3 okindegiak, 2 arropa dendak eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Beaurains udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an haur-eskola 1 eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1987ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Arras », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]