Edukira joan

Berck (Pas-de-Calais)

Berck
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Frantzia Garaia
Departamendua Pas-de-Calais
AlkateaBruno Cousein (en) Itzuli
Izen ofizialaBerck
Posta kodea62600
Geografia
Koordenatuak50°24′30″N 1°35′34″E / 50.4083°N 1.5928°E / 50.4083; 1.5928
Mapa
Azalera14,88 km²
Altitudea0 m, 30 m eta 8 m
MugakideakMerlimont, Rang-du-Fliers, Verton eta Groffliers
Demografia
Biztanleria12.951 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 7.081 (%54,6) (%45,4) 5.877 alt_right
Dentsitatea870 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakBad Honnef, Hythe (Kent) eta Nahariya (en) Itzuli
berck.fr

Berck Frantziako udalerria da, Pas-de-Calais departamenduan dagoena, Frantzia Garaia eskualdean. Azken erroldaren arabera 12.951 biztanle zituen 14,9 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Merlimont, Rang-du-Fliers, Verton eta Groffliers.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
BerckBerck
Població amb 1473 habitants (2000)Groffliers (4,7 km)
Població amb 2272 habitants (2000)Verton (6,0 km)
Població amb 3027 habitants (2000)Merlimont (6,6 km)
Població amb 386 habitants (2000)Waben (6,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko Mantxako kostaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi urria (1550 ordu/urte); aire-hezetasun handia neguan; haize gogorrak maiz)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1a zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 12,8 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 780 mm-koa da, urtarrilean 12,1 euri-egun eta uztailean 7,9 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Le_Touquet-Paris-Plage udalerrian dago, 12 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,2 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 888,8 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,9 °C-koa da, 2022ko uztailaren 19an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -19,1 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 8an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea030006000900012.00015.00018.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.877 gizon, 7.081 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.20
 
95+
 
0.96
0.92
 
90-94
 
2.09
2.13
 
85-89
 
4.07
4.03
 
80-84
 
5.32
4.92
 
75-79
 
6.52
9.55
 
70-74
 
9.73
7.78
 
65-69
 
8.88
6.94
 
60-64
 
7.37
7.47
 
55-59
 
6.95
7.88
 
50-54
 
5.58
6.60
 
45-49
 
6.02
5.62
 
40-44
 
4.46
4.61
 
35-39
 
3.80
5.58
 
30-34
 
3.49
4.34
 
25-29
 
3.60
5.16
 
20-24
 
5.92
4.97
 
15-19
 
4.41
4.42
 
10-14
 
3.95
3.57
 
5-9
 
4.24
3.32
 
0-4
 
2.64
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Berck udalerrian 11.976 biztanle zeuden eta 6.853 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,75 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 51,8), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

11.976biztanle
6.853elkarbizitza-unitate
1,75lagun elkarbizitza-unitateko
3.208familia
Udalerria
% 12
% 25
% 9
% 52
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 3.208 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.744). Guraso bakarreko 663 familietatik 544etan ama zen guraso bakarra. 2.016 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 600k seme-alaba bakarra zuten etxean, 418k bi, eta 174k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 802 bikoteetatik 116tan (% 14,5) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.744
802
663
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean2.016
Seme-alaba bat600
Bi seme-alaba418
Hiru seme-alaba123
Lau edo gehiago51

15 urte edo gehiago zituzten 11.562 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 18,4 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 46,0. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 56,4). 80 urte edo gehiagoko 1.180 biztanleetatik 1.017 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 163 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 18
25-39% 25
40-54% 26
55-64% 33
65-79% 35
80 +% 46
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 52
40-54% 51
55-64% 54
65-79% 56
80 +% 38

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 34,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 13,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,4 izatezko bikotean eta % 3,4 PACS bidez lotuta). % 30,6 ezkongabeak ziren, % 11,5 alargunak eta % 9,8 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 34,3
Ezkongabea% 30,6
Alarguna% 11,5
Izatezko bikotean% 10,4
Dibortziatuta% 9,8
PACS bidez lotuta% 3,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 44,1), enplegatuak (% 16,9), erdi-mailako lanbideak (% 12,4), eskulangileak (% 11,8). Talde nagusia (erretiratuak, % 44,1) Pas-de-Calais departamenduko batez bestekoaren (% 32,6) gainetik dago. 13 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[9]

Udalerria
% 12
% 17
% 12
% 44
Pas-de-Calais
% 15
% 16
% 19
% 33
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 12.932 etxebizitza zeuden. Horietatik 6.825 egoitza nagusi ziren, 5.223 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 885 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (6.981), etxeak baino gehiago (5.862). Egoitza nagusietatik 3.118 beren jabearen bizilekuak ziren, 3.566 alokairuan zeuden, 1.274 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 141 doan lagata.[10]

12.932etxebizitza
6.825egoitza nagusi
5.862etxe
6.981apartamentu

Etxebizitza multzoa

6.825
5.223
Egoitza nagusia (6.825)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (5.223)Hutsik (885)

Etxe mota

5.862
6.981
Etxea (5.862)Apartamentua (6.981)

Jabetza egoera

3.118
3.566
1.274
Jabeak (3.118)Alokairuan (3.566)HLM (1.274)Doan lagata (141)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.896).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik367
1919-1945727
1946-19701.896
1971-19901.878
1991-20051.027
2006-2020894

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (2.042). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (3.574 etxebizitzatan). 3.726 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 3.986 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.262tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela449
2 gela1.239
3 gela1.553
4 gela1.542
5 gela edo gehiago2.042

Berogailu mota

3.574
2.671
Gas sarea (3.574)Fuel-olioa (210)Elektrizitatea (2.671)Gas botila (24)Bestelakoak (346)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.726aparkalekua
3.986ibilgailu 1
1.262ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 7.392 biztanleetatik 5.038 aktibo ziren (% 68,2), horietako 4.260 lanean (% 57,6) eta 778 langabezian (aktiboen % 15,4).

7.39215-64 urteko biztanle
% 68,2aktibo
% 57,6lanean
% 15,4langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 45,2
25-54 urte% 83,9
55-64 urte% 51,5
Gizonak% 70,8
Emakumeak% 65,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 25,3
BEPC, brebeta% 19,5
CAP-BEP% 17,5
Batxilergoa% 16,5
Goi-mailako +2% 7,5
Goi-mailako +3/4% 8,0
Goi-mailako +5% 7,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 15,4). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

2.354 ez-aktibotik 652 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 27,7), 602 erretiraturik zeuden (% 25,6) eta 1.099 bestelako ez-aktibo ziren (% 46,7).

Ez-aktiboak

% 28
% 26
% 47
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 27
% 35
% 24
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 7.556 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 4.260 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

7.556enplegu udalerrian
% 90,5soldatapeko
% 9,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.340 eurokoa zen, eta biztanleen % 21 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

23.340 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 23.260 €
% 21,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 19,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 773 komertzioetatik, 10 erauzte enpresak ziren, 21 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 16 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 41 eraikuntza enpresak ziren, 236 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 9 garraio enpresak ziren, 113 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 7 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 39 finantziazio enpresak ziren, 59 higiezinen enpresak ziren, 62 zerbitzu enpresak ziren, 99 administrazio publikoko enpresak ziren eta 59 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 198 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa, 1 lan bilaketa bulegoa, 1 jendarmeria, 2 posta bulegoak, 9 banku bulegoak, 2 funerariak, 11 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 3 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 4 autoeskolak, 6 igeltseroak, 7 margolariak, 3 zurginak, 8 iturginak, 8 argiketariak, 4 eraikuntza enpresak, 23 ile apaindegiak, 4 albaitariak, 67 jatetxeak, 21 higiezinen agentziak, 4 tintoreriak eta 8 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 128 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 4 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 2 120 m2 baino gehiagoko dendak, 6 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 17 okindegiak, 6 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 3 arraindegiak, 5 liburu dendak, 36 arropa dendak, 7 etxerako tresna dendak, 6 zapata-dendak, 4 elektrotresna dendak, 3 altzari dendak, 10 kirol-dendak, 3 drogeria, 4 lurrin-dendak, 5 bitxi-dendak eta 4 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Berck udalerrian 4 nekazaritza-ustiategi zeuden, 304 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an tratamendu laburretarako ospitale 1 , 2 iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale, 2 psikiatriko, osasun-zentro 1 bat, 7 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 4 haur-eskola eta 7 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Berck udalerrian 2 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, 1hezkuntza orokorreko lizeoa eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 1.102 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 879 eta lizeo teknologikoetan 377.

Berck udalerrian 3 osasun-formakuntzako goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko zentroak zeuden.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1951ko otsailaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Le-Touquet », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]