Edukira joan

Bitonto

Bitonto
Bitonto
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Apulia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Bari
Izen ofizialaBitonto
Jatorrizko izenaBitonto
Posta kodea70032
ISTAT kodea072011
HerriburuaBitonto
Geografia
Koordenatuak41°06′30″N 16°41′30″E / 41.1083°N 16.6917°E / 41.1083; 16.6917
Mapa
Azalera174,34 km²
Altitudea118 m
MugakideakAltamura, Bari, Bitetto, Giovinazzo, Palo del Colle, Terlizzi, Toritto, Binetto, Modugno, Ruvo di Puglia eta Molfetta
Demografia
Biztanleria53.168 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea305 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia080
Hiri senidetuakBanja Luka
Katastro kodeaA893
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBA
bitonto.comune-online.it eta comune.bitonto.ba.it

Bitonto Italiako udalerri bat da. Bariko probintzian kokatuta dago, Apulia eskualdean. 53.168 biztanle ditu, 174,34 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Altamura, Bari, Bitetto, Giovinazzo, Palo del Colle, Terlizzi, Toritto, Binetto, Modugno, Ruvo di Puglia eta Molfetta.

BiztanleriaUrtea20.00025.00030.00035.00040.00045.00050.00055.00060.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 26.076 gizon, 26.792 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.03
0.07
 
95-99
 
0.22
0.65
 
90-94
 
0.93
1.57
 
85-89
 
2.15
2.55
 
80-84
 
3.14
4.87
 
75-79
 
4.99
5.10
 
70-74
 
5.66
6.58
 
65-69
 
6.83
7.72
 
60-64
 
8.13
7.96
 
55-59
 
8.21
7.41
 
50-54
 
7.60
6.78
 
45-49
 
6.77
6.08
 
40-44
 
6.11
6.19
 
35-39
 
6.11
6.02
 
30-34
 
5.54
6.11
 
25-29
 
5.42
5.59
 
20-24
 
4.92
5.48
 
15-19
 
5.11
4.88
 
10-14
 
4.35
4.57
 
5-9
 
3.97
3.83
 
0-4
 
3.81
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 25.318 etxebizitza zeuden: 20.100 (% 79,4) okupatuta eta 5.218 (% 20,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,1 jabetzan zeuden, % 20 alokairuan eta % 5 beste titulu batekin.

25.318etxebizitza (2021)
20.100okupatuak
5.218hutsik (% 20,6)

Erabilera (2021)

20.100
5.218
Okupatuak (20.100)Hutsik edo ez-okupatuak (5.218)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,1
20
Jabetzan (75,1)Alokairuan (20)Beste titulu batekin (5)

2024an 21.018 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 5.324 (% 25,3) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,5 kide zeuden.

21.018etxegune (2024)
5.324pertsona bakarrekoak (% 25,3)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide5.324
2 kide6.044
3 kide4.580
4 kide3.995
5 kide edo gehiago1.075

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]