Edukira joan

Blankenfelde-Mahlow

Blankenfelde-Mahlow
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Brandenburgo
Rural district of BrandenburgTeltow-Fläming
Posta kodea15827 eta 15831
Udalerri kodea12072017
Geografia
Koordenatuak52°21′N 13°24′E / 52.35°N 13.4°E / 52.35; 13.4
Mapa
Azalera55,17 km²
Altitudea43 m
MugakideakRangsdorf eta Großbeeren
Demografia
Biztanleria29.280 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 14.770 (%50,4) (%49,6) 14.510 alt_right
Dentsitatea531 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia03379, 033708
Hiri senidetuakBad Ems, Tószeg (en) Itzuli eta Kretinga (en) Itzuli
MatrikulaTF
blankenfelde-mahlow.de

Blankenfelde-Mahlow Alemaniako udalerria da. Brandenburgo estatuan kokatuta dago, Teltow-Fläming barrutian. Azken zentsuaren arabera 29.280 biztanle zituen 55,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 28.970 biztanle zituen: 14.372 gizonezko (% 49,6) eta 14.598 emakumezko (% 50,4); 100 emakumeko 98,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 19,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 6,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 41,2 ezkongabeak ziren eta % 44,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea12.00015.00018.00021.00024.00027.00030.00019902000201020202030Blankenfelde-MahlowBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 14.367 gizon, 14.606 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.82
 
75+
 
11.13
9.58
 
65-74
 
9.95
26.05
 
50-64
 
25.56
13.08
 
40-49
 
13.24
13.32
 
30-39
 
13.33
4.34
 
25-29
 
3.75
6.95
 
18-24
 
5.81
3.35
 
15-17
 
2.86
9.77
 
6-14
 
8.74
3.08
 
3-5
 
2.99
2.67
 
0-2
 
2.63
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 85,9ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 12,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

24.891
3.632
Migrazio-jatorririk gabe (24.891)Migrazio-jatorri osoa (3.632)Migrazio-jatorri partziala (447)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 13.736 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (7.627, % 55,5) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 97,36 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 8,04 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 58,0 jabeak okupatzen zituzten.[3]

13.736etxebizitza
97,36 m²batez besteko azalera
8,04 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

7.627
5.599
Jabetzan (7.627)Alokairuan (5.599)Aisialdikoa (52)Hutsik (464)
% 3,3hutsik dauden tasa
% 58,0jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.886). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (3.962); eraikin guztien % 69,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (10.973 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra342
2 gela1.210
3 gela2.996
4 gela3.886
5 gela3.047
6 gela1.346
7 gela edo gehiago907

Eraikuntza garaia

1919 aurretik414
1919-19493.070
1950-1959344
1960-1969218
1970-1979386
1980-19891.140
1990-19993.962
2000-20092.395
2010-2015753
2016 eta geroago1.056

Berogailu mota

1.147
10.973
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (1.074)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.147)Bloke-berogailua (Blockheizung) (123)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (10.973)Labe indibiduala (357)Berogailurik gabe (64)

Guztira 8.881 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.242, % 70,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (7.719).[3] Guztira 13.142 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (4.605, % 35,0).[4]

8.881bizitegi-eraikin
13.142etxegune

Eraikin mota

6.242
1.361
1.127
Etxe bakartua (6.242)Etxe atxikia (bikoitza) (1.361)Ilarako etxea (1.127)Bestelako eraikin mota (154)

Etxebizitza kopurua eraikineko

7.719
Etxebizitza bakarra (7.719)2 etxebizitza (546)3-6 etxebizitza (294)7-12 etxebizitza (248)13 etxebizitza edo gehiago (69)

Etxegunearen tamaina

4.408
4.605
2.171
1.382
Pertsona bakarra (4.408)2 pertsona (4.605)3 pertsona (2.171)4 pertsona (1.382)5 pertsona (384)6 pertsona (191)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]