Edukira joan

Bohmte

Bohmte
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiOsnabrück District
Posta kodea49163
Udalerri kodea03459013
Geografia
Koordenatuak52°22′00″N 8°19′00″E / 52.3667°N 8.3167°E / 52.3667; 8.3167
Mapa
Azalera110,73 km²
Altitudea49 m eta 66 m
MugakideakStemshorn, Stemwede, Bad Essen, Ostercappeln, Neuenkirchen-Vörden, Damme eta Hüde
Demografia
Biztanleria13.139 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 6.500 (%49,5) (%50,5) 6.639 alt_right
Dentsitatea119 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05471, 05475
Hiri senidetuakBolbec eta Gützkow
bohmte.de

Bohmte Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Osnabrück barrutian. Azken zentsuaren arabera 13.139 biztanle zituen 110,7 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 12.968 biztanle zituen: 6.499 gizonezko (% 50,1) eta 6.469 emakumezko (% 49,9); 100 emakumeko 100,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 19,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,3 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 7,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,3 ezkongabeak ziren eta % 47,0 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea12.60012.70012.80012.90013.00013.10013.2002014201620182020202220242026BohmteBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.498 gizon, 6.466 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.02
 
75+
 
11.89
11.39
 
65-74
 
11.40
24.15
 
50-64
 
23.71
11.59
 
40-49
 
11.03
12.62
 
30-39
 
12.06
4.96
 
25-29
 
4.95
7.36
 
18-24
 
6.80
3.46
 
15-17
 
3.22
9.40
 
6-14
 
8.88
3.46
 
3-5
 
3.05
3.60
 
0-2
 
3.02
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 72,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 25,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 79,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 20,2 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.418
3.286
Migrazio-jatorririk gabe (9.418)Migrazio-jatorri osoa (3.286)Migrazio-jatorri partziala (263)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.711 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.372, % 59,0) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 119,97 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,38 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 62,1 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.711etxebizitza
119,97 m²batez besteko azalera
5,38 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.372
2.109
Jabetzan (3.372)Alokairuan (2.109)Aisialdikoa (36)Hutsik (200)
% 3,4hutsik dauden tasa
% 62,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (1.351). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.178); eraikin guztien % 84,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.862 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra58
2 gela237
3 gela694
4 gela1.235
5 gela1.306
6 gela829
7 gela edo gehiago1.351

Eraikuntza garaia

1919 aurretik528
1919-1949467
1950-1959611
1960-1969717
1970-1979833
1980-1989509
1990-19991.178
2000-2009446
2010-2015181
2016 eta geroago244

Berogailu mota

4.862
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (205)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (388)Bloke-berogailua (Blockheizung) (82)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.862)Labe indibiduala (145)Berogailurik gabe (36)

Guztira 3.805 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.102, % 81,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.648).[3] Guztira 5.456 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.837, % 33,7).[4]

3.805bizitegi-eraikin
5.456etxegune

Eraikin mota

3.102
331
Etxe bakartua (3.102)Etxe atxikia (bikoitza) (331)Ilarako etxea (138)Bestelako eraikin mota (231)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.648
828
Etxebizitza bakarra (2.648)2 etxebizitza (828)3-6 etxebizitza (299)7-12 etxebizitza (29)13 etxebizitza edo gehiago (5)

Etxegunearen tamaina

1.744
1.837
781
690
Pertsona bakarra (1.744)2 pertsona (1.837)3 pertsona (781)4 pertsona (690)5 pertsona (243)6 pertsona (163)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]