Edukira joan

Calenzano

Calenzano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Toscana
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Firenze
Izen ofizialaCalenzano
Posta kodea50041
ISTAT kodea048005
HerriburuaCalenzano
Geografia
Koordenatuak43°51′24″N 11°09′49″E / 43.8567°N 11.1636°E / 43.8567; 11.1636
Mapa
Azalera76,97 km²
Altitudea70 m
MugakideakBarberino di Mugello, Campi Bisenzio, Prato, Sesto Fiorentino, Vaglia, Vaiano, San Piero a Sieve eta Scarperia e San Piero
Demografia
Biztanleria18.084 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea235 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia055
Katastro kodeaB406
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaFI
comune.calenzano.fi.it

Calenzano Italiako udalerri bat da. Florentziako probintzian kokatuta dago, Toscana eskualdean. 18.084 biztanle ditu, 76,97 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Barberino di Mugello, Campi Bisenzio, Prato, Sesto Fiorentino, Vaglia, Vaiano, San Piero a Sieve eta Scarperia e San Piero.

BiztanleriaUrtea40006000800010.00012.00014.00016.00018.00020.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.843 gizon, 9.165 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.01
 
100+
 
0.04
0.18
 
95-99
 
0.51
1.16
 
90-94
 
1.64
2.58
 
85-89
 
3.56
3.49
 
80-84
 
4.24
5.93
 
75-79
 
5.83
5.10
 
70-74
 
5.98
6.23
 
65-69
 
6.64
7.53
 
60-64
 
7.18
7.80
 
55-59
 
7.77
8.74
 
50-54
 
8.59
7.09
 
45-49
 
6.76
5.97
 
40-44
 
6.40
5.24
 
35-39
 
5.16
5.10
 
30-34
 
5.02
5.04
 
25-29
 
4.42
5.46
 
20-24
 
4.42
5.20
 
15-19
 
4.42
4.82
 
10-14
 
4.51
4.21
 
5-9
 
3.99
3.11
 
0-4
 
2.91
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 8.407 etxebizitza zeuden: 7.663 (% 91,2) okupatuta eta 744 (% 8,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 81,5 jabetzan zeuden, % 12,6 alokairuan eta % 5,9 beste titulu batekin.

8.407etxebizitza (2021)
7.663okupatuak
744hutsik (% 8,8)

Erabilera (2021)

7.663
744
Okupatuak (7.663)Hutsik edo ez-okupatuak (744)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

81,5
12,6
Jabetzan (81,5)Alokairuan (12,6)Beste titulu batekin (5,9)

2024an 7.902 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 2.687 (% 34) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

7.902etxegune (2024)
2.687pertsona bakarrekoak (% 34)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide2.687
2 kide2.382
3 kide1.435
4 kide1.059
5 kide edo gehiago339

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]