Edukira joan

Carri lo Roet

Carri lo Roet
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Proventza-Alpeak-Kosta Urdina
DepartamenduaRodanoren Ahoak
Izen ofizialaCarry-le-Rouet
Posta kodea13620
Geografia
Koordenatuak43°19′55″N 5°09′07″E / 43.3319°N 5.1519°E / 43.3319; 5.1519
Mapa
Azalera10,1 km²
Altitudea4 m, 0 m, 178 m eta 83 m
MugakideakChâteauneuf-les-Martigues, Ensuès-la-Redonne eta Sausset-les-Pins
Demografia
Biztanleria5.702 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.007 (%52,6) (%47,4) 2.713 alt_right
Dentsitatea565 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakBusseto eta Dietmannsried
Matrikula13
mairie-carrylerouet.fr eta mairie-carrylerouet.fr

Carri lo Roet (okzitanieraz Carri lo Roet, frantsesez eta ofizialki: Carry-le-Rouet) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Rodanoren Ahoak departamenduan dago, Proventza-Alpeak-Kosta Urdina eskualdean. Azken erroldaren arabera 5.702 biztanle zituen 10,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Châteauneuf-les-Martigues, Ensuès-la-Redonne eta Sausset-les-Pins.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Carry-le-RouetCarry-le-Rouet
Població amb 4124 habitants (2000)Le Rove (9,0 km)
Població amb 33159 habitants (2000)Marignane (10,7 km)
Població amb 46247 habitants (2000)Martigues (11,6 km)
Població amb 6530 habitants (2000)Saint-Victoret (12,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima mediterraneo garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csa motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda bero eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima mediterraneo du, eta Proventza eta Lengadoka-Roselloneko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi oso ona (2600 ordu/urte); uda beroa (21,5 °C); haize gogorrak; laino gutxi)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H3 zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 15 °C-koa da, 0 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 554 mm-koa da, urtarrilean 5,9 euri-egun eta uztailean 1,2 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Marinhana udalerrian dago, 12,9 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 15,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 532,3 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,5 °C-koa da, 2026ko uztailaren 8an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -16,8 °C-koa da, 1956ko otsailaren 12an lortua[oh 1][5].

Météo-Franceren SIM analisiaren arabera, udalerriari dagokion sare-puntuan 1991–2020 aldiko urteko batez besteko tenperatura 15,5 °C-koa da.[oh 2] Hilabeterik beroena uztaila da (25,0 °C) eta hotzena urtarrila (7,2 °C). Urteko prezipitazioa 526 mm-koa da; hilabeterik euritsuena azaroa da (76 mm) eta lehorrena uztaila (11 mm).[6]

1959–2025 aldian, urteko batez besteko tenperaturak hamarkadako 0,33 °C-ko gorako joera izan du. Azken hamar urteak (2016–2025) 1961–1990 aldiko batez bestekoa (14,4 °C) baino 1,9 °C beroagoak izan dira. Seriako bost urte beroenak 2000tik aurrerakoak dira: 2018, 2022, 2023, 2024 eta 2025. Urterik beroena 2022 izan zen (17,2 °C) eta hotzena 1984 (13,7 °C).[6]

    Datu klimatikoak (Carri lo Roet)    
 Hila   Urt   Ots   Mar   Api   Mai   Eka   Uzt   Abu   Ira   Urr   Aza   Abe   Urtekoa 
Batez besteko tenperatura (ºC) 7.2 7.6 10.9 13.9 18.2 22.4 25.0 24.5 20.3 16.3 11.2 8.0 15.5
Pilatutako prezipitazioa (mm) 47 31 29 52 39 28 11 24 74 73 76 43 526
Iturria: Météo-France, SIM: 1991–2020 normalak, udalerriari dagokion sare-puntua
Berotze-marrak, 1959–2025
Marra bakoitza urte bat da; kolorea, urteko batez besteko tenperatura 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (14,4 °C).
195919922025
hotzagoabatez bestekoaberoagoa
Hileko batez besteko tenperatura: lehen eta orain
UrtOtsMarApiMaiEkaUztAbuIraUrrAzaAbe
+0,8+0,1+1,1+1,1+1,3+1,7+1,4+1,7+0,4+0,7+0,8+0,9
1961–19901991–2020Behekoa: aldea (°C). Eskala: 0 / 25 °C.
Urteko tenperaturaren anomalia, 1959–2025
°C, 1961–1990 aldiko batez bestekoarekiko (14,4 °C)
+3 °C−3 °C
195919922025
batez bestekoa baino beroagoahotzagoa

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[7]

BiztanleriaUrtea010002000300040005000600070001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.713 gizon, 3.007 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
0.33
0.18
 
90-94
 
1.53
2.99
 
85-89
 
4.06
4.50
 
80-84
 
4.72
5.05
 
75-79
 
5.05
11.02
 
70-74
 
10.74
10.47
 
65-69
 
9.44
8.59
 
60-64
 
8.58
8.55
 
55-59
 
7.42
5.75
 
50-54
 
6.35
6.67
 
45-49
 
5.82
6.08
 
40-44
 
4.99
5.53
 
35-39
 
6.98
3.32
 
30-34
 
3.16
2.62
 
25-29
 
2.33
3.87
 
20-24
 
2.66
2.95
 
15-19
 
3.62
2.36
 
10-14
 
3.13
5.31
 
5-9
 
5.12
4.20
 
0-4
 
3.96
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[8].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Carry-le-Rouet udalerrian 5.702 biztanle zeuden eta 2.807 elkarbizitza unitate[oh 3], hau da, 2,03 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 35,1). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 35,1 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[10]

5.702biztanle
2.807elkarbizitza-unitate
2,03lagun elkarbizitza-unitateko
1.811familia
Udalerria
% 20
% 35
% 8
% 35
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.811 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.006). Guraso bakarreko 241 familietatik 156etan ama zen guraso bakarra. 1.178 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 340k seme-alaba bakarra zuten etxean, 260k bi, eta 32k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 564 bikoteetatik 83tan (% 14,7) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[10]

1.006
564
241
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.178
Seme-alaba bat340
Bi seme-alaba260
Hiru seme-alaba32
Lau edo gehiago0

15 urte edo gehiago zituzten 5.065 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 4,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 37,9. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 73,7).[10]

Bakarrik bizi da
15-24% 4
25-39% 14
40-54% 13
55-64% 17
65-79% 24
80 +% 38
Bikotean bizi da
15-24% 4
25-39% 55
40-54% 72
55-64% 74
65-79% 72
80 +% 54

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 13,9 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,7 izatezko bikotean eta % 6,2 PACS bidez lotuta). % 19,9 ezkongabeak ziren, % 7,6 alargunak eta % 8,9 dibortziatuak.[10]

Ezkonduta% 49,7
Ezkongabea% 19,9
Dibortziatuta% 8,9
Izatezko bikotean% 7,7
Alarguna% 7,6
PACS bidez lotuta% 6,2

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 43,1), goi-mailako langileak (% 22,9), erdi-mailako lanbideak (% 12,0), enplegatuak (% 9,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 43,1) Rodanoren Ahoak departamenduko batez bestekoaren (% 29,2) gainetik dago. 5 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[10]

Udalerria
% 23
% 12
% 10
% 43
Rodanoren Ahoak
% 14
% 16
% 16
% 11
% 29
% 8
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 4.249 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.802 egoitza nagusi ziren, 806 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 641 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.473), eta apartamentuak gutxi ziren (1.739). Egoitza nagusietatik 2.037 beren jabearen bizilekuak ziren, 642 alokairuan zeuden, 43 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 123 doan lagata.[11]

4.249etxebizitza
2.802egoitza nagusi
2.473etxe
1.739apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.802
806
641
Egoitza nagusia (2.802)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (806)Hutsik (641)

Etxe mota

2.473
1.739
Etxea (2.473)Apartamentua (1.739)

Jabetza egoera

2.037
642
Jabeak (2.037)Alokairuan (642)HLM (43)Doan lagata (123)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.023).[11]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik44
1919-1945128
1946-1970800
1971-19901.023
1991-2005436
2006-2020313

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.161). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (2.037 etxebizitzatan). 2.189 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.274 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.363tan bi edo gehiago.[11]

Gela kopurua

1 gela92
2 gela308
3 gela628
4 gela613
5 gela edo gehiago1.161

Berogailu mota

233
2.037
Gas sarea (217)Fuel-olioa (233)Elektrizitatea (2.037)Gas botila (97)Bestelakoak (218)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.189aparkalekua
1.274ibilgailu 1
1.363ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.009 biztanleetatik 2.375 aktibo ziren (% 78,9), horietako 2.192 lanean (% 72,8) eta 182 langabezian (aktiboen % 7,7).

3.00915-64 urteko biztanle
% 78,9aktibo
% 72,8lanean
% 7,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 33,8
25-54 urte% 94,4
55-64 urte% 70,4
Gizonak% 80,2
Emakumeak% 77,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 18,0
BEPC, brebeta% 8,2
CAP-BEP% 10,8
Batxilergoa% 11,1
Goi-mailako +2% 6,7
Goi-mailako +3/4% 3,2
Goi-mailako +5% 6,4

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

634 ez-aktibotik 258 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 40,7), 179 erretiraturik zeuden (% 28,2) eta 197 bestelako ez-aktibo ziren (% 31,1).

Ez-aktiboak

% 41
% 28
% 31
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 4]

% 10
% 44
% 25
% 16
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.209 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.192 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 5]

1.209enplegu udalerrian
% 74,5soldatapeko
% 25,5ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 36.140 eurokoa zen, eta biztanleen % 6 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

36.140 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 25.610 €
% 6,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 20,3

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 415 komertzioetatik, 6 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 37 eraikuntza enpresak ziren, 83 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 14 garraio enpresak ziren, 47 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 10 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 18 finantziazio enpresak ziren, 32 higiezinen enpresak ziren, 47 zerbitzu enpresak ziren, 82 administrazio publikoko enpresak ziren eta 26 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[12]

2009an zeuden norbanakoentzako 100 zerbitzu publikoetatik, 1 jendarmeria zen, 1 posta bulegoa, 5 banku bulegoak, 4 funerariak, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 autoeskolak, 10 igeltseroak, 3 margolariak, 3 zurginak, 3 iturginak, 7 argiketariak, 8 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 33 jatetxeak, 11 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 3 apaindegiak.[13]

2009an zeuden 30 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 5 okindegiak, 2 harategiak, 3 arraindegiak, 2 liburu dendak, 10 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 1 zapata-denda zen, 1 altzari denda zen, 2 kirol-dendak eta 1 lore-denda zen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 2 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an haur-eskola 1 eta lehen-hezkuntzako eskola 1 zegoen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1921ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ Météo-Franceren SIM (Safran-Isba) analisiak Frantzia metropolitarra 8 km-ko sareta batean hartzen du. Hemengo balioak udalerriaren erditik 3,3 km-ra dagoen sare-puntukoak dira, ez estazio jakin batekoak. Serie hauek ez daude homogeneizatuta: estazio-sarearen aldaketek joera luzeetan eragina izan dezakete.
  3. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  4. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  5. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Marignane », fiche climatologique. .
  6. 1 2 (Frantsesez) Données changement climatique - SIM quotidienne. Météo-France.
  7. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  8. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  9. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  10. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  12. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  13. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  14. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]