Edukira joan

Chevigny-Saint-Sauveur

Chevigny-Saint-Sauveur
Chevigny-Saint-Sauveur
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Côte-d’Or
Izen ofizialaChevigny-Saint-Sauveur
Chevigny-Sauveur
Jatorrizko izenaChevigny-Saint-Sauveur
Posta kodea21800
Geografia
Koordenatuak47°18′06″N 5°08′08″E / 47.3017°N 5.1356°E / 47.3017; 5.1356
Mapa
Azalera12,11 km²
Altitudea207 m, 233 m eta 213 m
MugakideakCouternon, Fauverney, Quetigny, Sennecey-lès-Dijon, Bressey-sur-Tille, Dijon, Magny-sur-Tille eta Neuilly-Crimolois
Demografia
Biztanleria11.108 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.752 (%52,8) (%47,2) 5.143 alt_right
Dentsitatea917 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakBobenheim-Roxheim eta Jeßnitz (en) Itzuli
chevigny-saint-sauveur.fr

Chevigny-Saint-Sauveur Frantziako udalerria da, Côte-d'Or departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 11.108 biztanle zituen 12,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Couternon, Fauverney, Quetigny, Sennecey-lès-Dijon, Bressey-sur-Tille, Dijon, Magny-sur-Tille eta Neuilly-Crimolois.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Chevigny-Saint-SauveurChevigny-Saint-Sauveur
Població amb 9598 habitants (2000)Quetigny (2,3 km)
Població amb 584 habitants (2000)Crimolois (3,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatuaren eta klima kontinentalaren arteko trantsizio-eremuan dago, eta Borgoina eta Saonako haranako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: eguzkialdi ona (1900 ordu/urte), uda beroa (18,5 °C); aire lehorra udaberrian eta udan, haize ahulak)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 755 mm-koa da, urtarrilean 10,7 euri-egun eta uztailean 7,4 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Ouges udalerrian dago, 5,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,4 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 743,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 39,5 °C-koa da, 2019ko uztailaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -22 °C-koa da, 1929ko otsailaren 15an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.143 gizon, 5.752 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.17
 
95+
 
0.26
0.35
 
90-94
 
0.90
1.19
 
85-89
 
1.93
2.84
 
80-84
 
2.68
4.37
 
75-79
 
4.36
4.43
 
70-74
 
6.76
5.15
 
65-69
 
5.81
5.89
 
60-64
 
5.30
6.44
 
55-59
 
6.17
6.86
 
50-54
 
7.61
5.83
 
45-49
 
6.28
7.10
 
40-44
 
6.26
6.51
 
35-39
 
6.36
4.82
 
30-34
 
4.90
6.82
 
25-29
 
6.33
7.00
 
20-24
 
6.14
7.21
 
15-19
 
6.45
7.31
 
10-14
 
6.05
5.62
 
5-9
 
5.06
4.06
 
0-4
 
4.38
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Chevigny-Saint-Sauveur udalerrian 10.915 biztanle zeuden eta 5.374 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,03 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 41,6), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

10.915biztanle
5.374elkarbizitza-unitate
2,03lagun elkarbizitza-unitateko
3.108familia
Udalerria
% 19
% 28
% 11
% 42
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 3.108 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.505). Guraso bakarreko 587 familietatik 486etan ama zen guraso bakarra. 1.594 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 653k seme-alaba bakarra zuten etxean, 596k bi, eta 265k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.016 bikoteetatik 128tan (% 12,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.505
1.016
587
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.594
Seme-alaba bat653
Bi seme-alaba596
Hiru seme-alaba202
Lau edo gehiago63

15 urte edo gehiago zituzten 9.326 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 10,6 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 42,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 65-79 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 67,6). 80 urte edo gehiagoko 621 biztanleetatik 564 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 57 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 11
25-39% 23
40-54% 17
55-64% 27
65-79% 31
80 +% 43
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 61
40-54% 67
55-64% 66
65-79% 68
80 +% 48

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 41,3 ezkonduta zegoen, eta beste % 16,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 10,3 izatezko bikotean eta % 6,0 PACS bidez lotuta). % 26,6 ezkongabeak ziren, % 6,6 alargunak eta % 9,1 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 41,3
Ezkongabea% 26,6
Izatezko bikotean% 10,3
Dibortziatuta% 9,1
Alarguna% 6,6
PACS bidez lotuta% 6,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 31,8), erdi-mailako lanbideak (% 19,8), enplegatuak (% 19,2), eskulangileak (% 13,6). Talde nagusia (erretiratuak, % 31,8) Côte-d'Or departamenduko batez bestekoaren (% 30,0) gainetik dago. 4 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,1).[9]

Udalerria
% 10
% 20
% 19
% 14
% 32
Côte-d'Or
% 12
% 16
% 15
% 14
% 30
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 5.645 etxebizitza zeuden. Horietatik 5.364 egoitza nagusi ziren, 67 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 214 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (3.590), etxeak baino gehiago (2.038). Egoitza nagusietatik 3.248 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.061 alokairuan zeuden, 1.131 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 55 doan lagata.[10]

5.645etxebizitza
5.364egoitza nagusi
2.038etxe
3.590apartamentu

Etxebizitza multzoa

5.364
Egoitza nagusia (5.364)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (67)Hutsik (214)

Etxe mota

2.038
3.590
Etxea (2.038)Apartamentua (3.590)

Jabetza egoera

3.248
2.061
1.131
Jabeak (3.248)Alokairuan (2.061)HLM (1.131)Doan lagata (55)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (2.251).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik32
1919-194514
1946-1970402
1971-19902.251
1991-2005968
2006-20201.575

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.786). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (3.634 etxebizitzatan). 4.031 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 3.021 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.893tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela135
2 gela807
3 gela1.313
4 gela1.322
5 gela edo gehiago1.786

Berogailu mota

3.634
1.108
Gas sarea (3.634)Fuel-olioa (194)Elektrizitatea (1.108)Gas botila (30)Bestelakoak (398)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4.031aparkalekua
3.021ibilgailu 1
1.893ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 6.820 biztanleetatik 5.470 aktibo ziren (% 80,2), horietako 4.994 lanean (% 73,2) eta 475 langabezian (aktiboen % 8,7).

6.82015-64 urteko biztanle
% 80,2aktibo
% 73,2lanean
% 8,7langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 52,2
25-54 urte% 94,4
55-64 urte% 64,2
Gizonak% 80,7
Emakumeak% 79,8

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,7
BEPC, brebeta% 16,3
CAP-BEP% 10,3
Batxilergoa% 9,9
Goi-mailako +2% 4,8
Goi-mailako +3/4% 4,8
Goi-mailako +5% 6,0

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 8,7). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.350 ez-aktibotik 635 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 47,0), 388 erretiraturik zeuden (% 28,7) eta 328 bestelako ez-aktibo ziren (% 24,3).

Ez-aktiboak

% 47
% 29
% 24
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 16
% 30
% 31
% 19
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 5.031 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 4.994 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

5.031enplegu udalerrian
% 91,9soldatapeko
% 8,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 26.310 eurokoa zen, eta biztanleen % 11 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

26.310 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 26.560 €
% 11,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 13,0

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 317 komertzioetatik, 6 erauzte enpresak ziren, 7 janari enpresak ziren, 2 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 28 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 50 eraikuntza enpresak ziren, 54 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 26 garraio enpresak ziren, 11 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 5 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 17 finantziazio enpresak ziren, 14 higiezinen enpresak ziren, 30 zerbitzu enpresak ziren, 42 administrazio publikoko enpresak ziren eta 24 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 78 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 7 banku bulegoak, 1 funeraria, 11 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 5 igeltseroak, 8 margolariak, 6 zurginak, 6 iturginak, 7 argiketariak, 3 eraikuntza enpresak, 6 ile apaindegiak, 1 albaitaria, 6 jatetxeak, 3 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 2 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 17 establezimendu komertzialetatik, 2 supermerkatuak, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 5 okindegiak, 1 harategi zen, 1 kongelatu-denda zen, 2 liburu dendak, 1 arropa denda zen, 1 etxerako tresna denda zen, 1 elektrotresna denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Chevigny-Saint-Sauveur udalerrian 3 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an psikiatriko 1 eta 4 botika zegoen.

2009an 4 haur-eskola eta 4 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Chevigny-Saint-Sauveur udalerrian1 Bigarren Hezkuntzako ikastetxea eta 1hezkuntza orokorreko lizeoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 789 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 598.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1921ko maiatzaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Dijon-Longvic », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]