Edukira joan

Drensteinfurt

Drensteinfurt
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaMünster
Rural district of North Rhine-WestphaliaWarendorf District
Posta kodea48317
Udalerri kodea05570016
Geografia
Koordenatuak51°47′40″N 7°44′21″E / 51.7944°N 7.7392°E / 51.7944; 7.7392
Mapa
Azalera106,6 km²
Altitudea64 m
MugakideakSendenhorst, Ahlen, Ascheberg, Hamm eta Münster
Demografia
Biztanleria16.311 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 8.259 (%50,6) (%49,4) 8.052 alt_right
Dentsitatea153 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02387, 02508
drensteinfurt.de

Drensteinfurt Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Warendorf barrutian. Azken zentsuaren arabera 16.311 biztanle zituen 106,6 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 15.914 biztanle zituen: 7.820 gizonezko (% 49,1) eta 8.091 emakumezko (% 50,8); 100 emakumeko 96,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 5,6 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,5 ezkongabeak ziren eta % 50,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.00011.00012.00013.00014.00015.00016.00017.0001970198019902000201020202030DrensteinfurtBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 7.823 gizon, 8.091 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.16
 
75+
 
10.72
11.36
 
65-74
 
11.17
26.83
 
50-64
 
26.47
11.49
 
40-49
 
12.73
11.13
 
30-39
 
11.07
4.69
 
25-29
 
4.33
7.31
 
18-24
 
6.13
3.07
 
15-17
 
3.02
9.87
 
6-14
 
8.54
3.12
 
3-5
 
2.94
2.97
 
0-2
 
2.88
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 86,1ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 12,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 83,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 16,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

13.697
1.975
Migrazio-jatorririk gabe (13.697)Migrazio-jatorri osoa (1.975)Migrazio-jatorri partziala (241)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.090 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.226, % 59,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 117,01 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,24 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 61,3 jabeak okupatzen zituzten.[3]

7.090etxebizitza
117,01 m²batez besteko azalera
6,24 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.226
2.692
Jabetzan (4.226)Alokairuan (2.692)Aisialdikoa (9)Hutsik (165)
% 2,3hutsik dauden tasa
% 61,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 5 gela zituzten (1.712). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.173); eraikin guztien % 76,0 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.305 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra35
2 gela302
3 gela909
4 gela1.627
5 gela1.712
6 gela1.250
7 gela edo gehiago1.259

Eraikuntza garaia

1919 aurretik613
1919-1949489
1950-1959607
1960-1969785
1970-1979932
1980-1989789
1990-19991.173
2000-2009902
2010-2015426
2016 eta geroago378

Berogailu mota

6.305
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (122)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (330)Bloke-berogailua (Blockheizung) (41)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.305)Labe indibiduala (279)Berogailurik gabe (14)

Guztira 4.838 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.385, % 70,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.525).[3] Guztira 6.853 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (2.433, % 35,5). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabarik gabe ziren (2.182, % 31,8).[4]

4.838bizitegi-eraikin
6.853etxegune

Eraikin mota

3.385
963
Etxe bakartua (3.385)Etxe atxikia (bikoitza) (963)Ilarako etxea (309)Bestelako eraikin mota (183)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.525
886
Etxebizitza bakarra (3.525)2 etxebizitza (886)3-6 etxebizitza (386)7-12 etxebizitza (42)13 etxebizitza edo gehiago (3)

Etxegunearen tamaina

2.111
2.433
1.059
876
Pertsona bakarra (2.111)2 pertsona (2.433)3 pertsona (1.059)4 pertsona (876)5 pertsona (245)6 pertsona (136)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]