Espainiako errugbiko errege kopa

Wikipedia, Entziklopedia askea
Jump to navigation Jump to search
Espainiako errugbiko errege kopa
Copa del Rey de Rugby
Antolatzailea Federación Española de Rugby
Sorrera 1926
Eremua Espainia Espainiar Estatua
Taldeak 8
Garaipen gehien Katalunia F.C. Barcelona (16 Kopa)
Txapelduna Espainia Valladolid RAC (2017-18)
Webgunea www.ferugby.es

Errugbiko errege kopa (gazteleraz Copa del Rey de Rugby) Espainiako Erresumaren lurraldean errugbian diharduten taldeen artean egiten diren txapelketa nagusietatik bigarrena da (lehena errugbi liga da).

Historia[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Espainiako Errugbi Federazioa 1923an sortu zen eta hiru urte beranduago abiarazi zuen Errugbi Kopa, hasieran Espainiako Errugbi Txapelketa izenaz ezagutu zena.

Hainbat talde euskaldunek irabazi dute txapelketa; Club Atlético San Sebastián, Getxo R.T., Ordizia Rugby Elkartea eta Bera Bera R.T. taldeek hain zuzen ere.

Finalak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Urtea Txapelduna Emaitza Finalista
1926 Katalunia F.C. Barcelona 19-0 War Ensign Spain 1785-1931.gif C.D. Academia de Infanteria Toledo
1927-1929 ez zen antolatu
1930 Katalunia F.C. Barcelona 39-3 War Ensign Spain 1785-1931.gif Real Madrid C.F.
1931 Katalunia U.E. Santboiana 12-6 Flag of the Second Spanish Republic.svg Real Madrid C.F.
1932 Katalunia F.C. Barcelona 20-3 Flag of the Second Spanish Republic.svg Real Madrid C.F.
1933 Katalunia U.E. Santboiana 24-6 Flag of the Second Spanish Republic.svg Real Madrid C.F.
1934 Flag of the Second Spanish Republic.svg Real Madrid C.F. 14-6 Flag of the Second Spanish Republic.svg F.U.E. Valencia
1935 Flag of the Second Spanish Republic.svg R.S. Gimnastica Madrid 11-3 Flag of the Second Spanish Republic.svg F.U.E. Valencia
1936-1940 ez zen antolatu
1941 Flag of Spain (1938–1945).svg S.E.U. Madrid 14-10 Katalunia R.C.D. Espanyol Barcelona
1942 Katalunia F.C. Barcelona 17-8 Flag of Spain (1938–1945).svg S.E.U. Madrid
1943 Katalunia U.E. Santboiana 16-0 Katalunia A.D. Tabernes de Valldigna
1944 Katalunia F.C. Barcelona 9-0 Flag of Spain (1938–1945).svg S.E.U. Madrid
1945 Katalunia F.C. Barcelona 3-0 Flag of Spain (1945–1977).svg S.E.U. Madrid
1946 Katalunia F.C. Barcelona 23-13 Flag of Spain (1945–1977).svg S.E.U. Madrid
1947 Flag of Spain (1945–1977).svg S.E.U. Madrid 8-3 Katalunia F.C. Barcelona
1948 Katalunia U.E. Santboiana 13-9 Flag of Spain (1945–1977).svg S.E.U. Leon
1949 Flag of Spain (1945–1977).svg Atletico Madrid 8-3 Katalunia U.E. Santboiana
1950 Katalunia F.C. Barcelona 10-3 Flag of Spain (1945–1977).svg Atletico Madrid
1951 Katalunia F.C. Barcelona 14-0 Flag of Spain (1945–1977).svg Atletico Madrid
1952 Katalunia F.C. Barcelona 10-3 Flag of Spain (1945–1977).svg Atletico Madrid
1953 Katalunia F.C. Barcelona 6-3 Flag of Spain (1945–1977).svg Atletico Madrid
1954 Flag of Spain (1945–1977).svg S.E.U. Madrid 16-3 Katalunia C.N. Barcelona
1955 Katalunia F.C. Barcelona 10-0 Flag of Spain (1945–1977).svg Atletico Madrid
1956 Katalunia F.C. Barcelona 6-3 Katalunia U.E. Santboiana
1957 Katalunia C.N. Barcelona 8-0 Katalunia F.C. Barcelona
1958 Katalunia U.E. Santboiana 11-9 Katalunia F.C. Barcelona
1959 Katalunia U.E. Santboiana 20-14 Flag of Spain (1945–1977).svg Picadero J.C.
1960 Katalunia U.E. Santboiana 8-3 Katalunia C.N. Barcelona
1961 Katalunia U.E. Santboiana 3-0 Katalunia C.N. Barcelona
1962 Katalunia U.E. Santboiana 6-3 Flag of Spain (1945–1977).svg C. Aitor Madrid
1963 Katalunia C.N. Barcelona 3-0 Katalunia U.E. Santboiana
1964 Flag of Spain (1945–1977).svg Canoe N.C. Madrid 3-0 Katalunia U.E. Santboiana
1965 Katalunia F.C. Barcelona 3-0 Katalunia C.U. Barcelona
1966 Flag of Spain (1945–1977).svg Canoe N.C. Madrid 12-0 Katalunia C.U. Barcelona
1967 Flag of Spain (1945–1977).svg C.R. Cisneros Madrid 14-3 Katalunia U.E. Santboiana
1968 Euskal Herria Club Atlético San Sebastián 8-6 Flag of Spain (1945–1977).svg C.D. Academia de Infanteria Toledo
1969 Flag of Spain (1945–1977).svg C.R. Cisneros Madrid 11-8 Flag of Spain (1945–1977).svg Real Madrid C.F.
1970 Flag of Spain (1945–1977).svg Canoe N.C. Madrid 17-13 Euskal Herria Club Atlético San Sebastián
1971 Flag of Spain (1945–1977).svg Canoe N.C. Madrid 6-3 Flag of Spain (1945–1977).svg C.D. El Salvador Valladolid
1972 Euskal Herria Club Atlético San Sebastián 31-10 Katalunia C.N. Barcelona
1973 Euskal Herria Club Atlético San Sebastián 21-13 Flag of Spain (1945–1977).svg C.D. Arquitectura Madrid
1974 Flag of Spain (1945–1977).svg Canoe N.C. Madrid 13-9 Euskal Herria Club Atlético San Sebastián
1975 Euskal Herria Club Atlético San Sebastián 14-0 Flag of Spain (1945–1977).svg Universidad Valladolid
1976 Flag of Spain (1945–1977).svg C.D. Arquitectura Madrid 24-12 Flag of Spain (1945–1977).svg C.A.U. Madrid
1977 Flag of Spain (1945–1977).svg C.A.U. Madrid 26-6 Flag of Spain (1945–1977).svg C.R. Cisneros Madrid
1978 Espainia C.A.U. Madrid 22-9 Espainia C.D. Arquitectura Madrid
1979 Espainia C.R. Cisneros Madrid 26-14 Espainia Valencia R.C.
1980 Espainia C.D. Arquitectura Madrid 19-0 Espainia C.A.U. Madrid
1981 Espainia C.D. Arquitectura Madrid 25-7 Espainia Canoe N.C. Madrid
1982 Espainia C.R. Cisneros Madrid 7-6 Espainia C.D. Arquitectura Madrid
1983 Espainia C.R. Cisneros Madrid 27-12 Espainia C.A.U. Madrid
1984 Espainia C.D. Arquitectura Madrid 12-10 Katalunia F.C. Barcelona
1985 Katalunia F.C. Barcelona 36-7 Espainia C.D.U. Valladolid
1986 Espainia C.D. Arquitectura Madrid 27-12 Espainia Valencia R.C.
1987 Espainia Olimpico R.C. Pozuelo de Alarcon 26-10 Espainia C.R. Cisneros Madrid
1988 Espainia C.D. Arquitectura Madrid 21-12 Espainia Real Canoe N.C. Madrid
1989 Katalunia U.E. Santboiana 25-9 Espainia R.C. Liceo Frances Madrid
1990 Euskal Herria Getxo R.T. 28-7 Katalunia U.E. Santboiana
1991 Euskal Herria Getxo R.T. 32-15 Euskal Herria Gernika R.T.
1992 Euskal Herria Getxo R.T. 20-9 Katalunia Barcelona U.C.
1993 Espainia C.D. El Salvador Valladolid 13-6 Euskal Herria Getxo R.T.
1994 Espainia Monte Ciencias Sevilla 32-12 Espainia C.D. Arquitectura Madrid
1995 Espainia Monte Ciencias Sevilla 37-25 Euskal Herria Getxo R.T.
1996 Espainia Monte Ciencias Sevilla 28-13 Espainia Valladolid R.A.C.
1997 Euskal Herria Getxo R.T. 37-19 Espainia Monte Ciencias Sevilla
1998 Espainia Valladolid R.A.C. 36-16 Espainia Real Canoe N.C. Madrid
1999 Espainia C.D. El Salvador Valladolid 27-19 Espainia Real Canoe N.C. Madrid
2000 Katalunia U.E. Santboiana 36-15 Espainia C.D. El Salvador Valladolid
2001 Espainia Real Canoe N.C. Madrid 26-17 Espainia R.C. Liceo Frances Madrid
2002 Espainia Real Canoe N.C. Madrid 23-15 Espainia Valladolid R.A.C.
2003 Espainia Real Canoe N.C. Madrid 11-10 Espainia Moraleja-Alcobendas R.U.
2004 Euskal Herria Bera Bera R.T. 47-38 Katalunia U.E. Santboiana
2005 Espainia C.D. El Salvador Valladolid 29-8 Euskal Herria Getxo R.T.
2006 Espainia C.D. El Salvador Valladolid 34-9 Espainia Valladolid R.A.C.
2007 Espainia C.D. El Salvador Valladolid 29-16 Katalunia U.E. Santboiana
2008 Espainia C.R. Canoe Madrid 36-31 Espainia C.D. El Salvador Valladolid
2009 Espainia C.R. Canoe Madrid 34-26 Espainia Monte Ciencias Sevilla
2010 Espainia Valladolid R.A.C. 33-17 Espainia C.R. La Vila
2011 Espainia C.D. El Salvador Valladolid 13-0 Espainia Valladolid R.A.C.
2012 Euskal Herria Ordizia Rugby Elkartea 30-27 Espainia C.D. El Salvador Valladolid
2013 Euskal Herria Ordizia Rugby Elkartea 27-17 Espainia Valladolid R.A.C.
2014 Espainia Valladolid R.A.C. 40-18 Espainia Independiente R.C.
2015 Espainia Valladolid R.A.C. 33-15 Espainia C.R. Cisneros
2016 Espainia C.D. El Salvador Valladolid 13-9 Espainia Valladolid R.A.C.
2017 Katalunia U.E. Santboiana 16-6 Espainia C.D. El Salvador Valladolid
2018 Espainia Valladolid R.A.C. 20-16 Espainia C.D. El Salvador Valladolid

Garaipenak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Garaipenak Urteak
Katalunia F.C. Barcelona 16 1926, 1930, 1932, 1942, 1944, 1945, 1946, 1950, 1951, 1952, 1953, 1955, 1956, 1965, 1983, 1985
Katalunia U.E. Santboiana 12 1931, 1933, 1943, 1948, 1958, 1959, 1960, 1961, 1962, 1989, 2000, 2017
Espainia Canoe N.C. Madrid 10 1964, 1966, 1970, 1971, 1974, 2001, 2002, 2003, 2008, 2009
Espainia C.D. El Salvador Valladolid 7 1993, 1999, 2005, 2006, 2007, 2011, 2016
Espainia C.D. Arquitectura Madrid 6 1976, 1980, 1981, 1984, 1986, 1988
Espainia Valladolid R.A.C. 5 1998, 2010, 2014, 2015, 2018
Euskal Herria Club Atlético San Sebastián 4 1968, 1972, 1973, 1975
Espainia C.R. Cisneros Madrid 4 1967, 1969, 1979, 1982
Euskal Herria Getxo R.T. 4 1990, 1991, 1992, 1997
Espainia S.E.U. Madrid 3 1941, 1947, 1954
Espainia Monte Ciencias Sevilla 3 1994, 1995, 1996
Katalunia C.N. Barcelona 2 1957, 1963
Espainia C.A.U. Madrid 2 1977, 1978
Euskal Herria Ordizia Rugby Elkartea 2 2012, 2013
Espainia Real Madril 1 1934
Espainia R.S. Gimnástica Madrid 1 1935
Espainia Atlético Madril 1 1949
Espainia Olímpico R.C. Pozuelo de Alarcon 1 1987
Euskal Herria Bera Bera R.T. 1 2004

Euskal taldeen emaitzak[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Taldea Irabazi Finalista
Getxo R.T. 4 3
Club Atlético San Sebastián 4 2
Ordizia Rugby Elkartea 2 0
Bera Bera R.T. 1 0
Gernika R.T. 0 1