Edukira joan

Fidenza

Fidenza
Fidenza
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
ProbintziaParmako probintzia
Izen ofizialaFidenza
Jatorrizko izenaFidenza
Posta kodea43036
ISTAT kodea034014
HerriburuaFidenza
Geografia
Koordenatuak44°51′59″N 10°03′40″E / 44.86636°N 10.06111°E / 44.86636; 10.06111
Mapa
Azalera95,12 km²
Altitudea75 m
MugakideakBusseto, Medesano, Noceto, Soragna, Alseno, Fontanellato eta Salsomaggiore Terme
Demografia
Biztanleria26.945 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea283 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0524
Hiri senidetuakHerrenberg, Sisteron eta Kutná Hora
Katastro kodeaB034
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaPR
comune.fidenza.pr.it

Fidenza Italiako udalerri bat da. Parmako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 26.945 biztanle ditu, 95,12 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Busseto, Medesano, Noceto, Soragna, Alseno, Fontanellato eta Salsomaggiore Terme.

BiztanleriaUrtea900012.00015.00018.00021.00024.00027.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 13.478 gizon, 14.095 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.05
0.16
 
95-99
 
0.60
0.89
 
90-94
 
1.87
2.25
 
85-89
 
3.46
2.90
 
80-84
 
3.94
4.37
 
75-79
 
5.27
4.54
 
70-74
 
5.32
5.65
 
65-69
 
5.87
7.23
 
60-64
 
7.34
7.46
 
55-59
 
7.79
7.65
 
50-54
 
7.38
6.90
 
45-49
 
6.70
6.58
 
40-44
 
6.16
6.51
 
35-39
 
6.06
6.31
 
30-34
 
5.36
5.71
 
25-29
 
4.80
5.38
 
20-24
 
4.33
5.36
 
15-19
 
4.95
5.06
 
10-14
 
4.60
5.01
 
5-9
 
4.54
4.07
 
0-4
 
3.62
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 13.868 etxebizitza zeuden: 11.743 (% 84,7) okupatuta eta 2.125 (% 15,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 73,4 jabetzan zeuden, % 21,4 alokairuan eta % 5,2 beste titulu batekin.

13.868etxebizitza (2021)
11.743okupatuak
2.125hutsik (% 15,3)

Erabilera (2021)

11.743
2.125
Okupatuak (11.743)Hutsik edo ez-okupatuak (2.125)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

73,4
21,4
Jabetzan (73,4)Alokairuan (21,4)Beste titulu batekin (5,2)

2024an 12.071 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.403 (% 36,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

12.071etxegune (2024)
4.403pertsona bakarrekoak (% 36,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.403
2 kide3.405
3 kide2.059
4 kide1.521
5 kide edo gehiago683

Ikus, gainera

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]