Edukira joan

Friedberg (Hessen)

Friedberg (Hessen)
barrutiko hiriburua
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeDarmstadt
Rural district of HesseWetteraukreis
AlkateaKjetil Dahlhaus (en) Itzuli
Posta kodea61169
Udalerri kodea06440008
Geografia
Koordenatuak50°20′07″N 8°45′18″E / 50.3353°N 8.755°E / 50.3353; 8.755
Mapa
Azalera50,18 km²
Altitudea140 m eta 153 m
Demografia
Biztanleria30.448 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 14.962 (%49,1) (%50,9) 15.486 alt_right
Dentsitatea607 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06031
Hiri senidetuakBishop's Stortford, Magreglio, Oliveto Lario, Villiers-sur-Marne, Barni eta Civenna
MatrikulaFB eta BÜD
friedberg-hessen.de

Friedberg (Hessen) Alemaniako udalerria da. Hessen estatuan kokatuta dago, Wetterau barrutian. Azken zentsuaren arabera 30.448 biztanle zituen 50,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 28.719 biztanle zituen: 14.272 gizonezko (% 49,7) eta 14.446 emakumezko (% 50,3); 100 emakumeko 98,8 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,0 18 urtetik beherakoak ziren eta % 18,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 19,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 42,1 ezkongabeak ziren eta % 42,1 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea27.50028.00028.50029.00029.50030.00030.50031.00031.5002014201620182020202220242026FriedbergBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 14.269 gizon, 14.449 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.56
 
75+
 
10.26
9.52
 
65-74
 
10.46
22.25
 
50-64
 
22.86
11.93
 
40-49
 
12.41
14.65
 
30-39
 
12.91
7.51
 
25-29
 
6.00
8.56
 
18-24
 
7.18
2.95
 
15-17
 
3.07
8.82
 
6-14
 
8.68
3.18
 
3-5
 
3.18
3.06
 
0-2
 
3.00
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 67,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 30,0k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 84,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 15,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

19.430
8.621
Migrazio-jatorririk gabe (19.430)Migrazio-jatorri osoa (8.621)Migrazio-jatorri partziala (667)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 14.339 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (8.031, % 56,0) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 96,25 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 7,93 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,6 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 42,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

14.339etxebizitza
96,25 m²batez besteko azalera
7,93 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.732
8.031
Jabetzan (5.732)Alokairuan (8.031)Aisialdikoa (23)Hutsik (551)
% 3,6hutsik dauden tasa
% 42,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (3.706). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (2.259); eraikin guztien % 82,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (11.260 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra624
2 gela1.430
3 gela3.053
4 gela3.706
5 gela2.392
6 gela1.443
7 gela edo gehiago1.693

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.259
1919-19491.297
1950-19591.623
1960-19692.016
1970-19791.759
1980-19891.139
1990-19991.791
2000-20091.271
2010-2015447
2016 eta geroago726

Berogailu mota

2.362
11.260
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (260)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (2.362)Bloke-berogailua (Blockheizung) (283)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (11.260)Labe indibiduala (140)Berogailurik gabe (26)

Guztira 6.468 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.319, % 66,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.869).[3] Guztira 13.426 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (5.720, % 42,6).[4]

6.468bizitegi-eraikin
13.426etxegune

Eraikin mota

4.319
918
969
Etxe bakartua (4.319)Etxe atxikia (bikoitza) (918)Ilarako etxea (969)Bestelako eraikin mota (261)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.869
1.108
1.140
Etxebizitza bakarra (3.869)2 etxebizitza (1.108)3-6 etxebizitza (1.140)7-12 etxebizitza (297)13 etxebizitza edo gehiago (56)

Etxegunearen tamaina

5.720
3.866
1.742
1.348
Pertsona bakarra (5.720)2 pertsona (3.866)3 pertsona (1.742)4 pertsona (1.348)5 pertsona (467)6 pertsona (282)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]