Edukira joan

Glückstadt

Glückstadt
Glückstadt
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Schleswig-Holstein
Rural district of Schleswig-HolsteinSteinburg
Jatorrizko izenaGlückstadt
Posta kodea25348
Udalerri kodea01061029
Geografia
Koordenatuak53°47′30″N 9°25′19″E / 53.7917°N 9.4219°E / 53.7917; 9.4219
Mapa
Azalera22,75 km²
Altitudea2 m
MugakideakStade, Kollmar eta Engelbrechtsche Wildnis
Demografia
Biztanleria11.100 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.561 (%50,1) (%49,9) 5.539 alt_right
Dentsitatea488 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1617
Telefono aurrizkia04124
MatrikulaIZ
glueckstadt.de

Glückstadt Alemaniako udalerria da. Schleswig-Holstein estatuan kokatuta dago, Steinburg barrutian. Azken zentsuaren arabera 11.100 biztanle zituen 22,8 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 11.187 biztanle zituen: 5.463 gizonezko (% 48,8) eta 5.724 emakumezko (% 51,2); 100 emakumeko 95,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 13,7 18 urtetik beherakoak ziren eta % 26,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 9,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,5 ezkongabeak ziren eta % 42,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.50010.80011.10011.40011.70012.00012.3001970198019902000201020202030GlückstadtBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.466 gizon, 5.734 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
11.23
 
75+
 
15.78
12.75
 
65-74
 
12.84
26.84
 
50-64
 
26.09
10.25
 
40-49
 
10.76
11.67
 
30-39
 
10.24
5.87
 
25-29
 
4.59
7.56
 
18-24
 
6.09
2.51
 
15-17
 
2.27
7.23
 
6-14
 
7.05
2.20
 
3-5
 
2.44
1.90
 
0-2
 
1.87
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 82,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 16,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,5 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

9.223
1.822
Migrazio-jatorririk gabe (9.223)Migrazio-jatorri osoa (1.822)Migrazio-jatorri partziala (143)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.121 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.465, % 56,6) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 87,98 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,27 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,3 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 41,2 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.121etxebizitza
87,98 m²batez besteko azalera
6,27 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.367
3.465
Jabetzan (2.367)Alokairuan (3.465)Aisialdikoa (18)Hutsik (273)
% 4,3hutsik dauden tasa
% 41,2jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (1.600). Etxebizitza gehienak 1919 aurretik artean eraiki ziren (1.131); eraikin guztien % 92,5 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.597 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra187
2 gela681
3 gela1.600
4 gela1.584
5 gela1.033
6 gela537
7 gela edo gehiago496

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.131
1919-1949690
1950-1959962
1960-19691.090
1970-1979630
1980-1989417
1990-1999737
2000-2009223
2010-201572
2016 eta geroago163

Berogailu mota

679
746
4.597
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (679)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (746)Bloke-berogailua (Blockheizung) (26)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.597)Labe indibiduala (57)Berogailurik gabe (18)

Guztira 3.318 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.816, % 54,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.482).[3] Guztira 5.769 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.705, % 46,9).[4]

3.318bizitegi-eraikin
5.769etxegune

Eraikin mota

1.816
304
1.050
Etxe bakartua (1.816)Etxe atxikia (bikoitza) (304)Ilarako etxea (1.050)Bestelako eraikin mota (150)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.482
270
434
Etxebizitza bakarra (2.482)2 etxebizitza (270)3-6 etxebizitza (434)7-12 etxebizitza (116)13 etxebizitza edo gehiago (16)

Etxegunearen tamaina

2.705
1.851
607
Pertsona bakarra (2.705)2 pertsona (1.851)3 pertsona (607)4 pertsona (402)5 pertsona (135)6 pertsona (69)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]