Edukira joan

Haren (Ems)

Haren (Ems)
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia Beherea
Saxonia Behereko barrutiEmsland District
AlkateaMichaela Hoffmann
Posta kodea49733
Udalerri kodea03454018
Geografia
Koordenatuak52°47′30″N 7°14′17″E / 52.7917°N 7.2381°E / 52.7917; 7.2381
Mapa
Azalera208,79 km²
Altitudea9 m
MugakideakNiederlangen, Oberlangen, Lathen, Stavern, Meppen, Twist, Emmen, Westerwolde (en) Itzuli eta Sustrum
Demografia
Biztanleria24.175 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 12.033 (%49,8) (%50,2) 12.142 alt_right
Dentsitatea116 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia05932
MatrikulaEL
haren.de

Haren (Ems) Alemaniako udalerria da. Saxonia Beherea estatuan kokatuta dago, Emsland barrutian. Azken zentsuaren arabera 24.175 biztanle zituen 208,8 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 24.152 biztanle zituen: 12.131 gizonezko (% 50,2) eta 12.021 emakumezko (% 49,8); 100 emakumeko 100,9 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,1 18 urtetik beherakoak ziren eta % 19,1 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 14,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,0 ezkongabeak ziren eta % 47,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea23.10023.40023.70024.00024.30024.60024.9002014201620182020202220242026Haren (Ems)Biztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 12.129 gizon, 12.016 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
7.17
 
75+
 
10.27
10.22
 
65-74
 
10.53
23.99
 
50-64
 
23.96
12.40
 
40-49
 
11.91
13.27
 
30-39
 
12.03
6.20
 
25-29
 
5.56
8.76
 
18-24
 
7.54
3.29
 
15-17
 
3.14
8.74
 
6-14
 
8.95
3.10
 
3-5
 
3.34
2.85
 
0-2
 
2.77
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 75,6ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 23,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,8k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 85,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 14,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

18.269
5.680
Migrazio-jatorririk gabe (18.269)Migrazio-jatorri osoa (5.680)Migrazio-jatorri partziala (205)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 10.642 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (6.723, % 63,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 129,01 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,74 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 66,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

10.642etxebizitza
129,01 m²batez besteko azalera
5,74 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.723
3.517
Jabetzan (6.723)Alokairuan (3.517)Aisialdikoa (115)Hutsik (290)
% 2,5hutsik dauden tasa
% 66,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (3.380). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (2.290); eraikin guztien % 72,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (9.569 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra37
2 gela445
3 gela1.120
4 gela1.826
5 gela2.031
6 gela1.812
7 gela edo gehiago3.380

Eraikuntza garaia

1919 aurretik221
1919-1949549
1950-1959843
1960-19691.224
1970-19791.307
1980-19891.308
1990-19992.290
2000-20091.329
2010-2015835
2016 eta geroago740

Berogailu mota

9.569
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (214)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (590)Bloke-berogailua (Blockheizung) (67)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (9.569)Labe indibiduala (149)Berogailurik gabe (57)

Guztira 8.242 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (6.606, % 80,2). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (6.955).[3] Guztira 9.953 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (3.311, % 33,3). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabekin ziren (3.180, % 32,0).[4]

8.242bizitegi-eraikin
9.953etxegune

Eraikin mota

6.606
864
Etxe bakartua (6.606)Etxe atxikia (bikoitza) (864)Ilarako etxea (446)Bestelako eraikin mota (325)

Etxebizitza kopurua eraikineko

6.955
863
Etxebizitza bakarra (6.955)2 etxebizitza (863)3-6 etxebizitza (356)7-12 etxebizitza (48)13 etxebizitza edo gehiago (15)

Etxegunearen tamaina

2.931
3.311
1.596
1.399
Pertsona bakarra (2.931)2 pertsona (3.311)3 pertsona (1.596)4 pertsona (1.399)5 pertsona (445)6 pertsona (270)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]