Edukira joan

Hohe Börde

Hohe Börde
Hohe Börde
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia-Anhalt
Rural district of Saxony-AnhaltBörde District
Izen ofizialaHohe Börde
Jatorrizko izenaHohe Börde
Posta kodea39167, 39326 eta 39343
Udalerri kodea15083298
Geografia
Koordenatuak52°10′N 11°29′E / 52.17°N 11.48°E / 52.17; 11.48
Mapa
Azalera171,75 km²
Altitudea122 m
Demografia
Biztanleria18.648 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 9.344 (%50,1) (%49,9) 9.304 alt_right
Dentsitatea109 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera2010
Telefono aurrizkia039062, 039202, 039204, 039206
MatrikulaBK
hoheboerde.de eta hohe-boerde.de

Hohe Börde Alemaniako udalerri bat da, Saxonia-Anhalt estatuan. Azken zentsuaren arabera 18.648 biztanle zituen, 171,8 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 18.798 biztanle zituen: 9.429 gizonezko (% 50,2) eta 9.371 emakumezko (% 49,9); 100 emakumeko 100,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,6 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 2,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,0 ezkongabeak ziren eta % 47,3 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea18.30018.40018.50018.60018.70018.80018.900201620182020202220242026Hohe BördeBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.436 gizon, 9.366 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
6.74
 
75+
 
10.20
11.31
 
65-74
 
12.92
25.69
 
50-64
 
26.27
13.83
 
40-49
 
13.12
13.52
 
30-39
 
15.01
2.89
 
25-29
 
2.68
5.16
 
18-24
 
4.07
3.20
 
15-17
 
2.39
11.10
 
6-14
 
8.43
3.52
 
3-5
 
2.81
3.04
 
0-2
 
2.10
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 95,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 4,2k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,3k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,6 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,7 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

17.940
Migrazio-jatorririk gabe (17.940)Migrazio-jatorri osoa (797)Migrazio-jatorri partziala (56)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 9.294 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (5.692, % 61,2) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 102,71 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,36 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,5 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 64,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

9.294etxebizitza
102,71 m²batez besteko azalera
5,36 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.692
3.151
Jabetzan (5.692)Alokairuan (3.151)Aisialdikoa (17)Hutsik (436)
% 4,5hutsik dauden tasa
% 64,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.388). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (3.587); eraikin guztien % 83,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (7.687 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra203
2 gela607
3 gela1.762
4 gela2.388
5 gela2.342
6 gela1.102
7 gela edo gehiago890

Eraikuntza garaia

1919 aurretik2.076
1919-1949892
1950-1959259
1960-1969252
1970-1979310
1980-1989417
1990-19993.587
2000-2009689
2010-2015321
2016 eta geroago488

Berogailu mota

7.687
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (385)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (695)Bloke-berogailua (Blockheizung) (91)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (7.687)Labe indibiduala (369)Berogailurik gabe (69)

Guztira 6.402 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.819, % 75,3). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (5.412).[3] Guztira 8.745 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (3.318, % 37,9).[4]

6.402bizitegi-eraikin
8.745etxegune

Eraikin mota

4.819
781
603
Etxe bakartua (4.819)Etxe atxikia (bikoitza) (781)Ilarako etxea (603)Bestelako eraikin mota (201)

Etxebizitza kopurua eraikineko

5.412
Etxebizitza bakarra (5.412)2 etxebizitza (488)3-6 etxebizitza (355)7-12 etxebizitza (139)13 etxebizitza edo gehiago (7)

Etxegunearen tamaina

2.817
3.318
1.476
853
Pertsona bakarra (2.817)2 pertsona (3.318)3 pertsona (1.476)4 pertsona (853)5 pertsona (186)6 pertsona (95)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]