Edukira joan

Immenstadt

Immenstadt
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Gobernu-eskualdeSuabia
Bavariako baserri-barrutiOberallgäu District
Posta kodea87509
Udalerri kodea09780124
HerriburuaImmenstadt im Allgäu (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak47°34′N 10°13′E / 47.57°N 10.22°E / 47.57; 10.22
Mapa
Azalera81,44 km²
Altitudea729 m
MugakideakWaltenhofen, Weitnau, Missen-Wilhams, Oberstaufen, Blaichach, Burgberg im Allgäu eta Rettenberg
Demografia
Biztanleria14.237 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.324 (%51,4) (%48,6) 6.913 alt_right
Dentsitatea175 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia08323, 08320, 08325, 08379
Hiri senidetuakLillebonne eta Wellington (Somerset)
MatrikulaOA
stadt-immenstadt.de

Immenstadt Alemaniako udalerria da. Bavariako estatuan kokatuta dago, Oberallgäu barrutian. Azken zentsuaren arabera 14.237 biztanle zituen 81,4 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 13.762 biztanle zituen: 6.669 gizonezko (% 48,5) eta 7.091 emakumezko (% 51,5); 100 emakumeko 94,0 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 13,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,5 ezkongabeak ziren eta % 43,7 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea200040006000800010.00012.00014.00016.0001860189019201950198020102040ImmenstadtBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.671 gizon, 7.089 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.94
 
75+
 
14.26
11.29
 
65-74
 
11.99
23.46
 
50-64
 
23.84
12.34
 
40-49
 
11.06
13.04
 
30-39
 
11.71
5.26
 
25-29
 
4.94
6.96
 
18-24
 
6.59
3.00
 
15-17
 
2.31
8.32
 
6-14
 
7.70
3.10
 
3-5
 
2.92
3.30
 
0-2
 
2.68
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 78,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 19,4k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 88,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 11,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

10.825
2.674
Migrazio-jatorririk gabe (10.825)Migrazio-jatorri osoa (2.674)Migrazio-jatorri partziala (267)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 8.016 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.340, % 54,1) alokairuan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 86,3 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,68 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 3,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 40,5 jabeak okupatzen zituzten.[3]

8.016etxebizitza
86,3 m²batez besteko azalera
6,68 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.888
4.340
Jabetzan (2.888)Alokairuan (4.340)Aisialdikoa (475)Hutsik (310)
% 3,8hutsik dauden tasa
% 40,5jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 3 gela zituzten (2.132). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.581); eraikin guztien % 88,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (6.606 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra462
2 gela1.309
3 gela2.132
4 gela1.974
5 gela1.075
6 gela530
7 gela edo gehiago525

Eraikuntza garaia

1919 aurretik993
1919-1949695
1950-1959935
1960-1969959
1970-19791.581
1980-19891.036
1990-1999869
2000-2009391
2010-2015199
2016 eta geroago359

Berogailu mota

6.606
756
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (347)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (108)Bloke-berogailua (Blockheizung) (61)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (6.606)Labe indibiduala (756)Berogailurik gabe (137)

Guztira 2.864 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.731, % 60,4). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.343).[3] Guztira 7.031 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.304, % 47,0).[4]

2.864bizitegi-eraikin
7.031etxegune

Eraikin mota

1.731
367
524
237
Etxe bakartua (1.731)Etxe atxikia (bikoitza) (367)Ilarako etxea (524)Bestelako eraikin mota (237)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.343
585
678
Etxebizitza bakarra (1.343)2 etxebizitza (585)3-6 etxebizitza (678)7-12 etxebizitza (209)13 etxebizitza edo gehiago (50)

Etxegunearen tamaina

3.304
2.058
807
582
Pertsona bakarra (3.304)2 pertsona (2.058)3 pertsona (807)4 pertsona (582)5 pertsona (191)6 pertsona (87)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]