Edukira joan

Ingelheim am Rhein

Ingelheim am Rhein
Ingelheim am Rhein
barrutiko hiriburua
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Renania-Palatinatua
LandkreisMainz-Bingen
AlkateaRalf Claus (en) Itzuli
Izen ofizialaIngelheim am Rhein
Jatorrizko izenaIngelheim am Rhein
Posta kodea55218
Udalerri kodea07339030
Geografia
Koordenatuak49°58′29″N 8°03′23″E / 49.9747°N 8.0564°E / 49.9747; 8.0564
Mapa
Azalera73,31 km²
Altitudea110 m
MugakideakBingen am Rhein, Gau-Algesheim, Appenheim, Schwabenheim an der Selz, Essenheim eta Nieder-Hilbersheim
Demografia
Biztanleria34.903 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 17.964 (%51,5) (%48,5) 16.939 alt_right
Dentsitatea476 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1939ko apirilaren 1a
Telefono aurrizkia06132
Hiri senidetuakFriedrichshain-Kreuzberg, Afula, Autun, Stevenage, San Pietro in Cariano, Nysa (en) Itzuli eta Limbach-Oberfrohna
MatrikulaMZ eta BIN
ingelheim.de

Ingelheim am Rhein Alemaniako udalerria da. Renania-Palatinatua estatuan kokatuta dago, Mainz-Bingen barrutian. Azken zentsuaren arabera 34.903 biztanle zituen 73,3 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 17.943 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (8.765, % 48,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 104,89 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 8,16 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,1 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 51,6 jabeak okupatzen zituzten.[1]

17.943etxebizitza
104,89 m²batez besteko azalera
8,16 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

8.765
8.352
Jabetzan (8.765)Alokairuan (8.352)Aisialdikoa (61)Hutsik (763)
% 4,1hutsik dauden tasa
% 51,6jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (4.510). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (3.406); eraikin guztien % 84,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (14.973 etxebizitza).[1]

Gela kopurua

Gela bakarra408
2 gela1.438
3 gela3.462
4 gela4.510
5 gela3.367
6 gela2.165
7 gela edo gehiago2.591

Eraikuntza garaia

1919 aurretik1.898
1919-19491.080
1950-19591.367
1960-19692.772
1970-19792.280
1980-19892.332
1990-19993.406
2000-20091.136
2010-2015891
2016 eta geroago783

Berogailu mota

1.850
14.973
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (578)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (1.850)Bloke-berogailua (Blockheizung) (180)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (14.973)Labe indibiduala (238)Berogailurik gabe (124)

Guztira 9.643 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (5.350, % 55,5). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (6.612).[1] Guztira 16.593 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (6.653, % 40,1).[2]

9.643bizitegi-eraikin
16.593etxegune

Eraikin mota

5.350
1.486
2.308
Etxe bakartua (5.350)Etxe atxikia (bikoitza) (1.486)Ilarako etxea (2.308)Bestelako eraikin mota (496)

Etxebizitza kopurua eraikineko

6.612
1.458
1.222
Etxebizitza bakarra (6.612)2 etxebizitza (1.458)3-6 etxebizitza (1.222)7-12 etxebizitza (300)13 etxebizitza edo gehiago (55)

Etxegunearen tamaina

6.653
5.301
2.182
1.747
Pertsona bakarra (6.653)2 pertsona (5.301)3 pertsona (2.182)4 pertsona (1.747)5 pertsona (471)6 pertsona (239)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]