Edukira joan

Ischia (udalerria)

Ischia
Ischia
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Napoli
Izen ofizialaIschia
Jatorrizko izenaIschia
Posta kodea80077
ISTAT kodea063037
HerriburuaIschia
Geografia
Koordenatuak40°44′N 13°57′E / 40.73°N 13.95°E / 40.73; 13.95
Mapa
Azalera8,14 km²
Altitudea2 m
MugakideakBarano d'Ischia eta Casamicciola Terme
Demografia
Biztanleria19.598 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea2.408 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia081
Hiri senidetuakSan Frantzisko, Los Angeles, Bari, Mar del Plata, Castel San Giorgio, Leni eta Marino
Katastro kodeaE329
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaNA
comune.ischia.na.it

Ischia Italiako udalerri bat da, izen bereko uhartean dagoena. Napoliko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 19.598 biztanle ditu, 8,14 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Barano d'Ischia eta Casamicciola Terme.

BiztanleriaUrtea6000900012.00015.00018.00021.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 9.620 gizon, 9.795 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.03
0.08
 
95-99
 
0.37
0.84
 
90-94
 
1.49
2.05
 
85-89
 
2.66
3.39
 
80-84
 
4.29
4.58
 
75-79
 
5.17
4.80
 
70-74
 
5.44
6.09
 
65-69
 
6.20
7.55
 
60-64
 
7.43
8.88
 
55-59
 
8.51
8.34
 
50-54
 
8.39
6.74
 
45-49
 
7.01
5.87
 
40-44
 
5.81
5.02
 
35-39
 
4.99
5.90
 
30-34
 
5.40
6.19
 
25-29
 
5.50
6.02
 
20-24
 
5.76
5.54
 
15-19
 
4.78
4.89
 
10-14
 
4.08
4.11
 
5-9
 
3.53
3.11
 
0-4
 
3.14
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 11.884 etxebizitza zeuden: 8.719 (% 73,4) okupatuta eta 3.165 (% 26,6) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 70,9 jabetzan zeuden, % 15,8 alokairuan eta % 13,2 beste titulu batekin.

11.884etxebizitza (2021)
8.719okupatuak
3.165hutsik (% 26,6)

Erabilera (2021)

8.719
3.165
Okupatuak (8.719)Hutsik edo ez-okupatuak (3.165)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

70,9
15,8
13,2
Jabetzan (70,9)Alokairuan (15,8)Beste titulu batekin (13,2)

2024an 9.232 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 4.151 (% 45) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

9.232etxegune (2024)
4.151pertsona bakarrekoak (% 45)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide4.151
2 kide2.068
3 kide1.461
4 kide1.101
5 kide edo gehiago451

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]