Edukira joan

Janos (udalerria)

Janos
Janos
Mexikoko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Mexiko
Mexikoko estatu Chihuahua
Jatorrizko izenaJanos
Posta kodea31840–31849
HerriburuaJanos (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak30°45′N 108°27′W / 30.75°N 108.45°W / 30.75; -108.45
Mapa
Azalera7.413 km²
Altitudea2.190 m
MugakideakHidalgo konderria eta Agua Prieta (udalerria)
Demografia
Biztanleria10.974 (2015)
Dentsitatea1 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1825
Telefono aurrizkia636
janos.gob.mx

Janos Mexikoko udalerri bat da. Chihuahua estatuan kokatua dago. Azken zentsuaren arabera 10.974 biztanle zituen, 7.413 km²ko azaleran. Herriburua Janos da.

Udalerriko herririk handienak Janos, Pancho Villa, San Pedro, Altamirano eta Las Virginias (Campo Dieciséis) dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako herriak.

Mapa
OpenStreetMaps buruz
Mapsa: erabilera baldintzak
15km
9.3milia
7
6
5
4
3
2
1
1
Janos (biztanleria 2,738)
2
Pancho Villa (biztanleria 680)
3
San Pedro (biztanleria 451)
4
Altamirano (biztanleria 224)
5
Las Virginias (Campo Dieciséis) (biztanleria 135)
6
Las Virginias (Campo Cuatro) (biztanleria 79)
7
El Berrendo (biztanleria 15)

2020ko Mexikoko biztanleria eta etxebizitza-erroldaketaren arabera 11.005 biztanle zeuden. Biztanleen % 31,2 14 urtetik beherakoak ziren eta % 7,7 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 109,8 gizon zeuden, eta 15 urtetik gorako 100 emakumeko, 109,6 gizon zeuden adin-talde horretan.[1]

Biztanleria-piramidea 2020
Guztira: 5.751 gizon, 5.235 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.56
 
85+
 
0.53
0.78
 
80-84
 
1.07
1.51
 
75-79
 
1.24
2.09
 
70-74
 
2.23
2.71
 
65-69
 
2.64
3.60
 
60-64
 
3.08
4.28
 
55-59
 
4.22
5.95
 
50-54
 
4.91
5.06
 
45-49
 
5.83
5.63
 
40-44
 
5.73
6.61
 
35-39
 
6.21
6.50
 
30-34
 
7.05
6.96
 
25-29
 
7.49
7.34
 
20-24
 
7.62
9.09
 
15-19
 
9.00
10.36
 
10-14
 
10.53
10.49
 
5-9
 
10.22
10.49
 
0-4
 
10.41
Iturria: Datu hauek Mexiko Erroldatik eskuratu dira. Erroldako jatorrizko datuak ikus daitezke erreferentzian[2]. Datuak aldatzeko, begiratu Wikimedia Commonsetik kargatutako fitxategia.

Etniak eta hizkuntzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Biztanleen % 3,9k hizkuntza indigenaren bat hitz egiten zuen (5 urte baino gehiago zuten 434 biztanlek). Haietatik, % 86,2k gaztelania ere bazekiten eta % 13,8k ez zekiten gaztelaniarik. Bestalde, biztanleen % 0,3k bere burua afromexikartzat edo afro-ondorengotzat jotzen zuen. Hitz egiten den hizkuntza indigena nagusia mistekera (% 3,3) da.[3][4]

Hizkuntza indigenak
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
96,7 %
Mistekera Hizkuntza indigena nabarmenik ez

Jaioterriari dagokionez, biztanleen % 85,2 udalerria dagoen estatuan jaio ziren eta % 10,7 beste estatu batean. Gainera, % 3,8 atzerrian jaiotakoak ziren (atzerrian jaiotakoen artean, 100 emakumeko 122,3 gizon). Estatu arteko migrazio berriari dagokionez (2015-2020), beste estatu batetik 543 lagun iritsi ziren udalerrira (biztanleriaren % 4,1), eta 351 lagunek udalerria utzi zuten beste estatu batera joateko. Atzerrira emigratu zutenen artean, arrazoi nagusiak lana (% 44,4) eta familia (% 39,8) izan ziren.[5][6]

Migrazioa
Jaioterria
85,2 %
10,7 %
Estatu berean jaioak Beste estatu batean jaioak Atzerrian jaioak
Nazioarteko emigrazioaren arrazoia
44,4 %
39,8 %
10,1 %
Lana Familia Hezkuntza Bestelakoa

Udalerrian 3.232 etxegune zeuden. Batez beste, etxegune bakoitzak 3,4 kide zituen eta % 22,2etan emakumezkoa zen buru. Egoera zibilari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 60,3 ezkonduta edo izatezko bikotekidea zuen, % 30,6 ezkongabea zen eta % 9,1 lehenago ezkondua (banandua, dibortziatua edo alarguna) zen. Ugalkortasunari dagokionez, emakumeko bizirik jaiotako seme-alaben batez bestekoa 2,63 zen.[7]

Egoera zibila
12 urte eta gehiagoko biztanleria
60,3 %
30,6 %
9,1 %
Ezkondua edo izatezko bikotea Ezkongabea Lehenago ezkondua

Hezkuntza maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Eskolatze-maila, batez beste, 7,0 urtekoa zen. Emakumezkoen artean 7,1 urtekoa zen eta gizonezkoen artean 6,8 urtekoa. 15 urte eta gehiagoko biztanleen % 3,5 analfabetoa zen. Eskola-asistentziari dagokionez, 15-17 urte bitartekoen % 40,2 eta 18-24 urte bitartekoen % 7,8 eskolara joaten ziren. 12-14 urte bitartekoen % 44,0 ez zen eskolara joaten.[8]

2020. urtean, erlijioari dagokionez, biztanleen % 62,8 katolikoa zen, % 33,4 talde protestante edo ebanjeliko batekoa zen, % 0,0 beste erlijio batekoa eta % 3,8 erlijiorik gabekoa zen.[9]

Erlijioa
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
62,8 %
33,4 %
Katolikoa Ebanjelikoa/protestantea Erlijiorik gabe

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020. urtean, jarduera-tasari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 56,4 ekonomikoki aktiboa zen, hau da, lanean edo lan bila zebilen (4.610 pertsona). Tasa horrek generoen araberako aldea nabarmentzen zuen: % 29,5 izan zen emakumeen artean eta % 80,8 gizonen artean. Biztanleria aktiboaren % 4,0 langabezian zegoen (184 pertsona).[10]

INEGIren 2020ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 4.576 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.232 (% 70,6) modu partikularrean okupatuta zeuden, 912 (% 19,9) hutsik eta 426 (% 9,3) aldi baterako erabilerakoak. Etxebizitza okupatu bakoitzean batez beste 3,38 biztanle bizi ziren, guztira 10.936 biztanle udalerrian.[11]

4.576etxebizitza
3.232okupatuta
10.936biztanle
3,38biztanle/etxebizitza, batez beste

Etxebizitza multzoa

3.232
912
426
Okupatuta (3.232)Hutsik (912)Aldi baterakoa (426)

Gela kopuruari dagokionez, gehienek hiru gela edo gehiago zituzten (2.683, % 83,7), 347 (% 10,8) bi gelakoak eta 176 (% 5,5) gela bakarrekoak. Oinarrizko zerbitzuei begira, ia etxebizitza guztiek argindarra (% 98,3), hodi bidezko ura (% 99,8) eta saneamendua (% 94,7) zituzten, eta % 93,8 hirurak batera. Ondasun iraunkorrei dagokienez, % 93,5 hozkailua zuten eta % 88,3 garbigailua; sakelako telefonoa ia orokorra zen (% 90,6), baina telefono finkoa askoz gutxiagotan (% 13,5). Interneteko konexioa % 23,4an zegoen eta ordenagailua % 14,4an. Etxebizitzen % 0,7k ez zuen inolako ondasunik, eta % 1,5k ez zuen inolako informazio- eta komunikazio-teknologiarik.[11]

Gela kopurua

1 gela176
2 gela347
3 gela edo gehiago2.683

Oinarrizko zerbitzuak

% 98,3argindarra
% 99,8hodizko ura
% 94,7saneamendua
% 93,8hirurak batera

Ondasunak eta IKT

Hozkailua% 93,5
Sakelakoa% 90,6
Garbigailua% 88,3
Internet% 23,4
Autoa% 83,1
Ordenagailua% 14,4
Telefono finkoa% 13,5

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  2. ↑ (Gaztelaniaz) Geografía(INEGI), Instituto Nacional de Estadística y. «Censo de Población y Vivienda (CPV) 2020» www.inegi.org.mx (kontsulta data: 2026-09-06).
  3. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Lengua indígena. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Migración. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  10. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  11. 1 2 (Gaztelaniaz) «Principales resultados por localidad (ITER)» Censo de Poblacion y Vivienda 2020 (INEGI).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]