Edukira joan

Karlstadt

Karlstadt
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Gobernu-eskualdeFrankonia Beherea
Bavariako baserri-barrutiMain-Spessart
AlkateaMichael Hombach (en) Itzuli
Posta kodea97753
Udalerri kodea09677148
Geografia
Koordenatuak49°57′37″N 9°46′20″E / 49.9603°N 9.7722°E / 49.9603; 9.7722
Mapa
Azalera98,15 km²
Altitudea163 m
MugakideakEußenheim, Arnstein, Thüngen, Zellingen, Himmelstadt, Urspringen, Steinfeld, Lohr am Main, Gemünden am Main eta Gössenheim
Demografia
Biztanleria14.719 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.420 (%50,4) (%49,6) 7.299 alt_right
Dentsitatea150 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia09353, 09359
karlstadt.de

Karlstadt Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 14.719 biztanle zituen, 98,2 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 14.780 biztanle zituen: 7.267 gizonezko (% 49,2) eta 7.513 emakumezko (% 50,8); 100 emakumeko 96,7 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,8 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,9 ezkongabeak ziren eta % 49,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea030006000900012.00015.00018.0001860189019201950198020102040KarlstadtBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 7.268 gizon, 7.519 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.59
 
75+
 
12.08
14.17
 
65-74
 
12.79
22.87
 
50-64
 
23.70
11.45
 
40-49
 
12.98
11.01
 
30-39
 
10.93
5.01
 
25-29
 
4.96
6.76
 
18-24
 
6.29
3.04
 
15-17
 
2.58
9.08
 
6-14
 
8.53
3.12
 
3-5
 
2.73
2.90
 
0-2
 
2.43
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 85,5ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 12,9k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,6k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,5 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,6 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

12.642
1.904
Migrazio-jatorririk gabe (12.642)Migrazio-jatorri osoa (1.904)Migrazio-jatorri partziala (233)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 7.316 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (4.353, % 59,5) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 112,61 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,64 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 64,3 jabeak okupatzen zituzten.[3]

7.316etxebizitza
112,61 m²batez besteko azalera
5,64 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

4.353
2.535
Jabetzan (4.353)Alokairuan (2.535)Aisialdikoa (51)Hutsik (379)
% 4,9hutsik dauden tasa
% 64,3jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.727). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.376); eraikin guztien % 84,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.890 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra118
2 gela465
3 gela1.041
4 gela1.727
5 gela1.473
6 gela1.107
7 gela edo gehiago1.389

Eraikuntza garaia

1919 aurretik635
1919-1949578
1950-1959841
1960-19691.018
1970-19791.376
1980-1989913
1990-1999852
2000-2009503
2010-2015269
2016 eta geroago338

Berogailu mota

833
5.890
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (137)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (833)Bloke-berogailua (Blockheizung) (32)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.890)Labe indibiduala (321)Berogailurik gabe (103)

Guztira 4.710 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.372, % 71,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.215).[3] Guztira 6.829 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.439, % 35,7).[4]

4.710bizitegi-eraikin
6.829etxegune

Eraikin mota

3.372
377
703
Etxe bakartua (3.372)Etxe atxikia (bikoitza) (377)Ilarako etxea (703)Bestelako eraikin mota (253)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.215
996
448
Etxebizitza bakarra (3.215)2 etxebizitza (996)3-6 etxebizitza (448)7-12 etxebizitza (44)13 etxebizitza edo gehiago (7)

Etxegunearen tamaina

2.439
2.354
959
736
Pertsona bakarra (2.439)2 pertsona (2.354)3 pertsona (959)4 pertsona (736)5 pertsona (263)6 pertsona (79)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]