Edukira joan

Langgöns

Langgöns
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Hessen
Gobernu-eskualdeGießen
Rural district of HesseLandkreis Gießen
Posta kodea35428
Udalerri kodea06531009
Geografia
Koordenatuak50°30′N 8°40′E / 50.5°N 8.67°E / 50.5; 8.67
Mapa
Azalera52,53 km²
Altitudea222 m
Demografia
Biztanleria11.018 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 5.531 (%50,2) (%49,8) 5.487 alt_right
Dentsitatea210 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1977ko urtarrilaren 1a
Telefono aurrizkia06033, 06085, 06403, 06447
MatrikulaGI
langgoens.de

Langgöns Alemaniako udalerria da. Hessen estatuan dago, Gießen barrutian. Azken zentsuaren arabera 11.018 biztanle zituen 52,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 11.045 biztanle zituen: 5.452 gizonezko (% 49,4) eta 5.592 emakumezko (% 50,6); 100 emakumeko 97,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 16,2 18 urtetik beherakoak ziren eta % 22,0 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 10,2 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 38,7 ezkongabeak ziren eta % 46,2 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea10.80011.00011.20011.40011.60011.80012.000201620182020202220242026LanggönsBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.453 gizon, 5.592 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
8.22
 
75+
 
10.87
12.71
 
65-74
 
12.16
25.82
 
50-64
 
24.95
11.28
 
40-49
 
11.86
13.11
 
30-39
 
12.18
5.74
 
25-29
 
5.40
6.93
 
18-24
 
6.35
2.26
 
15-17
 
2.52
8.25
 
6-14
 
7.67
2.57
 
3-5
 
2.75
3.12
 
0-2
 
3.29
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 77,7ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 20,3k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,9k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,2 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,8 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

8.587
2.246
Migrazio-jatorririk gabe (8.587)Migrazio-jatorri osoa (2.246)Migrazio-jatorri partziala (214)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 5.458 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.143, % 57,6) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 114,01 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 6,39 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,0 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 60,9 jabeak okupatzen zituzten.[3]

5.458etxebizitza
114,01 m²batez besteko azalera
6,39 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.143
2.056
Jabetzan (3.143)Alokairuan (2.056)Aisialdikoa (44)Hutsik (220)
% 4,0hutsik dauden tasa
% 60,9jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.272). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.346); eraikin guztien % 88,4 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (4.805 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra72
2 gela348
3 gela969
4 gela1.272
5 gela1.029
6 gela743
7 gela edo gehiago1.032

Eraikuntza garaia

1919 aurretik539
1919-1949282
1950-1959386
1960-1969733
1970-19791.346
1980-1989754
1990-1999785
2000-2009369
2010-201585
2016 eta geroago178

Berogailu mota

4.805
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (306)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (133)Bloke-berogailua (Blockheizung) (24)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (4.805)Labe indibiduala (161)Berogailurik gabe (28)

Guztira 3.370 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.831, % 84,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.248).[3] Guztira 5.123 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (1.942, % 37,9).[4]

3.370bizitegi-eraikin
5.123etxegune

Eraikin mota

2.831
Etxe bakartua (2.831)Etxe atxikia (bikoitza) (177)Ilarako etxea (184)Bestelako eraikin mota (179)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.248
703
354
Etxebizitza bakarra (2.248)2 etxebizitza (703)3-6 etxebizitza (354)7-12 etxebizitza (53)13 etxebizitza edo gehiago (9)

Etxegunearen tamaina

1.942
1.724
733
483
Pertsona bakarra (1.942)2 pertsona (1.724)3 pertsona (733)4 pertsona (483)5 pertsona (162)6 pertsona (82)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]