Edukira joan

Lebach

Lebach
Lebach
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Sarre
LandkreisSaarlouis
AlkateaKlauspeter Brill
Izen ofizialaLebach
Jatorrizko izenaLebach
Posta kodea66822
Udalerri kodea10044112
Geografia
Koordenatuak49°25′N 6°55′E / 49.41°N 6.91°E / 49.41; 6.91
Mapa
Azalera64,21 km²
Altitudea275 m
Demografia
Biztanleria19.269 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 9.507 (%49,3) (%50,7) 9.762 alt_right
Dentsitatea300 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia06881
Hiri senidetuakBitche
MatrikulaSLS
lebach.de

Lebach Alemaniako udalerria da. Sarre estatuan kokatuta dago, Saarlouis barrutian. Azken zentsuaren arabera 19.269 biztanle zituen 64,2 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 19.398 biztanle zituen: 9.721 gizonezko (% 50,1) eta 9.677 emakumezko (% 49,9); 100 emakumeko 100,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,9 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 11,8 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,3 ezkongabeak ziren eta % 46,6 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea18.50019.00019.50020.00020.50021.00021.50022.0001970198019902000201020202030LebachBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.719 gizon, 9.674 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.15
 
75+
 
13.27
13.69
 
65-74
 
13.78
23.85
 
50-64
 
23.92
11.23
 
40-49
 
11.59
13.27
 
30-39
 
12.51
5.89
 
25-29
 
4.06
7.85
 
18-24
 
5.36
2.79
 
15-17
 
2.67
7.14
 
6-14
 
7.83
2.70
 
3-5
 
2.49
2.45
 
0-2
 
2.52
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 78,2ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 20,7k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,1k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 87,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 12,1 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

15.175
4.018
Migrazio-jatorririk gabe (15.175)Migrazio-jatorri osoa (4.018)Migrazio-jatorri partziala (206)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 8.949 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (6.181, % 69,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 121,88 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,43 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 73,1 jabeak okupatzen zituzten.[3]

8.949etxebizitza
121,88 m²batez besteko azalera
5,43 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

6.181
2.346
Jabetzan (6.181)Alokairuan (2.346)Aisialdikoa (32)Hutsik (388)
% 4,2hutsik dauden tasa
% 73,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 7 gela edo gehiago zituzten (2.417). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.486); eraikin guztien % 88,2 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (7.841 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra78
2 gela335
3 gela1.013
4 gela1.789
5 gela1.783
6 gela1.533
7 gela edo gehiago2.417

Eraikuntza garaia

1919 aurretik746
1919-1949921
1950-19591.422
1960-19691.402
1970-19791.486
1980-1989974
1990-1999951
2000-2009680
2010-2015186
2016 eta geroago188

Berogailu mota

7.841
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (345)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (116)Bloke-berogailua (Blockheizung) (52)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (7.841)Labe indibiduala (497)Berogailurik gabe (102)

Guztira 6.472 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (4.528, % 70,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (4.861).[3] Guztira 8.509 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.018, % 35,5).[4]

6.472bizitegi-eraikin
8.509etxegune

Eraikin mota

4.528
874
837
Etxe bakartua (4.528)Etxe atxikia (bikoitza) (874)Ilarako etxea (837)Bestelako eraikin mota (237)

Etxebizitza kopurua eraikineko

4.861
1.235
Etxebizitza bakarra (4.861)2 etxebizitza (1.235)3-6 etxebizitza (341)7-12 etxebizitza (32)13 etxebizitza edo gehiago (9)

Etxegunearen tamaina

3.018
2.782
1.445
878
Pertsona bakarra (3.018)2 pertsona (2.782)3 pertsona (1.445)4 pertsona (878)5 pertsona (262)6 pertsona (121)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]