Edukira joan

Legé

Legé
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Loirerria
DepartamenduaLoira Atlantikoa
Izen ofizialaLegé
Posta kodea44650
Geografia
Koordenatuak46°53′08″N 1°35′56″W / 46.8856°N 1.5989°W / 46.8856; -1.5989
Mapa
Azalera63,32 km²
Altitudea18 m, 74 m eta 48 m
MugakideakCorcoué-sur-Logne, Touvois, Grand'Landes, Les Lucs-sur-Boulogne, Rocheservière eta Saint-Étienne-du-Bois
Demografia
Biztanleria4.817 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 2.315 (%48,6) (%51,4) 2.445 alt_right
Dentsitatea76 bizt/km²
ville-lege44.fr

Legé (, , frantsesez eta ofizialki: Legé) bretainiako udalerria da. Administratiboki Frantziako Loira Atlantikoa departamenduan dago, Loirerria eskualdean. Azken erroldaren arabera 4.817 biztanle zituen 63,3 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Corcoué-sur-Logne, Touvois, Grand'Landes, Les Lucs-sur-Boulogne, Rocheservière eta Saint-Étienne-du-Bois.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
LegéLegé
Població amb 1456 habitants (2000)Touvois (6,9 km)
Població amb 1341 habitants (2000)Falleron (8,1 km)
Població amb 463 habitants (2000)Grand'Landes (8,2 km)
Població amb 1087 habitants (2000)Beaufou (8,5 km)
Població amb 868 habitants (2000)Palluau (9,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko garbia du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Csb motakoa da: Mediterraneoko klima epela, uda epel eta lehorrarekin[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeanikoa du, eta ekialdeko eta hegoaldeko Bretainia, Nantako lurraldea eta Vendéeko klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak udan; eguzkialdi ona)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2b zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 12 °C-koa da, 13,7 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 838 mm-koa da, urtarrilean 12,6 euri-egun eta uztailean 6,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Palluau udalerrian dago, 8,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 12,6 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 928,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,7 °C-koa da, 2022ko uztailaren 18an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -10,6 °C-koa da, 1997ko urtarrilaren 2an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea270030003300360039004200450048005100180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 2.445 gizon, 2.315 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.20
 
95+
 
0.43
0.41
 
90-94
 
0.65
1.64
 
85-89
 
2.59
0.61
 
80-84
 
2.38
3.27
 
75-79
 
3.24
4.70
 
70-74
 
5.83
6.13
 
65-69
 
5.62
6.95
 
60-64
 
4.54
6.75
 
55-59
 
7.34
6.95
 
50-54
 
7.13
6.13
 
45-49
 
5.83
7.98
 
40-44
 
5.62
6.34
 
35-39
 
6.70
6.54
 
30-34
 
6.48
6.34
 
25-29
 
5.40
4.50
 
20-24
 
4.10
4.91
 
15-19
 
5.62
6.95
 
10-14
 
8.42
6.13
 
5-9
 
6.70
6.54
 
0-4
 
5.40
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Legé udalerrian 4.684 biztanle zeuden eta 2.027 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,31 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren (% 31,9). Kide bakarreko elkarbizitza-unitateak % 30,5 ziren, Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

4.684biztanle
2.027elkarbizitza-unitate
2,31lagun elkarbizitza-unitateko
1.393familia
Udalerria
% 30
% 32
% 30
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.393 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (647). Guraso bakarreko 141 familietatik 96etan ama zen guraso bakarra. 738 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 222k seme-alaba bakarra zuten etxean, 282k bi, eta 151k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 605 bikoteetatik 75tan (% 12,4) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

647
605
141
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean738
Seme-alaba bat222
Bi seme-alaba282
Hiru seme-alaba126
Lau edo gehiago25

15 urte edo gehiago zituzten 3.843 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 8,5 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 37,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 79,2). 80 urte edo gehiagoko 278 biztanleetatik 212 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 66 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 8
25-39% 12
40-54% 13
55-64% 19
65-79% 21
80 +% 37
Bikotean bizi da
15-24% 17
25-39% 77
40-54% 79
55-64% 77
65-79% 76
80 +% 40

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,5 ezkonduta zegoen, eta beste % 21,6 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,2 izatezko bikotean eta % 9,4 PACS bidez lotuta). % 20,2 ezkongabeak ziren, % 7,2 alargunak eta % 4,5 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 46,5
Ezkongabea% 20,2
Izatezko bikotean% 12,2
PACS bidez lotuta% 9,4
Alarguna% 7,2
Dibortziatuta% 4,5

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: eskulangileak (% 30,1), erretiratuak (% 29,0), enplegatuak (% 14,0), erdi-mailako lanbideak (% 13,5). Talde nagusia (eskulangileak, % 30,1) Loira Atlantikoa departamenduko batez bestekoaren (% 13,4) gainetik dago. 20 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 1,0).[9]

Udalerria
% 13
% 14
% 30
% 29
Loira Atlantikoa
% 16
% 17
% 14
% 13
% 28
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 2.313 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.032 egoitza nagusi ziren, 86 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 195 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.119), eta apartamentuak gutxi ziren (178). Egoitza nagusietatik 1.520 beren jabearen bizilekuak ziren, 482 alokairuan zeuden, 61 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 29 doan lagata.[10]

2.313etxebizitza
2.032egoitza nagusi
2.119etxe
178apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.032
195
Egoitza nagusia (2.032)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (86)Hutsik (195)

Etxe mota

2.119
Etxea (2.119)Apartamentua (178)

Jabetza egoera

1.520
482
Jabeak (1.520)Alokairuan (482)HLM (61)Doan lagata (29)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (525).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik347
1919-1945161
1946-1970221
1971-1990525
1991-2005345
2006-2020398

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (959). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (969 etxebizitzatan). 1.650 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 843 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.051tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela27
2 gela120
3 gela308
4 gela617
5 gela edo gehiago959

Berogailu mota

302
969
653
Gas sarea (19)Fuel-olioa (302)Elektrizitatea (969)Gas botila (89)Bestelakoak (653)

Aparkalekua eta ibilgailuak

1.650aparkalekua
843ibilgailu 1
1.051ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 2.839 biztanleetatik 2.268 aktibo ziren (% 79,9), horietako 2.113 lanean (% 74,4) eta 155 langabezian (aktiboen % 6,8).

2.83915-64 urteko biztanle
% 79,9aktibo
% 74,4lanean
% 6,8langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 57,5
25-54 urte% 94,0
55-64 urte% 54,3
Gizonak% 82,0
Emakumeak% 77,6

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 14,5
BEPC, brebeta% 12,2
CAP-BEP% 7,9
Batxilergoa% 5,1
Goi-mailako +2% 4,7
Goi-mailako +3/4% 3,8
Goi-mailako +5% 1,8

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 6,8). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

571 ez-aktibotik 179 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 31,3), 225 erretiraturik zeuden (% 39,4) eta 167 bestelako ez-aktibo ziren (% 29,2).

Ez-aktiboak

% 31
% 39
% 29
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 20
% 24
% 42
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.667 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.113 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.667enplegu udalerrian
% 81,9soldatapeko
% 18,1ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 24.680 eurokoa zen, eta biztanleen % 10 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

24.680 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 27.150 €
% 10,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 11,5

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 210 komertzioetatik, 2 erauzte enpresak ziren, 5 janari enpresak ziren, 11 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 44 eraikuntza enpresak ziren, 40 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 9 garraio enpresak ziren, 7 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 3 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 10 finantziazio enpresak ziren, 12 higiezinen enpresak ziren, 28 zerbitzu enpresak ziren, 26 administrazio publikoko enpresak ziren eta 13 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 77 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 4 banku bulegoak, 2 funerariak, 6 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 3 autoeskolak, 5 igeltseroak, 9 margolariak, 15 zurginak, 3 iturginak, 5 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 4 ile apaindegiak, 5 albaitariak, 4 jatetxeak, 4 higiezinen agentziak, 1 tintoreria eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 13 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 2 okindegiak, 1 harategi zen, 1 liburu denda zen, 1 arropa denda zen, 2 etxerako tresna dendak, 1 zapata-denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 1 lurrin-denda zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Legé udalerrian 111 nekazaritza-ustiategi zeuden, 4.118 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 botika eta 2 anbulantzia zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Legé udalerrian 2 Bigarren Hezkuntza ikastetxe zeuden 405 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1989ko urriaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Palluau », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]