Edukira joan

Múzquiz (udalerria)

Múzquiz
Múzquiz
Mexikoko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Mexiko
Mexikoko estatu Coahuila de Zaragoza
Jatorrizko izenaMúzquiz
Posta kodea26340–26378
HerriburuaCiudad Melchor Múzquiz (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak28°21′N 101°56′W / 28.35°N 101.93°W / 28.35; -101.93
Mapa
Azalera8.288 km²
Altitudea1.770 m
Demografia
Biztanleria71.627 (2020)
Dentsitatea9 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia864

Múzquiz Mexikoko udalerri bat da. Coahuila de Zaragoza estatuan kokatua dago. Azken zentsuaren arabera 71.627 biztanle zituen, 8.288 km²ko azaleran. Herriburua Ciudad Melchor Múzquiz da.

Udalerriko herririk handienak Ciudad Melchor Múzquiz, Palaú, Minas de Barroterán, Las Esperanzas eta Minas la Florida dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako herriak.

Mapa
OpenStreetMaps buruz
Mapsa: erabilera baldintzak
16km
9.9milia
18
17
16
15
14
13
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
1
Ciudad Melchor Múzquiz (biztanleria 38,992)
2
Palaú (biztanleria 17,594)
3
Minas de Barroterán (biztanleria 7,746)
4
Las Esperanzas (biztanleria 2,915)
5
Minas la Florida (biztanleria 1,336)
6
Rancherías (biztanleria 701)
7
El Nacimiento (biztanleria 670)
8
Barroterán [Estación] (biztanleria 273)
9
Negros Maskogos (Nacimiento) (biztanleria 270)
10
La Mota (biztanleria 147)
11
Nogalitos (biztanleria 139)
12
Morelos (Cuarterones) (biztanleria 79)
13
La Loma (biztanleria 73)
14
Colonia Agustín Terrazas (biztanleria 38)
15
El Infante (La Sierra) (biztanleria 20)
16
El Cedral (La Escondida) (biztanleria 17)
17
Valle de Guadalupe (biztanleria 13)
18
Bellavista (biztanleria 12)

2020ko Mexikoko biztanleria eta etxebizitza-erroldaketaren arabera 71.627 biztanle zeuden. Biztanleen % 27,2 14 urtetik beherakoak ziren eta % 9,0 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 100,2 gizon zeuden, eta 15 urtetik gorako 100 emakumeko, 98,5 gizon zeuden adin-talde horretan.[1]

Biztanleria-piramidea 2020
Guztira: 35.452 gizon, 35.365 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.74
 
85+
 
0.84
0.99
 
80-84
 
1.02
1.55
 
75-79
 
1.67
2.40
 
70-74
 
2.51
3.16
 
65-69
 
3.28
4.17
 
60-64
 
4.15
4.72
 
55-59
 
4.98
5.56
 
50-54
 
5.82
5.96
 
45-49
 
6.02
6.37
 
40-44
 
6.33
6.35
 
35-39
 
6.45
6.60
 
30-34
 
6.76
6.85
 
25-29
 
6.91
7.79
 
20-24
 
8.00
8.62
 
15-19
 
8.37
8.95
 
10-14
 
8.75
9.49
 
5-9
 
8.97
9.70
 
0-4
 
9.17
Iturria: Datu hauek Mexiko Erroldatik eskuratu dira. Erroldako jatorrizko datuak ikus daitezke erreferentzian[2]. Datuak aldatzeko, begiratu Wikimedia Commonsetik kargatutako fitxategia.

Etniak eta hizkuntzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Biztanleen % 0,1k hizkuntza indigenaren bat hitz egiten zuen (5 urte baino gehiago zuten 100 biztanlek). Haietatik, % 100,0k gaztelania ere bazekiten eta % 0,0k ez zekiten gaztelaniarik. Bestalde, biztanleen % 2,2k bere burua afromexikartzat edo afro-ondorengotzat jotzen zuen.[3]

Jaioterriari dagokionez, biztanleen % 92,8 udalerria dagoen estatuan jaio ziren eta % 5,0 beste estatu batean. Gainera, % 0,9 atzerrian jaiotakoak ziren (atzerrian jaiotakoen artean, 100 emakumeko 104,6 gizon). Estatu arteko migrazio berriari dagokionez (2015-2020), beste estatu batetik 1.137 lagun iritsi ziren udalerrira (biztanleriaren % 0,9), eta 1.736 lagunek udalerria utzi zuten beste estatu batera joateko. Atzerrira emigratu zutenen artean, arrazoi nagusiak familia (% 56,1) eta lana (% 25,3) izan ziren.[4][5]

Migrazioa
Jaioterria
92,8 %
Estatu berean jaioak Beste estatu batean jaioak Atzerrian jaioak
Nazioarteko emigrazioaren arrazoia
25,3 %
56,1 %
Lana Familia Hezkuntza Segurtasunik eza Bestelakoa

Udalerrian 20.657 etxegune zeuden. Batez beste, etxegune bakoitzak 3,5 kide zituen eta % 27,6etan emakumezkoa zen buru. Egoera zibilari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 57,4 ezkonduta edo izatezko bikotekidea zuen, % 29,1 ezkongabea zen eta % 13,5 lehenago ezkondua (banandua, dibortziatua edo alarguna) zen. Ugalkortasunari dagokionez, emakumeko bizirik jaiotako seme-alaben batez bestekoa 2,35 zen.[6]

Egoera zibila
12 urte eta gehiagoko biztanleria
57,4 %
29,1 %
13,5 %
Ezkondua edo izatezko bikotea Ezkongabea Lehenago ezkondua

Hezkuntza maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Eskolatze-maila, batez beste, 9,2 urtekoa zen. Emakumezkoen artean 9,2 urtekoa zen eta gizonezkoen artean 9,1 urtekoa. 15 urte eta gehiagoko biztanleen % 2,5 analfabetoa zen. Eskola-asistentziari dagokionez, 15-17 urte bitartekoen % 67,7 eta 18-24 urte bitartekoen % 24,9 eskolara joaten ziren. 12-14 urte bitartekoen % 9,8 ez zen eskolara joaten.[7]

2020. urtean, erlijioari dagokionez, biztanleen % 72,7 katolikoa zen, % 13,0 talde protestante edo ebanjeliko batekoa zen, % 0,1 beste erlijio batekoa eta % 14,2 erlijiorik gabekoa zen.[8]

Erlijioa
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
72,7 %
13,0 %
14,2 %
Katolikoa Ebanjelikoa/protestantea Beste erlijio bat Erlijiorik gabe

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020. urtean, jarduera-tasari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 52,6 ekonomikoki aktiboa zen, hau da, lanean edo lan bila zebilen (28.901 pertsona). Tasa horrek generoen araberako aldea nabarmentzen zuen: % 36,9 izan zen emakumeen artean eta % 68,6 gizonen artean. Biztanleria aktiboaren % 3,7 langabezian zegoen (1.056 pertsona).[9]

INEGIren 2020ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 25.010 etxebizitza zeuden. Horietatik 20.657 (% 82,6) modu partikularrean okupatuta zeuden, 3.153 (% 12,6) hutsik eta 1.194 (% 4,8) aldi baterako erabilerakoak. Etxebizitza okupatu bakoitzean batez beste 3,47 biztanle bizi ziren, guztira 71.604 biztanle udalerrian.[10]

25.010etxebizitza
20.657okupatuta
71.604biztanle
3,47biztanle/etxebizitza, batez beste

Etxebizitza multzoa

20.657
3.153
Okupatuta (20.657)Hutsik (3.153)Aldi baterakoa (1.194)

Gela kopuruari dagokionez, gehienek hiru gela edo gehiago zituzten (17.503, % 85,8), 2.372 (% 11,6) bi gelakoak eta 533 (% 2,6) gela bakarrekoak. Oinarrizko zerbitzuei begira, ia etxebizitza guztiek argindarra (% 98,2), hodi bidezko ura (% 98,2) eta saneamendua (% 95,8) zituzten, eta % 95,1 hirurak batera. Ondasun iraunkorrei dagokienez, % 95,8 hozkailua zuten eta % 87,7 garbigailua; sakelako telefonoa ia orokorra zen (% 86,7), baina telefono finkoa askoz gutxiagotan (% 37,9). Interneteko konexioa % 41,9an zegoen eta ordenagailua % 28,5an. Etxebizitzen % 0,4k ez zuen inolako ondasunik, eta % 0,9k ez zuen inolako informazio- eta komunikazio-teknologiarik.[10]

Gela kopurua

1 gela533
2 gela2.372
3 gela edo gehiago17.503

Oinarrizko zerbitzuak

% 98,2argindarra
% 98,2hodizko ura
% 95,8saneamendua
% 95,1hirurak batera

Ondasunak eta IKT

Hozkailua% 95,8
Sakelakoa% 86,7
Garbigailua% 87,7
Internet% 41,9
Autoa% 61,5
Ordenagailua% 28,5
Telefono finkoa% 37,9

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  2. ↑ (Gaztelaniaz) Geografía(INEGI), Instituto Nacional de Estadística y. «Censo de Población y Vivienda (CPV) 2020» www.inegi.org.mx (kontsulta data: 2026-09-06).
  3. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Migración. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Principales resultados por localidad (ITER)» Censo de Poblacion y Vivienda 2020 (INEGI).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]