Edukira joan

Machern

Machern
Machern
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Saxonia
Rural district of SaxonyLeipzig District
Izen ofizialaMachern
Jatorrizko izenaMachern
Posta kodea04827
Udalerri kodea14729250
Geografia
Koordenatuak51°21′30″N 12°37′40″E / 51.3583°N 12.6278°E / 51.3583; 12.6278
Mapa
Azalera38,92 km²
Altitudea135 m eta 154 m
MugakideakJesewitz, Thallwitz, Bennewitz, Brandis, Borsdorf eta Taucha
Demografia
Biztanleria6.586 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 3.294 (%50) (%50) 3.292 alt_right
Dentsitatea169 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia034292
Hiri senidetuakMacheren, Linden eta Purgstall (en) Itzuli
MatrikulaL
gemeinde-machern.de

Machern Alemaniako udalerria da. Saxonia estatuan kokatuta dago, Leipzig barrutian. Azken zentsuaren arabera 6.586 biztanle zituen 38,9 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 6.638 biztanle zituen: 3.310 gizonezko (% 49,9) eta 3.329 emakumezko (% 50,2); 100 emakumeko 99,4 gizonezko zeuden. Biztanleen % 17,8 18 urtetik beherakoak ziren eta % 23,7 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 2,1 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,1 ezkongabeak ziren eta % 48,9 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea6500655066006650670067506800201020132016201920222025MachernBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.305 gizon, 3.328 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
10.29
 
75+
 
11.00
13.28
 
65-74
 
12.74
27.72
 
50-64
 
26.47
12.28
 
40-49
 
12.47
10.95
 
30-39
 
13.43
2.33
 
25-29
 
2.31
4.75
 
18-24
 
4.36
2.69
 
15-17
 
2.52
9.95
 
6-14
 
9.16
2.87
 
3-5
 
3.19
2.87
 
0-2
 
2.34
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 95,4ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 4,1k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 0,5k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 90,4 beraiek etorritakoak ziren eta % 8,9 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

6.333
Migrazio-jatorririk gabe (6.333)Migrazio-jatorri osoa (271)Migrazio-jatorri partziala (32)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 3.288 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (2.008, % 61,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 102,29 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,67 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 4,4 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 64,7 jabeak okupatzen zituzten.[3]

3.288etxebizitza
102,29 m²batez besteko azalera
5,67 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

2.008
1.110
Jabetzan (2.008)Alokairuan (1.110)Aisialdikoa (22)Hutsik (149)
% 4,4hutsik dauden tasa
% 64,7jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.025). Etxebizitza gehienak 1990-1999 artean eraiki ziren (1.348); eraikin guztien % 81,7 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (2.700 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra26
2 gela181
3 gela599
4 gela1.025
5 gela759
6 gela400
7 gela edo gehiago301

Eraikuntza garaia

1919 aurretik386
1919-1949396
1950-1959155
1960-196962
1970-1979191
1980-1989149
1990-19991.348
2000-2009338
2010-2015126
2016 eta geroago139

Berogailu mota

2.700
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (176)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (160)Bloke-berogailua (Blockheizung) (39)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (2.700)Labe indibiduala (201)Berogailurik gabe (14)

Guztira 2.157 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (1.785, % 82,8). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (1.840).[3] Guztira 3.102 etxegune zeuden. Etxegune gehienak 2 pertsonakoak ziren (1.196, % 38,6). Etxegune motari dagokionez, gehienak bikotea, seme-alabarik gabe ziren (1.047, % 33,8).[4]

2.157bizitegi-eraikin
3.102etxegune

Eraikin mota

1.785
182
Etxe bakartua (1.785)Etxe atxikia (bikoitza) (132)Ilarako etxea (182)Bestelako eraikin mota (63)

Etxebizitza kopurua eraikineko

1.840
Etxebizitza bakarra (1.840)2 etxebizitza (140)3-6 etxebizitza (113)7-12 etxebizitza (60)13 etxebizitza edo gehiago (7)

Etxegunearen tamaina

973
1.196
505
325
Pertsona bakarra (973)2 pertsona (1.196)3 pertsona (505)4 pertsona (325)5 pertsona (69)6 pertsona (32)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]