Edukira joan

Maisach

Maisach
hiri ez den Alemaniako komunitatea
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Gobernu-eskualdeBavaria Garaia
Bavariako baserri-barrutiDistrict of Fürstenfeldbruck
AlkateaHans Seidl (en) Itzuli
Posta kodea82216
Udalerri kodea09179134
Geografia
Koordenatuak48°13′00″N 11°16′00″E / 48.2167°N 11.2667°E / 48.2167; 11.2667
Mapa
Azalera53,45 km²
Altitudea514 m
MugakideakMammendorf eta Egenhofen
Demografia
Biztanleria13.955 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.143 (%51,2) (%48,8) 6.812 alt_right
Dentsitatea261 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia08135, 08141, 08142
MatrikulaFFB
maisach.de

Maisach Alemaniako udalerria da. Bavariako estatuan kokatuta dago, Fürstenfeldbruck barrutian. Azken zentsuaren arabera 13.955 biztanle zituen 53,5 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 13.901 biztanle zituen: 6.830 gizonezko (% 49,1) eta 7.071 emakumezko (% 50,9); 100 emakumeko 96,6 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,6 18 urtetik beherakoak ziren eta % 20,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 11,7 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 40,3 ezkongabeak ziren eta % 47,4 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea030006000900012.00015.0001860189019201950198020102040MaisachBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.829 gizon, 7.070 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.02
 
75+
 
11.77
9.58
 
65-74
 
10.30
25.04
 
50-64
 
22.91
12.39
 
40-49
 
13.64
11.77
 
30-39
 
13.52
5.07
 
25-29
 
4.63
6.49
 
18-24
 
6.58
2.99
 
15-17
 
2.52
10.60
 
6-14
 
8.32
3.72
 
3-5
 
3.06
3.34
 
0-2
 
2.77
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 80,2ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 17,8k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 86,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 13,4 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

11.154
2.473
Migrazio-jatorririk gabe (11.154)Migrazio-jatorri osoa (2.473)Migrazio-jatorri partziala (273)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.476 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.419, % 52,8) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 106,1 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 9,86 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 2,8 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 56,1 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.476etxebizitza
106,1 m²batez besteko azalera
9,86 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.419
2.833
Jabetzan (3.419)Alokairuan (2.833)Aisialdikoa (30)Hutsik (192)
% 2,8hutsik dauden tasa
% 56,1jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.647). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.313); eraikin guztien % 75,9 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.961 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra167
2 gela508
3 gela1.067
4 gela1.647
5 gela1.362
6 gela899
7 gela edo gehiago820

Eraikuntza garaia

1919 aurretik134
1919-1949364
1950-1959531
1960-1969725
1970-19791.313
1980-1989847
1990-19991.003
2000-2009700
2010-2015402
2016 eta geroago462

Berogailu mota

5.961
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (145)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (91)Bloke-berogailua (Blockheizung) (83)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.961)Labe indibiduala (167)Berogailurik gabe (27)

Guztira 3.812 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.042, % 53,6). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.706).[3] Guztira 6.185 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.202, % 35,6).[4]

3.812bizitegi-eraikin
6.185etxegune

Eraikin mota

2.042
1.035
606
Etxe bakartua (2.042)Etxe atxikia (bikoitza) (1.035)Ilarako etxea (606)Bestelako eraikin mota (128)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.706
568
437
Etxebizitza bakarra (2.706)2 etxebizitza (568)3-6 etxebizitza (437)7-12 etxebizitza (94)13 etxebizitza edo gehiago (11)

Etxegunearen tamaina

2.202
1.983
926
739
Pertsona bakarra (2.202)2 pertsona (1.983)3 pertsona (926)4 pertsona (739)5 pertsona (246)6 pertsona (95)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]