Edukira joan

Malinalco (udalerria)

Malinalco
Malinalco
Mexikoko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Mexiko
Mexikoko estatu Mexikoko estatua
Izen ofizialaMalinalco
Jatorrizko izenaMalinalco
Posta kodea52440
HerriburuaMalinalco (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak18°53′00″N 99°29′41″W / 18.8833333°N 99.4947219°W / 18.8833333; -99.4947219
Mapa
Azalera186,28 km²
Altitudea1.740 m
Demografia
Biztanleria20.157
Dentsitatea108 bizt/km²
Informazio gehigarria
Sorrera1826
malinalco.gob.mx

Malinalco Mexikoko udalerri bat da. Mexikoko estatuan kokatua dago. Azken zentsuaren arabera 20.157 biztanle zituen, 186,3 km²ko azaleran. Herriburua Malinalco da.

Udalerriko herririk handienak Malinalco, San Simón el Alto, Chalma, San Andrés Nicolás Bravo eta San Sebastián dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako herriak.

Mapa
OpenStreetMaps buruz
Mapsa: erabilera baldintzak
4km
2.5milia
12
11
10
9
8
7
6
5
4
3
2
1
1
Malinalco (biztanleria 8,045)
2
San Simón el Alto (biztanleria 3,094)
3
Chalma (biztanleria 1,827)
4
San Andrés Nicolás Bravo (biztanleria 1,619)
5
San Sebastián (biztanleria 1,076)
6
San Nicolás (biztanleria 943)
7
Noxtepec de Zaragoza (El Aguacate) (biztanleria 615)
8
San Pedro Chichicasco (biztanleria 342)
9
Santa María Xoquiac (biztanleria 338)
10
Pachuquilla (biztanleria 296)
11
Monte Grande (biztanleria 281)
12
Los Tepehuajes (Los Tepeguajes) (biztanleria 57)

2020ko Mexikoko biztanleria eta etxebizitza-erroldaketaren arabera 28.155 biztanle zeuden. Biztanleen % 28,3 14 urtetik beherakoak ziren eta % 8,5 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 96,6 gizon zeuden, eta 15 urtetik gorako 100 emakumeko, 94,2 gizon zeuden adin-talde horretan.[1]

Biztanleria-piramidea 2020
Guztira: 13.832 gizon, 14.320 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.93
 
85+
 
1.26
0.92
 
80-84
 
1.04
1.63
 
75-79
 
1.58
2.08
 
70-74
 
2.00
2.73
 
65-69
 
2.74
3.55
 
60-64
 
3.41
3.89
 
55-59
 
4.09
4.97
 
50-54
 
5.27
5.61
 
45-49
 
5.60
5.91
 
40-44
 
6.38
6.56
 
35-39
 
6.93
6.75
 
30-34
 
7.14
7.74
 
25-29
 
8.01
8.10
 
20-24
 
8.04
9.45
 
15-19
 
9.12
10.20
 
10-14
 
9.58
9.40
 
5-9
 
8.89
9.59
 
0-4
 
8.92
Iturria: Datu hauek Mexiko Erroldatik eskuratu dira. Erroldako jatorrizko datuak ikus daitezke erreferentzian[2]. Datuak aldatzeko, begiratu Wikimedia Commonsetik kargatutako fitxategia.

Etniak eta hizkuntzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Biztanleen % 0,2k hizkuntza indigenaren bat hitz egiten zuen (5 urte baino gehiago zuten 58 biztanlek). Haietatik, % 100,0k gaztelania ere bazekiten eta % 0,0k ez zekiten gaztelaniarik. Bestalde, biztanleen % 6,6k bere burua afromexikartzat edo afro-ondorengotzat jotzen zuen.[3]

Jaioterriari dagokionez, biztanleen % 89,8 udalerria dagoen estatuan jaio ziren eta % 9,6 beste estatu batean. Gainera, % 0,6 atzerrian jaiotakoak ziren (atzerrian jaiotakoen artean, 100 emakumeko 116,5 gizon). Estatu arteko migrazio berriari dagokionez (2015-2020), beste estatu batetik 685 lagun iritsi ziren udalerrira (biztanleriaren % 1,7), eta 789 lagunek udalerria utzi zuten beste estatu batera joateko. Atzerrira emigratu zutenen artean, arrazoi nagusiak familia (% 54,6) eta lana (% 21,0) izan ziren.[4][5]

Migrazioa
Jaioterria
89,8 %
9,6 %
Estatu berean jaioak Beste estatu batean jaioak Atzerrian jaioak
Nazioarteko emigrazioaren arrazoia
21,0 %
54,6 %
12,0 %
Lana Familia Hezkuntza Segurtasunik eza Bestelakoa

Udalerrian 7.410 etxegune zeuden. Batez beste, etxegune bakoitzak 3,8 kide zituen eta % 31,3etan emakumezkoa zen buru. Egoera zibilari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 57,6 ezkonduta edo izatezko bikotekidea zuen, % 31,2 ezkongabea zen eta % 11,2 lehenago ezkondua (banandua, dibortziatua edo alarguna) zen. Ugalkortasunari dagokionez, emakumeko bizirik jaiotako seme-alaben batez bestekoa 2,37 zen.[6]

Egoera zibila
12 urte eta gehiagoko biztanleria
57,6 %
31,2 %
11,2 %
Ezkondua edo izatezko bikotea Ezkongabea Lehenago ezkondua

Hezkuntza maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Eskolatze-maila, batez beste, 8,0 urtekoa zen. Emakumezkoen artean 8,0 urtekoa zen eta gizonezkoen artean 8,0 urtekoa. 15 urte eta gehiagoko biztanleen % 7,4 analfabetoa zen. Eskola-asistentziari dagokionez, 15-17 urte bitartekoen % 66,0 eta 18-24 urte bitartekoen % 24,4 eskolara joaten ziren. 12-14 urte bitartekoen % 10,5 ez zen eskolara joaten.[7]

2020. urtean, erlijioari dagokionez, biztanleen % 86,8 katolikoa zen, % 3,7 talde protestante edo ebanjeliko batekoa zen, % 0,1 beste erlijio batekoa eta % 9,4 erlijiorik gabekoa zen.[8]

Erlijioa
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
86,8 %
9,4 %
Katolikoa Ebanjelikoa/protestantea Beste erlijio bat Erlijiorik gabe

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020. urtean, jarduera-tasari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 63,2 ekonomikoki aktiboa zen, hau da, lanean edo lan bila zebilen (13.723 pertsona). Tasa horrek generoen araberako aldea nabarmentzen zuen: % 47,2 izan zen emakumeen artean eta % 80,1 gizonen artean. Biztanleria aktiboaren % 1,1 langabezian zegoen (154 pertsona).[9]

INEGIren 2020ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 10.171 etxebizitza zeuden. Horietatik 7.410 (% 72,9) modu partikularrean okupatuta zeuden, 1.444 (% 14,2) hutsik eta 1.310 (% 12,9) aldi baterako erabilerakoak. Etxebizitza okupatu bakoitzean batez beste 3,79 biztanle bizi ziren, guztira 28.083 biztanle udalerrian.[10]

10.171etxebizitza
7.410okupatuta
28.083biztanle
3,79biztanle/etxebizitza, batez beste

Etxebizitza multzoa

7.410
1.444
1.310
Okupatuta (7.410)Hutsik (1.444)Aldi baterakoa (1.310)

Gela kopuruari dagokionez, gehienek hiru gela edo gehiago zituzten (5.228, % 70,7), 1.604 (% 21,7) bi gelakoak eta 564 (% 7,6) gela bakarrekoak. Oinarrizko zerbitzuei begira, ia etxebizitza guztiek argindarra (% 99,1), hodi bidezko ura (% 95,3) eta saneamendua (% 91,7) zituzten, eta % 88,5 hirurak batera. Ondasun iraunkorrei dagokienez, % 72,3 hozkailua zuten eta % 45,2 garbigailua; sakelako telefonoa ia orokorra zen (% 76,2), baina telefono finkoa askoz gutxiagotan (% 18,7). Interneteko konexioa % 23,5an zegoen eta ordenagailua % 15,2an. Etxebizitzen % 4,0k ez zuen inolako ondasunik, eta % 6,4k ez zuen inolako informazio- eta komunikazio-teknologiarik.[10]

Gela kopurua

1 gela564
2 gela1.604
3 gela edo gehiago5.228

Oinarrizko zerbitzuak

% 99,1argindarra
% 95,3hodizko ura
% 91,7saneamendua
% 88,5hirurak batera

Ondasunak eta IKT

Hozkailua% 72,3
Sakelakoa% 76,2
Garbigailua% 45,2
Internet% 23,5
Autoa% 28,2
Ordenagailua% 15,2
Telefono finkoa% 18,7

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  2. ↑ (Gaztelaniaz) Geografía(INEGI), Instituto Nacional de Estadística y. «Censo de Población y Vivienda (CPV) 2020» www.inegi.org.mx (kontsulta data: 2026-09-06).
  3. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Migración. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Principales resultados por localidad (ITER)» Censo de Poblacion y Vivienda 2020 (INEGI).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]