Edukira joan

Montech

Montech
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Okzitania
DepartamenduaTarn eta Garona
Izen ofizialaMontech
Posta kodea82700
Geografia
Koordenatuak43°57′25″N 1°13′47″E / 43.9569°N 1.2297°E / 43.9569; 1.2297
Mapa
Azalera50,14 km²
Altitudea82 m, 133 m eta 102 m
MugakideakEscatalens, Bourret, Bressols, Finhan, Lacourt-Saint-Pierre, Mas-Grenier eta Montbartier
Demografia
Biztanleria6.663 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 3.362 (%50,6) (%49,4) 3.288 alt_right
Dentsitatea133 bizt/km²
ville-montech.fr

Montech (frantsesez eta ofizialki: Montech) Okzitaniako udalerri bat da. Administratiboki Frantziako Tarn eta Garona departamenduan dago, Midi-Pyrénées eskualdean. Azken erroldaren arabera 6.663 biztanle zituen 50,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Escatalens, Bourret, Bressols, Finhan, Lacourt-Saint-Pierre, Mas-Grenier eta Montbartier.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
MontechMontech
Població amb 966 habitants (2000)Escatalens (4,5 km)
Població amb 1290 habitants (2000)Finhan (4,9 km)
Població amb 690 habitants (2000)Bourret (5,3 km)
Població amb 995 habitants (2000)Montbartier (6,0 km)
Població amb 553 habitants (2000)Monbéqui (7,2 km)
Població amb 3433 habitants (2000)Montbeton (7,5 km)
Població amb 1040 habitants (2000)Mas-Grenier (7,9 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Hego-mendebaldeko arroko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Akitania eta Gaskoiniako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio ugariak udaberrian; uda beroa (19,5 °C); haize ahulak; ekaitzak maiz udan)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H2c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 13,5 °C-koa da, 15,5 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 732 mm-koa da, urtarrilean 9,3 euri-egun eta uztailean 5,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Montauban udalerrian dago, 14,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 13,9 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 710,2 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 42,6 °C-koa da, 2023ko abuztuaren 24an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -20 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 16an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea010002000300040005000600070001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 3.288 gizon, 3.362 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.30
 
95+
 
0.62
0.91
 
90-94
 
1.49
0.73
 
85-89
 
2.35
1.64
 
80-84
 
2.65
4.90
 
75-79
 
4.34
3.56
 
70-74
 
7.53
4.17
 
65-69
 
4.05
5.66
 
60-64
 
5.53
7.33
 
55-59
 
7.29
9.18
 
50-54
 
6.78
5.96
 
45-49
 
7.58
7.21
 
40-44
 
8.15
6.57
 
35-39
 
5.86
3.92
 
30-34
 
4.43
3.47
 
25-29
 
5.32
5.90
 
20-24
 
4.02
6.87
 
15-19
 
5.71
9.12
 
10-14
 
6.40
6.39
 
5-9
 
6.69
6.20
 
0-4
 
3.21
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Montech udalerrian 6.495 biztanle zeuden eta 2.833 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,29 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 30,7), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

6.495biztanle
2.833elkarbizitza-unitate
2,29lagun elkarbizitza-unitateko
1.958familia
Udalerria
% 30
% 29
% 10
% 31
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 1.958 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (849). Guraso bakarreko 290 familietatik 180etan ama zen guraso bakarra. 919 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 455k seme-alaba bakarra zuten etxean, 445k bi, eta 140k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 849 bikoteetatik 100tan (% 11,8) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

819
849
290
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean919
Seme-alaba bat455
Bi seme-alaba445
Hiru seme-alaba110
Lau edo gehiago30

15 urte edo gehiago zituzten 5.407 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,0 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 32,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 74,6). 80 urte edo gehiagoko 427 biztanleetatik 327 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 100 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 13
40-54% 12
55-64% 20
65-79% 27
80 +% 32
Bikotean bizi da
15-24% 10
25-39% 73
40-54% 75
55-64% 73
65-79% 67
80 +% 39

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 42,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 19,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 12,3 izatezko bikotean eta % 7,5 PACS bidez lotuta). % 24,2 ezkongabeak ziren, % 6,0 alargunak eta % 7,5 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 42,4
Ezkongabea% 24,2
Izatezko bikotean% 12,3
Dibortziatuta% 7,5
PACS bidez lotuta% 7,5
Alarguna% 6,0

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 29,1), erdi-mailako lanbideak (% 19,4), eskulangileak (% 17,5), enplegatuak (% 17,3). Talde nagusia (erretiratuak, % 29,1) Tarn eta Garona departamenduko batez bestekoaren (% 34,1) azpitik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[9]

Udalerria
% 19
% 17
% 17
% 29
Tarn eta Garona
% 8
% 15
% 15
% 16
% 34
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.039 etxebizitza zeuden. Horietatik 2.836 egoitza nagusi ziren, 38 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 165 hutsik zeuden. Etxebizitza gehienak etxeak ziren (2.593), eta apartamentuak gutxi ziren (424). Egoitza nagusietatik 1.858 beren jabearen bizilekuak ziren, 921 alokairuan zeuden, 230 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 57 doan lagata.[10]

3.039etxebizitza
2.836egoitza nagusi
2.593etxe
424apartamentu

Etxebizitza multzoa

2.836
Egoitza nagusia (2.836)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (38)Hutsik (165)

Etxe mota

2.593
424
Etxea (2.593)Apartamentua (424)

Jabetza egoera

1.858
921
Jabeak (1.858)Alokairuan (921)HLM (230)Doan lagata (57)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (828).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik266
1919-1945115
1946-1970257
1971-1990485
1991-2005790
2006-2020828

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.281). Elektrizitatea zen berogailu mota nagusia (1.652 etxebizitzatan). 2.315 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.328 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.347tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela21
2 gela182
3 gela433
4 gela919
5 gela edo gehiago1.281

Berogailu mota

594
1.652
451
Gas sarea (594)Fuel-olioa (97)Elektrizitatea (1.652)Gas botila (42)Bestelakoak (451)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.315aparkalekua
1.328ibilgailu 1
1.347ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 3.982 biztanleetatik 3.136 aktibo ziren (% 78,8), horietako 2.835 lanean (% 71,2) eta 301 langabezian (aktiboen % 9,6).

3.98215-64 urteko biztanle
% 78,8aktibo
% 71,2lanean
% 9,6langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 46,1
25-54 urte% 93,5
55-64 urte% 61,7
Gizonak% 80,6
Emakumeak% 76,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 23,8
BEPC, brebeta% 12,8
CAP-BEP% 10,6
Batxilergoa% 9,6
Goi-mailako +2% 7,2
Goi-mailako +3/4% 4,9
Goi-mailako +5% 5,2

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 9,6). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

846 ez-aktibotik 360 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 42,6), 217 erretiraturik zeuden (% 25,7) eta 269 bestelako ez-aktibo ziren (% 31,8).

Ez-aktiboak

% 43
% 26
% 32
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 9
% 11
% 29
% 28
% 24
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 1.853 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.835 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

1.853enplegu udalerrian
% 82,4soldatapeko
% 17,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 25.080 eurokoa zen, eta biztanleen % 12 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

25.080 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 24.350 €
% 12,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 17,0

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 273 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 9 janari enpresak ziren, 1 material elektrikoaren fabrikazioko enpresa zen, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 8 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 37 eraikuntza enpresak ziren, 68 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 13 garraio enpresak ziren, 10 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 2 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 10 finantziazio enpresak ziren, 12 higiezinen enpresak ziren, 35 zerbitzu enpresak ziren, 39 administrazio publikoko enpresak ziren eta 25 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 81 zerbitzu publikoetatik, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa zen, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 3 banku bulegoak, 1 funeraria, 9 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 2 autoeskolak, 4 igeltseroak, 8 margolariak, 3 zurginak, 7 iturginak, 8 argiketariak, 8 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 7 jatetxeak, 6 higiezinen agentziak, 3 tintoreriak eta 5 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 16 establezimendu komertzialetatik, 3 supermerkatuak, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gutxiagoko denda zen, 6 okindegiak, 2 harategiak, 1 liburu denda zen eta 2 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Montech udalerrian 60 nekazaritza-ustiategi zeuden, 1.995 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an osasun-zentro 1 , 2 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 2 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Montech udalerrian Bigarren Hezkuntzako ikastetxe bat zegoen 484 ikaslekin.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1885ko urtarrilaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Montauban », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]