Edukira joan

Montorio al Vomano

Artikulu hau Abruzzoko udalerriari buruzkoa da; beste esanahietarako, ikus «Montorio (argipena)».
Montorio al Vomano
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Abruzzo
ProbintziaTeramoko probintzia
Izen ofizialaMontorio al Vomano
Posta kodea64046
ISTAT kodea067028
HerriburuaMontorio al Vomano
Geografia
Koordenatuak42°35′00″N 13°38′00″E / 42.5833°N 13.6333°E / 42.5833; 13.6333
Mapa
Azalera53,57 km²
Altitudea262 m
MugakideakColledara, Crognaleto, Fano Adriano, Tossicia, Basciano, Cortino eta Teramo
Demografia
Biztanleria7.397 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea138 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0861
Hiri senidetuakAprilia eta Amatrice
Katastro kodeaF690
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaTE
comune.montorio.te.it

Montorio al Vomano Italiako udalerri bat da. Teramoko probintzian kokatuta dago, Abruzzo eskualdean. 7.397 biztanle ditu, 53,57 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Colledara, Crognaleto, Fano Adriano, Tossicia, Basciano, Cortino eta Teramo.

BiztanleriaUrtea40005000600070008000900010.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.663 gizon, 3.681 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.03
 
100+
 
0.05
0.25
 
95-99
 
0.60
0.74
 
90-94
 
1.87
2.54
 
85-89
 
3.61
3.25
 
80-84
 
4.65
5.16
 
75-79
 
6.09
6.01
 
70-74
 
6.44
7.15
 
65-69
 
6.76
7.56
 
60-64
 
7.39
7.75
 
55-59
 
7.55
8.93
 
50-54
 
8.04
6.58
 
45-49
 
6.68
5.87
 
40-44
 
5.30
4.75
 
35-39
 
4.16
5.51
 
30-34
 
5.38
4.83
 
25-29
 
4.40
4.80
 
20-24
 
5.22
5.79
 
15-19
 
4.78
4.78
 
10-14
 
4.29
4.01
 
5-9
 
3.72
3.71
 
0-4
 
3.02
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.295 etxebizitza zeuden: 3.074 (% 71,6) okupatuta eta 1.221 (% 28,4) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 82,3 jabetzan zeuden, % 14,1 alokairuan eta % 3,6 beste titulu batekin.

4.295etxebizitza (2021)
3.074okupatuak
1.221hutsik (% 28,4)

Erabilera (2021)

3.074
1.221
Okupatuak (3.074)Hutsik edo ez-okupatuak (1.221)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

82,3
14,1
Jabetzan (82,3)Alokairuan (14,1)Beste titulu batekin (3,6)

2024an 3.102 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.022 (% 32,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,4 kide zeuden.

3.102etxegune (2024)
1.022pertsona bakarrekoak (% 32,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.022
2 kide839
3 kide579
4 kide470
5 kide edo gehiago192

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]