Edukira joan

Paray-le-Monial

Paray-le-Monial
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Borgoina-Franche-Comté
Departamendua Saona eta Loira
BarrutiCharolleseko barrutia
AlkateaJean-Marc Nesme
Izen ofizialaParay-le-Monial
Posta kodea71600
Geografia
Koordenatuak46°27′04″N 4°07′10″E / 46.4511°N 4.1194°E / 46.4511; 4.1194
Mapa
Azalera25,2 km²
Altitudea245 m, 234 m, 304 m eta 262 m
MugakideakHautefond, Nochize, Poisson, Saint-Léger-lès-Paray, Saint-Yan, Vitry-en-Charollais eta Volesvres
Demografia
Biztanleria9.291 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.191 (%55,9) (%44,1) 4.089 alt_right
Dentsitatea369 bizt/km²
Informazio gehigarria
Hiri senidetuakPayerne, Betleem, Bad Dürkheim eta Wells
paraylemonial.fr

Paray-le-Monial Frantziako udalerria da, Saona eta Loira departamenduan dagoena, Borgoina-Franche-Comté eskualdean. Azken erroldaren arabera 9.291 biztanle zituen 25,2 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Hautefond, Nochize, Poisson, Saint-Léger-lès-Paray, Saint-Yan, Vitry-en-Charollais eta Volesvres.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Paray-le-MonialParay-le-Monial
Població amb 605 habitants (2000)Volesvres (3,6 km)
Població amb 214 habitants (2000)Hautefond (4,2 km)
Població amb 101 habitants (2000)Nochize (7,4 km)
Població amb 578 habitants (2000)Poisson (7,4 km)
Població amb 1115 habitants (2000)Saint-Yan (8,0 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak klima ozeaniko aldatua du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfa motakoa da: klima epela, uda beroa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Massif Centraleko erdialdea eta ipar-hegal aurrekoetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: aire lehorra udan, eguzkialdi ona)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,7 °C-koa da, 17,2 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 873 mm-koa da, urtarrilean 11,7 euri-egun eta uztailean 7,5 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Saint-Yan udalerrian dago, 9,2 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 772,4 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 41,7 °C-koa da, 1983ko uztailaren 31an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -24,2 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 9an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea200040006000800010.00012.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.089 gizon, 5.191 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
95+
 
1.25
1.96
 
90-94
 
3.49
4.06
 
85-89
 
4.74
5.04
 
80-84
 
7.76
4.43
 
75-79
 
5.91
5.89
 
70-74
 
9.21
8.00
 
65-69
 
7.76
7.26
 
60-64
 
6.97
5.89
 
55-59
 
5.53
6.14
 
50-54
 
5.80
5.53
 
45-49
 
5.99
5.75
 
40-44
 
4.05
5.50
 
35-39
 
4.72
4.67
 
30-34
 
4.06
5.28
 
25-29
 
3.29
4.06
 
20-24
 
3.97
6.60
 
15-19
 
5.61
5.14
 
10-14
 
3.64
4.28
 
5-9
 
3.26
4.52
 
0-4
 
2.99
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Paray-le-Monial udalerrian 8.653 biztanle zeuden eta 4.836 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 1,79 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 52,0), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren gainetik (% 39,2).[9]

8.653biztanle
4.836elkarbizitza-unitate
1,79lagun elkarbizitza-unitateko
2.296familia
Udalerria
% 14
% 26
% 52
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.296 familia zeuden, eta horien artean etxean seme-alabarik ez zuten bikoteak ziren ugarienak (1.253). Guraso bakarreko 343 familietatik 287etan ama zen guraso bakarra. 1.419 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 423k seme-alaba bakarra zuten etxean, 290k bi, eta 163k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 700 bikoteetatik 105tan (% 15,0) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.253
700
343
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.419
Seme-alaba bat423
Bi seme-alaba290
Hiru seme-alaba104
Lau edo gehiago59

15 urte edo gehiago zituzten 8.127 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 24,2 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 41,8. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 55-64 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 60,4). 80 urte edo gehiagoko 1.364 biztanleetatik 1.026 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 338 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 24
25-39% 26
40-54% 26
55-64% 31
65-79% 34
80 +% 42
Bikotean bizi da
15-24% 13
25-39% 58
40-54% 56
55-64% 60
65-79% 60
80 +% 33

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 39,4 ezkonduta zegoen, eta beste % 11,4 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 7,8 izatezko bikotean eta % 3,6 PACS bidez lotuta). % 27,7 ezkongabeak ziren, % 13,5 alargunak eta % 8,0 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 39,4
Ezkongabea% 27,7
Alarguna% 13,5
Dibortziatuta% 8,0
Izatezko bikotean% 7,8
PACS bidez lotuta% 3,6

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: erretiratuak (% 44,5), enplegatuak (% 17,6), eskulangileak (% 12,7), erdi-mailako lanbideak (% 9,4). Talde nagusia (erretiratuak, % 44,5) Saona eta Loira departamenduko batez bestekoaren (% 37,8) gainetik dago. 10 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,2).[9]

Udalerria
% 9
% 18
% 13
% 45
Saona eta Loira
% 13
% 14
% 17
% 38
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 5.586 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.847 egoitza nagusi ziren, 188 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 551 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (2.838), etxeak baino gehiago (2.664). Egoitza nagusietatik 2.324 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.447 alokairuan zeuden, 863 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 76 doan lagata.[10]

5.586etxebizitza
4.847egoitza nagusi
2.664etxe
2.838apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.847
551
Egoitza nagusia (4.847)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (188)Hutsik (551)

Etxe mota

2.664
2.838
Etxea (2.664)Apartamentua (2.838)

Jabetza egoera

2.324
2.447
863
Jabeak (2.324)Alokairuan (2.447)HLM (863)Doan lagata (76)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1971-1990 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.384).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik556
1919-1945562
1946-19701.257
1971-19901.384
1991-2005580
2006-2020508

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.338). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (3.446 etxebizitzatan). 3.097 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.612 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.235tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela348
2 gela514
3 gela1.328
4 gela1.319
5 gela edo gehiago1.338

Berogailu mota

3.446
859
Gas sarea (3.446)Fuel-olioa (176)Elektrizitatea (859)Gas botila (28)Bestelakoak (338)

Aparkalekua eta ibilgailuak

3.097aparkalekua
2.612ibilgailu 1
1.235ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 4.821 biztanleetatik 3.380 aktibo ziren (% 70,1), horietako 2.909 lanean (% 60,3) eta 471 langabezian (aktiboen % 13,9).

4.82115-64 urteko biztanle
% 70,1aktibo
% 60,3lanean
% 13,9langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 40,2
25-54 urte% 88,2
55-64 urte% 52,6
Gizonak% 73,7
Emakumeak% 66,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 24,6
BEPC, brebeta% 19,0
CAP-BEP% 16,9
Batxilergoa% 14,1
Goi-mailako +2% 7,6
Goi-mailako +3/4% 6,6
Goi-mailako +5% 5,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 13,9). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.441 ez-aktibotik 478 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 33,2), 417 erretiraturik zeuden (% 28,9) eta 546 bestelako ez-aktibo ziren (% 37,9).

Ez-aktiboak

% 33
% 29
% 38
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 11
% 22
% 37
% 23
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 5.635 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 2.909 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

5.635enplegu udalerrian
% 88,7soldatapeko
% 11,3ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 23.950 eurokoa zen, eta biztanleen % 16 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

23.950 €diru-sarreren mediana▼ Dep.: 24.970 €
% 16,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 14,1

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 605 komertzioetatik, 13 erauzte enpresak ziren, 16 janari enpresak ziren, 3 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 24 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 36 eraikuntza enpresak ziren, 169 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 12 garraio enpresak ziren, 40 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 10 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 49 finantziazio enpresak ziren, 28 higiezinen enpresak ziren, 61 zerbitzu enpresak ziren, 94 administrazio publikoko enpresak ziren eta 50 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 131 zerbitzu publikoetatik, 1 poliziaren kaserna zen, 1 Ogasun Publikoaren administrazio bulegoa, 1 jendarmeria, 1 posta bulegoa, 12 banku bulegoak, 3 funerariak, 13 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 1 ibilgailuen alokairu bulegoa, 2 autoeskolak, 4 igeltseroak, 6 margolariak, 9 zurginak, 7 iturginak, 5 argiketariak, 2 eraikuntza enpresak, 18 ile apaindegiak, 4 albaitariak, 1 aldi baterako lan enpresa, 19 jatetxeak, 12 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 5 apaindegiak.[12]

2009an zeuden 83 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 5 supermerkatuak, 2 brikolaje denda handika, 2 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 9 okindegiak, 8 harategiak, 7 liburu dendak, 13 arropa dendak, 5 etxerako tresna dendak, 5 zapata-dendak, 4 elektrotresna dendak, 3 altzari dendak, 6 kirol-dendak, 3 drogeria, 1 lurrin-denda zen, 3 bitxi-dendak eta 6 lore-dendak ziren.[13]

2000. urtean Paray-le-Monial udalerrian 41 nekazaritza-ustiategi zeuden, 784 hektarea erabiltzen.[14]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 tratamendu laburretarako ospitale, iraupen erdiko (jarraipen eta errehabilitazio) tratamenduetarako ospitale 1 bat, tratamendu luzeetarako ospitale 1 bat, 2 psikiatriko, urgentzia zentro 1 bat, amatasun-klinika 1 bat, osasun-zentro 1 bat, 5 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an 3 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Paray-le-Monial udalerrian 2 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe, 2 hezkuntza orokorreko lizeo eta 1lizeo teknologikoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 830 ikasle zeuden, Hezkuntza orokorreko lizeoetan ez zegoen 895 eta lizeo teknologikoetan 184.

Paray-le-Monial udalerriak goi-mailako hezkuntza ez unibertsitarioko osasun-formakuntzako zentro bat zuen.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1954ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Saint-Yan », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009
  14. ↑ Exploitations agricoles

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]