Edukira joan

Pianoro

Pianoro
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Emilia-Romagna
Italiako hiri metropolitarraBoloniako metropoli-hiria
Izen ofizialaPianoro
Posta kodea40060, 40067 eta 40065
ISTAT kodea037047
HerriburuaPianoro
Geografia
Koordenatuak44°23′00″N 11°20′00″E / 44.3833°N 11.3333°E / 44.3833; 11.3333
Mapa
Azalera107,13 km²
Altitudea200 m
MugakideakLoiano, Monterenzio, Monzuno, San Lazzaro di Savena, Sasso Marconi, Ozzano dell'Emilia eta Bolonia
Demografia
Biztanleria17.652 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea165 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia051
Katastro kodeaG570
Sailkapen sismikoa3 (Txikia)
MatrikulaBO
comune.pianoro.bo.it

Pianoro Italiako udalerri bat da. Boloniako probintzian kokatuta dago, Emilia-Romagna eskualdean. 17.652 biztanle ditu, 107,13 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Loiano, Monterenzio, Monzuno, San Lazzaro di Savena, Sasso Marconi, Ozzano dell'Emilia eta Bolonia.

BiztanleriaUrtea40006000800010.00012.00014.00016.00018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 8.787 gizon, 9.065 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.07
0.14
 
95-99
 
0.46
1.12
 
90-94
 
1.64
2.72
 
85-89
 
3.64
3.72
 
80-84
 
4.53
5.72
 
75-79
 
6.52
5.28
 
70-74
 
5.75
6.13
 
65-69
 
6.81
8.17
 
60-64
 
7.76
8.58
 
55-59
 
9.49
8.16
 
50-54
 
8.25
6.85
 
45-49
 
6.53
5.75
 
40-44
 
5.49
4.64
 
35-39
 
4.60
5.45
 
30-34
 
4.21
5.49
 
25-29
 
4.39
5.51
 
20-24
 
4.93
4.81
 
15-19
 
4.47
4.63
 
10-14
 
4.20
3.73
 
5-9
 
3.39
3.37
 
0-4
 
2.87
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 9.150 etxebizitza zeuden: 7.988 (% 87,3) okupatuta eta 1.162 (% 12,7) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,5 jabetzan zeuden, % 18,9 alokairuan eta % 5,7 beste titulu batekin.

9.150etxebizitza (2021)
7.988okupatuak
1.162hutsik (% 12,7)

Erabilera (2021)

7.988
1.162
Okupatuak (7.988)Hutsik edo ez-okupatuak (1.162)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,5
18,9
Jabetzan (75,5)Alokairuan (18,9)Beste titulu batekin (5,7)

2024an 8.361 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 3.251 (% 38,9) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

8.361etxegune (2024)
3.251pertsona bakarrekoak (% 38,9)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide3.251
2 kide2.494
3 kide1.392
4 kide907
5 kide edo gehiago317

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]