Edukira joan

Ramacca

Ramacca
Ramacca
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Eskualdea Sizilia
Italiako hiri metropolitarracittà metropolitana di Catania
Izen ofizialaRamacca
Jatorrizko izenaRamacca
Posta kodea95040
ISTAT kodea087037
HerriburuaRamacca
Geografia
Koordenatuak37°23′00″N 14°42′00″E / 37.3833°N 14.7°E / 37.3833; 14.7
Mapa
Azalera306,44 km²
Altitudea275 m
MugakideakAgira, Aidone, Assoro, Belpasso, Lentini, Mineo, Palagonia, Paternò, Raddusa eta Castel di Iudica
Demografia
Biztanleria10.211 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea33 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia095
Katastro kodeaH168
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaCT
Hizkuntza ofizialaitaliera
comune.ramacca.ct-egov.it

Ramacca Italiako udalerri bat da. Cataniako probintzian kokatuta dago, Sizilia eskualdean. 10.211 biztanle ditu, 306,44 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Agira, Aidone, Assoro, Belpasso, Lentini, Mineo, Palagonia, Paternò, Raddusa eta Castel di Iudica.

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.028 gizon, 5.001 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.02
 
95-99
 
0.26
0.58
 
90-94
 
1.08
1.37
 
85-89
 
2.10
2.31
 
80-84
 
2.52
4.06
 
75-79
 
4.76
4.81
 
70-74
 
5.36
6.15
 
65-69
 
6.64
7.28
 
60-64
 
6.60
7.92
 
55-59
 
8.60
6.56
 
50-54
 
6.44
6.60
 
45-49
 
6.54
6.21
 
40-44
 
5.52
6.60
 
35-39
 
6.22
6.76
 
30-34
 
6.22
6.60
 
25-29
 
5.96
5.95
 
20-24
 
5.98
5.55
 
15-19
 
4.96
4.97
 
10-14
 
5.14
5.27
 
5-9
 
4.98
4.44
 
0-4
 
4.14
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 5.211 etxebizitza zeuden: 4.231 (% 81,2) okupatuta eta 980 (% 18,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 69,5 jabetzan zeuden, % 8,6 alokairuan eta % 21,8 beste titulu batekin.

5.211etxebizitza (2021)
4.231okupatuak
980hutsik (% 18,8)

Erabilera (2021)

4.231
980
Okupatuak (4.231)Hutsik edo ez-okupatuak (980)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

69,5
8,6
21,8
Jabetzan (69,5)Alokairuan (8,6)Beste titulu batekin (21,8)

2024an 4.389 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.604 (% 36,5) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

4.389etxegune (2024)
1.604pertsona bakarrekoak (% 36,5)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.604
2 kide1.119
3 kide734
4 kide675
5 kide edo gehiago257

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]