Edukira joan

Roccadaspide

Roccadaspide
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
ProbintziaSalernoko probintzia
Izen ofizialaRoccadaspide
Posta kodea84069
ISTAT kodea065106
HerriburuaRoccadaspide
Geografia
Koordenatuak40°26′00″N 15°12′00″E / 40.4333°N 15.2°E / 40.4333; 15.2
Mapa
Azalera64,16 km²
Altitudea340 m
MugakideakAlbanella, Aquara, Capaccio Paestum, Castel San Lorenzo, Castelcivita, Felitto, Monteforte Cilento eta Trentinara
Demografia
Biztanleria6.932 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea108 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0828
Katastro kodeaH394
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaSA
comune.roccadaspide.sa.it

Roccadaspide Italiako udalerri bat da. Salernoko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 6.932 biztanle ditu, 64,16 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Albanella, Aquara, Capaccio Paestum, Castel San Lorenzo, Castelcivita, Felitto, Monteforte Cilento eta Trentinara.

BiztanleriaUrtea500060007000800090001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 3.378 gizon, 3.522 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.06
0.33
 
95-99
 
0.45
0.98
 
90-94
 
1.53
2.46
 
85-89
 
3.32
2.87
 
80-84
 
3.49
5.12
 
75-79
 
5.37
5.36
 
70-74
 
6.10
7.61
 
65-69
 
6.33
7.58
 
60-64
 
7.52
7.90
 
55-59
 
7.78
8.20
 
50-54
 
7.81
6.45
 
45-49
 
7.13
5.57
 
40-44
 
6.13
5.77
 
35-39
 
5.79
5.24
 
30-34
 
5.51
5.18
 
25-29
 
4.88
5.36
 
20-24
 
4.63
5.36
 
15-19
 
4.49
4.88
 
10-14
 
4.32
4.62
 
5-9
 
4.00
3.17
 
0-4
 
3.35
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 4.240 etxebizitza zeuden: 2.903 (% 68,5) okupatuta eta 1.337 (% 31,5) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 85,9 jabetzan zeuden, % 7,3 alokairuan eta % 6,8 beste titulu batekin.

4.240etxebizitza (2021)
2.903okupatuak
1.337hutsik (% 31,5)

Erabilera (2021)

2.903
1.337
Okupatuak (2.903)Hutsik edo ez-okupatuak (1.337)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

85,9
Jabetzan (85,9)Alokairuan (7,3)Beste titulu batekin (6,8)

2024an 2.982 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.039 (% 34,8) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,3 kide zeuden.

2.982etxegune (2024)
1.039pertsona bakarrekoak (% 34,8)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.039
2 kide769
3 kide581
4 kide441
5 kide edo gehiago152

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]