Edukira joan

San Severino Marche

San Severino Marche
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Markak
ProbintziaMaceratako probintzia
Izen ofizialaSan Severino Marche
Posta kodea62027
ISTAT kodea043047
HerriburuaSan Severino Marche
Geografia
Koordenatuak43°13′44″N 13°10′38″E / 43.228856°N 13.177103°E / 43.228856; 13.177103
Mapa
Azalera194,26 km²
Altitudea236 m
MugakideakApiro, Cingoli, Gagliole, Matelica, Pollenza, Serrapetrona, Tolentino, Treia eta Castelraimondo
Demografia
Biztanleria11.881 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea61 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0733
Hiri senidetuakBalmaseda eta Ferentino
Katastro kodeaI156
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaMC
comune.sanseverinomarche.mc.it

San Severino Marche Italiako udalerri bat da. Maceratako probintzian kokatuta dago, Markak eskualdean. 11.881 biztanle ditu, 194,26 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Apiro, Cingoli, Gagliole, Matelica, Pollenza, Serrapetrona, Tolentino, Treia eta Castelraimondo.

BiztanleriaUrtea11.00012.00013.00014.00015.00016.00017.00018.0001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 5.803 gizon, 5.990 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.02
 
100+
 
0.13
0.17
 
95-99
 
0.60
1.29
 
90-94
 
2.57
2.86
 
85-89
 
4.36
3.46
 
80-84
 
4.62
5.72
 
75-79
 
5.96
6.91
 
70-74
 
6.64
6.86
 
65-69
 
7.21
7.79
 
60-64
 
8.21
7.43
 
55-59
 
7.20
7.31
 
50-54
 
6.96
6.12
 
45-49
 
6.34
5.77
 
40-44
 
5.88
5.43
 
35-39
 
4.82
6.55
 
30-34
 
5.14
5.05
 
25-29
 
4.41
4.98
 
20-24
 
3.99
4.91
 
15-19
 
4.37
4.51
 
10-14
 
4.34
3.88
 
5-9
 
3.29
2.98
 
0-4
 
2.94
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 7.603 etxebizitza zeuden: 5.151 (% 67,7) okupatuta eta 2.452 (% 32,3) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 75,6 jabetzan zeuden, % 15,2 alokairuan eta % 9,2 beste titulu batekin.

7.603etxebizitza (2021)
5.151okupatuak
2.452hutsik (% 32,3)

Erabilera (2021)

5.151
2.452
Okupatuak (5.151)Hutsik edo ez-okupatuak (2.452)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

75,6
15,2
9,2
Jabetzan (75,6)Alokairuan (15,2)Beste titulu batekin (9,2)

2024an 5.186 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 1.923 (% 37,1) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

5.186etxegune (2024)
1.923pertsona bakarrekoak (% 37,1)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide1.923
2 kide1.417
3 kide934
4 kide623
5 kide edo gehiago289

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]