Edukira joan

Santa Marina (Campania)

Santa Marina
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Campania
ProbintziaSalernoko probintzia
Izen ofizialaSanta Marina
Posta kodea84067 eta 84070
ISTAT kodea065127
HerriburuaSanta Marina
Geografia
Koordenatuak40°05′49″N 15°31′24″E / 40.09708°N 15.52327°E / 40.09708; 15.52327
Mapa
Azalera28,36 km²
Altitudea415 m
MugakideakIspani, Morigerati, San Giovanni a Piro, Torre Orsaia, Tortorella eta Vibonati
Demografia
Biztanleria3.228 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea114 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0974
Katastro kodeaI253
Sailkapen sismikoa2 (Ertaina)
MatrikulaSA
comune.santamarina.sa.it

Santa Marina Italiako udalerri bat da. Salernoko probintzian kokatuta dago, Campania eskualdean. 3.228 biztanle ditu, 28,36 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Ispani, Morigerati, San Giovanni a Piro, Torre Orsaia, Tortorella eta Vibonati.

BiztanleriaUrtea1000150020002500300035001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 1.597 gizon, 1.623 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.06
 
95-99
 
0.31
0.38
 
90-94
 
1.60
1.75
 
85-89
 
2.90
3.19
 
80-84
 
3.20
4.57
 
75-79
 
5.42
6.64
 
70-74
 
6.10
6.51
 
65-69
 
6.41
7.83
 
60-64
 
8.87
7.83
 
55-59
 
6.78
7.76
 
50-54
 
7.89
7.01
 
45-49
 
6.65
6.39
 
40-44
 
6.28
5.51
 
35-39
 
6.59
5.20
 
30-34
 
4.81
4.82
 
25-29
 
4.00
5.20
 
20-24
 
4.31
5.82
 
15-19
 
5.36
5.64
 
10-14
 
4.50
4.13
 
5-9
 
4.74
3.76
 
0-4
 
3.27
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.092 etxebizitza zeuden: 1.416 (% 45,8) okupatuta eta 1.676 (% 54,2) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 84,9 jabetzan zeuden, % 8,4 alokairuan eta % 6,6 beste titulu batekin.

3.092etxebizitza (2021)
1.416okupatuak
1.676hutsik (% 54,2)

Erabilera (2021)

1.416
1.676
Okupatuak (1.416)Hutsik edo ez-okupatuak (1.676)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

84,9
8,4
Jabetzan (84,9)Alokairuan (8,4)Beste titulu batekin (6,6)

2024an 1.508 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 651 (% 43,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,1 kide zeuden.

1.508etxegune (2024)
651pertsona bakarrekoak (% 43,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide651
2 kide358
3 kide231
4 kide207
5 kide edo gehiago61

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]