Edukira joan

Sendenhorst

Sendenhorst
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Ipar Renania-Westfalia
EskualdeaMünster
Rural district of North Rhine-WestphaliaWarendorf District
Posta kodea48324
Udalerri kodea05570040
Geografia
Koordenatuak51°50′38″N 7°49′40″E / 51.8439°N 7.8278°E / 51.8439; 7.8278
Mapa
Azalera96,95 km²
Altitudea68 m
MugakideakDrensteinfurt, Ahlen, Ennigerloh, Warendorf eta Everswinkel
Demografia
Biztanleria14.110 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 7.111 (%50,4) (%49,6) 6.999 alt_right
Dentsitatea146 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia02526
Hiri senidetuakKraljevo (en) Itzuli eta Kirchberg
MatrikulaWAF
sendenhorst.de

Sendenhorst Alemaniako udalerria da. Ipar Renania-Westfalia estatuan kokatuta dago, Warendorf barrutian. Azken zentsuaren arabera 14.110 biztanle zituen 97 kilometro koadrotan banatuta.

2022ko zentsuaren arabera 13.785 biztanle zituen: 6.805 gizonezko (% 49,4) eta 6.978 emakumezko (% 50,6); 100 emakumeko 97,5 gizonezko zeuden. Biztanleen % 18,3 18 urtetik beherakoak ziren eta % 21,5 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 8,3 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 39,4 ezkongabeak ziren eta % 48,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea900010.00011.00012.00013.00014.00015.0001970198019902000201020202030SendenhorstBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 6.802 gizon, 6.982 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.23
 
75+
 
11.60
11.82
 
65-74
 
10.30
24.83
 
50-64
 
23.10
10.94
 
40-49
 
12.73
11.69
 
30-39
 
12.68
5.32
 
25-29
 
4.98
7.92
 
18-24
 
6.23
3.28
 
15-17
 
2.84
8.70
 
6-14
 
9.27
3.22
 
3-5
 
3.34
3.04
 
0-2
 
2.94
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 77,5ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 20,6k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 2,0k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 82,9 beraiek etorritakoak ziren eta % 17,0 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

10.682
2.837
Migrazio-jatorririk gabe (10.682)Migrazio-jatorri osoa (2.837)Migrazio-jatorri partziala (271)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 6.204 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (3.250, % 52,4) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 111,96 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,99 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 1,9 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 53,8 jabeak okupatzen zituzten.[3]

6.204etxebizitza
111,96 m²batez besteko azalera
5,99 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

3.250
2.819
Jabetzan (3.250)Alokairuan (2.819)Aisialdikoa (9)Hutsik (127)
% 1,9hutsik dauden tasa
% 53,8jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (1.442). Etxebizitza gehienak 1970-1979 artean eraiki ziren (1.097); eraikin guztien % 79,8 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (5.575 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra48
2 gela358
3 gela950
4 gela1.442
5 gela1.362
6 gela905
7 gela edo gehiago1.136

Eraikuntza garaia

1919 aurretik535
1919-1949345
1950-1959565
1960-1969660
1970-19791.097
1980-1989746
1990-1999995
2000-2009656
2010-2015220
2016 eta geroago379

Berogailu mota

5.575
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (93)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (294)Bloke-berogailua (Blockheizung) (58)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (5.575)Labe indibiduala (166)Berogailurik gabe (15)

Guztira 3.900 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (2.768, % 71,0). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (2.801).[3] Guztira 6.040 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (2.111, % 35,0).[4]

3.900bizitegi-eraikin
6.040etxegune

Eraikin mota

2.768
657
Etxe bakartua (2.768)Etxe atxikia (bikoitza) (657)Ilarako etxea (296)Bestelako eraikin mota (179)

Etxebizitza kopurua eraikineko

2.801
643
394
Etxebizitza bakarra (2.801)2 etxebizitza (643)3-6 etxebizitza (394)7-12 etxebizitza (54)13 etxebizitza edo gehiago (8)

Etxegunearen tamaina

2.111
1.972
819
779
Pertsona bakarra (2.111)2 pertsona (1.972)3 pertsona (819)4 pertsona (779)5 pertsona (247)6 pertsona (105)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]