Edukira joan

Sulzbach-Rosenberg

Sulzbach-Rosenberg
Sulzbach-Rosenberg
Alemaniako hiri-udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Alemania
Alemaniako estatua Bavaria
Regional district in BavariaPalatinatu Garaia
Bavariako baserri-barrutiAmberg-Sulzbach District
Izen ofizialaSulzbach-Rosenberg
Jatorrizko izenaSulzbach-Rosenberg
Posta kodea92237
Udalerri kodea09371151
Geografia
Koordenatuak49°30′N 11°45′E / 49.5°N 11.75°E / 49.5; 11.75
Mapa
Azalera53,12 km²
Altitudea426 m
Demografia
Biztanleria19.255 (2025eko abenduaren 31)
alt_left 9.739 (%50,6) (%49,4) 9.516 alt_right
Dentsitatea362 bizt/km²
Etxebizitzak7.539
Informazio gehigarria
Sorrera1934ko uztailaren 1a
Telefono aurrizkia09661
sulzbach-rosenberg.de

Sulzbach-Rosenberg Alemaniako hiri-udalerri bat da, Bavaria estatuan. Azken zentsuaren arabera 19.255 biztanle zituen, 53,1 kilometro koadroko azaleran.

2022ko zentsuaren arabera 19.165 biztanle zituen: 9.395 gizonezko (% 49,0) eta 9.775 emakumezko (% 51,0); 100 emakumeko 96,1 gizonezko zeuden. Biztanleen % 15,9 18 urtetik beherakoak ziren eta % 24,4 65 urte edo gehiagokoak. Biztanleen % 9,0 atzerriko herritartasuna zuen. Biztanleen % 37,4 ezkongabeak ziren eta % 46,5 ezkonduta edo izatezko bikote erregistratuan.[1]

Biztanleriaren tamainaUrtea18.00018.30018.60018.90019.20019.50019.80020.100194019601980200020202040Sulzbach-RosenbergBiztanleriaren estatistikaOharra: grafiko hau Wikidatan jasotako datuetatik egin da, automatikoki. Daturen bat aldatu edo eguneratu behar izanez gero, egizu Wikidatan bertan.
Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 9.391 gizon, 9.762 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
9.57
 
75+
 
14.11
12.38
 
65-74
 
12.67
23.82
 
50-64
 
24.07
11.52
 
40-49
 
11.17
12.55
 
30-39
 
11.89
5.77
 
25-29
 
4.45
7.53
 
18-24
 
6.67
2.95
 
15-17
 
2.72
8.44
 
6-14
 
7.23
2.65
 
3-5
 
2.66
2.80
 
0-2
 
2.36
Iturria: Datu hauek Alemaniako erroldatik hartu dira (Alemanez) Personen: Alter (11 Altersklassen) - Familienstand (ausführlich)/Familienstand - Geschlecht. Statistisches Bundesamt (Destatis) / Zensusdatenbank 2024-07-11 (kontsulta data: 2026-09-05)..

2022ko erroldaren arabera, udalerrian biztanleen % 72,3ek ez zuen inolako migrazio-jatorririk, ez berak ez gurasoek. % 26,5k migrazio-jatorri osoa zuten: beraiek etorkinak ziren edo bi gurasoak ziren etorkinak; eta % 1,2k gurasoetako bat bakarrik zuten etorkina. Migrazio-jatorri osoa zutenen artean, % 82,7 beraiek etorritakoak ziren eta % 17,3 bi guraso etorkinen ondorengoak ziren.[2]

Migrazio-jatorria

13.863
5.081
Migrazio-jatorririk gabe (13.863)Migrazio-jatorri osoa (5.081)Migrazio-jatorri partziala (223)

2022ko erroldaren arabera, udalerrian 10.105 etxebizitza zeuden. Horietatik gehienak (5.364, % 53,1) jabetzan ziren. Etxebizitzen batez besteko azalera 98,5 m²-koa zen eta batez besteko alokairua 5,53 €/m²-koa. Hutsik zeuden etxebizitzen tasa % 6,2 zen, eta okupatutako etxebizitzen artean % 58,4 jabeak okupatzen zituzten.[3]

10.105etxebizitza
98,5 m²batez besteko azalera
5,53 €/m²batez besteko errenta

Erabilera

5.364
4.060
Jabetzan (5.364)Alokairuan (4.060)Aisialdikoa (59)Hutsik (626)
% 6,2hutsik dauden tasa
% 58,4jabetza tasa

Gela kopuruari dagokionez, etxebizitza gehienek 4 gela zituzten (2.613). Etxebizitza gehienak 1950-1959 artean eraiki ziren (1.975); eraikin guztien % 90,3 1980 baino lehen eraiki zen. Berogailuari dagokionez, berogailu zentrala (zentralheizung) zen nagusi (7.836 etxebizitza).[3]

Gela kopurua

Gela bakarra124
2 gela823
3 gela2.173
4 gela2.613
5 gela1.923
6 gela1.195
7 gela edo gehiago1.254

Eraikuntza garaia

1919 aurretik734
1919-1949952
1950-19591.975
1960-19691.472
1970-19791.373
1980-19891.159
1990-19991.463
2000-2009520
2010-2015166
2016 eta geroago297

Berogailu mota

7.836
1.252
Urrutiko berogailu-sarea (Fernheizung) (525)Solairuko berogailua (Etagenheizung) (369)Bloke-berogailua (Blockheizung) (46)Berogailu zentrala (Zentralheizung) (7.836)Labe indibiduala (1.252)Berogailurik gabe (81)

Guztira 5.115 bizitegi-eraikin zeuden. Eraikinen gehiengoa etxe bakartua zen (3.411, % 66,7). Eraikinen artean, gehienek etxebizitza bakarra zuten (3.007).[3] Guztira 9.292 etxegune zeuden. Etxegune gehienak pertsona bakarrekoak ziren (3.737, % 40,2).[4]

5.115bizitegi-eraikin
9.292etxegune

Eraikin mota

3.411
907
621
Etxe bakartua (3.411)Etxe atxikia (bikoitza) (907)Ilarako etxea (621)Bestelako eraikin mota (182)

Etxebizitza kopurua eraikineko

3.007
1.157
761
Etxebizitza bakarra (3.007)2 etxebizitza (1.157)3-6 etxebizitza (761)7-12 etxebizitza (166)13 etxebizitza edo gehiago (25)

Etxegunearen tamaina

3.737
2.919
1.299
935
Pertsona bakarra (3.737)2 pertsona (2.919)3 pertsona (1.299)4 pertsona (935)5 pertsona (280)6 pertsona (124)

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabellen. Statistisches Bundesamt (Destatis) (kontsulta data: 2026-09-05).
  2. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Demografie. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  3. 1 2 3 (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Gebäude und Wohnungen. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.
  4. ↑ (Alemanez) Zensus 2022 – Regionaltabelle: Haushalte und Familien. Statistisches Bundesamt (Destatis) 2024-07-11.

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]