Edukira joan

Temamatla (udalerria)

Temamatla
Mexikoko udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Mexiko
Mexikoko estatu Mexikoko estatua
HerriburuaTemamatla (en) Itzuli
Geografia
Koordenatuak19°11′15″N 98°53′00″W / 19.1875°N 98.8833°W / 19.1875; -98.8833
Mapa
Azalera28,42 km²
Altitudea2.276 m
Demografia
Biztanleria12.984 (2015)
Dentsitatea457 bizt/km²

Temamatla Mexikoko udalerri bat da. Mexikoko estatuan kokatua dago. Azken zentsuaren arabera 12.984 biztanle zituen, 28,4 km²ko azaleran. Herriburua Temamatla da.

Udalerriko herririk handienak Temamatla, Santiago Zula, Los Reyes Acatlixhuayan eta El Cabi dira. Honako mapan ikus ditzakezu 10 biztanletik gorako herriak.

Mapa
OpenStreetMaps buruz
Mapsa: erabilera baldintzak
1km
0.6milia
4
3
2
1
1
Temamatla (biztanleria 6,364)
2
Santiago Zula (biztanleria 2,747)
3
Los Reyes Acatlixhuayan (biztanleria 1,674)
4
El Cabi (biztanleria 1,468)

2020ko Mexikoko biztanleria eta etxebizitza-erroldaketaren arabera 14.130 biztanle zeuden. Biztanleen % 28,1 14 urtetik beherakoak ziren eta % 5,5 65 urtetik gorakoak. 100 emakumeko, 96,2 gizon zeuden, eta 15 urtetik gorako 100 emakumeko, 92,4 gizon zeuden adin-talde horretan.[1]

Biztanleria-piramidea 2020
Guztira: 6.926 gizon, 7.193 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.40
 
85+
 
0.64
0.65
 
80-84
 
0.54
0.87
 
75-79
 
0.95
1.47
 
70-74
 
1.57
1.96
 
65-69
 
1.96
3.12
 
60-64
 
3.18
3.52
 
55-59
 
3.67
5.05
 
50-54
 
5.34
5.69
 
45-49
 
6.17
7.25
 
40-44
 
7.10
8.72
 
35-39
 
8.09
7.90
 
30-34
 
8.79
7.33
 
25-29
 
8.62
7.70
 
20-24
 
7.98
8.68
 
15-19
 
8.70
10.38
 
10-14
 
9.44
9.89
 
5-9
 
8.74
9.41
 
0-4
 
8.51
Iturria: Datu hauek Mexiko Erroldatik eskuratu dira. Erroldako jatorrizko datuak ikus daitezke erreferentzian[2]. Datuak aldatzeko, begiratu Wikimedia Commonsetik kargatutako fitxategia.

Etniak eta hizkuntzak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Biztanleen % 1,7k hizkuntza indigenaren bat hitz egiten zuen (5 urte baino gehiago zuten 240 biztanlek). Haietatik, % 95,0k gaztelania ere bazekiten eta % 0,4k ez zekiten gaztelaniarik. Bestalde, biztanleen % 0,8k bere burua afromexikartzat edo afro-ondorengotzat jotzen zuen.[3]

Jaioterriari dagokionez, biztanleen % 69,0 udalerria dagoen estatuan jaio ziren eta % 30,7 beste estatu batean. Gainera, % 0,1 atzerrian jaiotakoak ziren (atzerrian jaiotakoen artean, 100 emakumeko 166,7 gizon). Estatu arteko migrazio berriari dagokionez (2015-2020), beste estatu batetik 1.442 lagun iritsi ziren udalerrira (biztanleriaren % 8,2), eta 1.197 lagunek udalerria utzi zuten beste estatu batera joateko. Atzerrira emigratu zutenen artean, arrazoi nagusiak familia (% 51,8) eta lana (% 26,7) izan ziren.[4][5]

Migrazioa
Jaioterria
69,0 %
30,7 %
Estatu berean jaioak Beste estatu batean jaioak Atzerrian jaioak
Nazioarteko emigrazioaren arrazoia
26,7 %
51,8 %
13,3 %
Lana Familia Hezkuntza Segurtasunik eza Bestelakoa

Udalerrian 3.731 etxegune zeuden. Batez beste, etxegune bakoitzak 3,8 kide zituen eta % 30,6etan emakumezkoa zen buru. Egoera zibilari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 55,4 ezkonduta edo izatezko bikotekidea zuen, % 34,6 ezkongabea zen eta % 10,1 lehenago ezkondua (banandua, dibortziatua edo alarguna) zen. Ugalkortasunari dagokionez, emakumeko bizirik jaiotako seme-alaben batez bestekoa 1,87 zen.[6]

Egoera zibila
12 urte eta gehiagoko biztanleria
55,4 %
34,6 %
10,1 %
Ezkondua edo izatezko bikotea Ezkongabea Lehenago ezkondua

Hezkuntza maila

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Eskolatze-maila, batez beste, 9,8 urtekoa zen. Emakumezkoen artean 9,8 urtekoa zen eta gizonezkoen artean 9,9 urtekoa. 15 urte eta gehiagoko biztanleen % 2,5 analfabetoa zen. Eskola-asistentziari dagokionez, 15-17 urte bitartekoen % 76,8 eta 18-24 urte bitartekoen % 30,8 eskolara joaten ziren. 12-14 urte bitartekoen % 13,0 ez zen eskolara joaten.[7]

2020. urtean, erlijioari dagokionez, biztanleen % 77,1 katolikoa zen, % 7,7 talde protestante edo ebanjeliko batekoa zen, % 0,2 beste erlijio batekoa eta % 14,9 erlijiorik gabekoa zen.[8]

Erlijioa
Biztanleriaren gaineko ehunekoa
77,1 %
14,9 %
Katolikoa Ebanjelikoa/protestantea Beste erlijio bat Erlijiorik gabe

Jarduera ekonomikoa

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2020. urtean, jarduera-tasari dagokionez, 12 urte eta gehiagoko biztanleen % 54,2 ekonomikoki aktiboa zen, hau da, lanean edo lan bila zebilen (5.911 pertsona). Tasa horrek generoen araberako aldea nabarmentzen zuen: % 37,2 izan zen emakumeen artean eta % 72,5 gizonen artean. Biztanleria aktiboaren % 2,9 langabezian zegoen (169 pertsona).[9]

INEGIren 2020ko Biztanleria eta Etxebizitza Zentsuaren arabera, udalerrian 4.542 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.731 (% 82,1) modu partikularrean okupatuta zeuden, 489 (% 10,8) hutsik eta 322 (% 7,1) aldi baterako erabilerakoak. Etxebizitza okupatu bakoitzean batez beste 3,79 biztanle bizi ziren, guztira 14.130 biztanle udalerrian.[10]

4.542etxebizitza
3.731okupatuta
14.130biztanle
3,79biztanle/etxebizitza, batez beste

Etxebizitza multzoa

3.731
489
Okupatuta (3.731)Hutsik (489)Aldi baterakoa (322)

Gela kopuruari dagokionez, gehienek hiru gela edo gehiago zituzten (2.592, % 69,7), 726 (% 19,5) bi gelakoak eta 399 (% 10,7) gela bakarrekoak. Oinarrizko zerbitzuei begira, ia etxebizitza guztiek argindarra (% 98,5), hodi bidezko ura (% 92,2) eta saneamendua (% 97,1) zituzten, eta % 91,0 hirurak batera. Ondasun iraunkorrei dagokienez, % 84,4 hozkailua zuten eta % 71,3 garbigailua; sakelako telefonoa ia orokorra zen (% 88,7), baina telefono finkoa askoz gutxiagotan (% 33,1). Interneteko konexioa % 44,9an zegoen eta ordenagailua % 34,7an. Etxebizitzen % 1,2k ez zuen inolako ondasunik, eta % 2,3k ez zuen inolako informazio- eta komunikazio-teknologiarik.[10]

Gela kopurua

1 gela399
2 gela726
3 gela edo gehiago2.592

Oinarrizko zerbitzuak

% 98,5argindarra
% 92,2hodizko ura
% 97,1saneamendua
% 91,0hirurak batera

Ondasunak eta IKT

Hozkailua% 84,4
Sakelakoa% 88,7
Garbigailua% 71,3
Internet% 44,9
Autoa% 34,9
Ordenagailua% 34,7
Telefono finkoa% 33,1

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  2. ↑ (Gaztelaniaz) Geografía(INEGI), Instituto Nacional de Estadística y. «Censo de Población y Vivienda (CPV) 2020» www.inegi.org.mx (kontsulta data: 2026-09-06).
  3. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  4. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  5. ↑ (Gaztelaniaz) Banco de Indicadores: Migración. INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  6. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  7. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  8. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  9. ↑ (Gaztelaniaz) Censo de Población y Vivienda 2020: Principales resultados por localidad (ITER). INEGI (kontsulta data: 2026-09-06).
  10. 1 2 (Gaztelaniaz) «Principales resultados por localidad (ITER)» Censo de Poblacion y Vivienda 2020 (INEGI).

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]