Edukira joan

Vétraz-Monthoux

Vétraz-Monthoux
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Auvernia-Rodano-Alpeak
Departamendua Savoia Garaia
BarrutiSaint-Julien-en-Genevoiseko barrutia
KantonamenduCanton of Annemasse-Sud
Izen ofizialaVétraz-Monthoux
Posta kodea74100
Geografia
Koordenatuak46°10′27″N 6°15′18″E / 46.1742°N 6.255°E / 46.1742; 6.255
Mapa
Azalera7,11 km²
Altitudea400 m, 573 m eta 490 m
MugakideakAnnemasse, Arthaz-Pont-Notre-Dame, Cranves-Sales eta Étrembières
Demografia
Biztanleria10.949 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 5.397 (%51,8) (%48,2) 5.019 alt_right
Dentsitatea1.540 bizt/km²
vetraz-monthoux.fr

Vétraz-Monthoux Frantziako udalerria da, Savoia Garaia departamenduan dagoena, Auvernia-Rodano-Alpeak eskualdean. Azken erroldaren arabera 10.949 biztanle zituen 7,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Annemasse, Arthaz-Pont-Notre-Dame, Cranves-Sales eta Étrembières.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Vétraz-MonthouxVétraz-Monthoux
Població amb 1784 habitants (2000)Étrembières (2,7 km)
Població amb 29540 habitants (2000)Annemasse (2,8 km)
Població amb 5059 habitants (2000)Cranves-Sales (2,9 km)
Població amb 5863 habitants (2000)Ambilly (3,4 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak mendiko klima du[1]. Köppen-Geiger sailkapenaren arabera, Cfb motakoa da: klima epela, uda freskoa, sasoi lehorrik gabe[2]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria mendiko klima du, eta ipar Alpeetako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: urteko prezipitazioa 1200-1500 mm artekoa, udan modu irregularrean banatuta)[3]. RE2020 araudiaren arabera, eraikuntza berrietarako, udalerria H1c zonan dago[4].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10 °C-koa da, 18,1 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 1339 mm-koa da, urtarrilean 10,5 euri-egun eta uztailean 8,6 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Gaillard (Haute-Savoie) udalerrian dago, 3,4 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,3 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 966,6 mm-koa delarik[5]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40 °C-koa da, 2003ko abuztuaren 13an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -13 °C-koa da, 2012ko otsailaren 6an lortua[oh 1][5].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[6]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.00012.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 5.019 gizon, 5.397 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.10
 
95+
 
0.28
0.30
 
90-94
 
0.37
0.56
 
85-89
 
0.89
2.09
 
80-84
 
1.65
3.15
 
75-79
 
4.21
3.67
 
70-74
 
3.85
4.02
 
65-69
 
4.72
4.70
 
60-64
 
6.19
6.10
 
55-59
 
5.24
5.28
 
50-54
 
5.78
5.74
 
45-49
 
5.52
7.17
 
40-44
 
8.06
9.34
 
35-39
 
8.41
8.37
 
30-34
 
8.32
7.51
 
25-29
 
7.24
5.20
 
20-24
 
4.04
5.52
 
15-19
 
4.65
5.40
 
10-14
 
7.04
8.89
 
5-9
 
7.65
6.89
 
0-4
 
5.87
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[7].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Vétraz-Monthoux udalerrian 10.660 biztanle zeuden eta 4.743 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,25 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 36,5), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[9]

10.660biztanle
4.743elkarbizitza-unitate
2,25lagun elkarbizitza-unitateko
2.996familia
Udalerria
% 29
% 23
% 10
% 37
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.996 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.388). Guraso bakarreko 493 familietatik 423etan ama zen guraso bakarra. 1.289 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 756k seme-alaba bakarra zuten etxean, 627k bi, eta 324k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.388 bikoteetatik 105tan (% 7,6) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[9]

1.115
1.388
493
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.289
Seme-alaba bat756
Bi seme-alaba627
Hiru seme-alaba264
Lau edo gehiago60

15 urte edo gehiago zituzten 8.667 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 8,9 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 29,1. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 70,3). 80 urte edo gehiagoko 412 biztanleetatik 343 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 69 kolektibitateren batean.[9]

Bakarrik bizi da
15-24% 9
25-39% 21
40-54% 16
55-64% 24
65-79% 28
80 +% 29
Bikotean bizi da
15-24% 14
25-39% 68
40-54% 70
55-64% 68
65-79% 64
80 +% 50

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 46,2 ezkonduta zegoen, eta beste % 14,8 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 11,4 izatezko bikotean eta % 3,4 PACS bidez lotuta). % 28,1 ezkongabeak ziren, % 4,1 alargunak eta % 6,7 dibortziatuak.[9]

Ezkonduta% 46,2
Ezkongabea% 28,1
Izatezko bikotean% 11,4
Dibortziatuta% 6,7
Alarguna% 4,1
PACS bidez lotuta% 3,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: enplegatuak (% 21,3), erdi-mailako lanbideak (% 20,6), erretiratuak (% 20,3), eskulangileak (% 15,7). Talde nagusia (enplegatuak, % 21,3) Savoia Garaia departamenduko batez bestekoaren (% 16,4) gainetik dago. 25 elkarbizitza-unitatetan nekazari bat zen erreferentziazko pertsona (% 0,5).[9]

Udalerria
% 12
% 21
% 21
% 16
% 20
Savoia Garaia
% 13
% 20
% 16
% 15
% 25
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 5.218 etxebizitza zeuden. Horietatik 4.758 egoitza nagusi ziren, 158 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 302 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (3.265), etxeak baino gehiago (1.941). Egoitza nagusietatik 2.645 beren jabearen bizilekuak ziren, 2.037 alokairuan zeuden, 783 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 76 doan lagata.[10]

5.218etxebizitza
4.758egoitza nagusi
1.941etxe
3.265apartamentu

Etxebizitza multzoa

4.758
Egoitza nagusia (4.758)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (158)Hutsik (302)

Etxe mota

1.941
3.265
Etxea (1.941)Apartamentua (3.265)

Jabetza egoera

2.645
2.037
783
Jabeak (2.645)Alokairuan (2.037)HLM (783)Doan lagata (76)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 2006-2020 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.874).[10]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik92
1919-194556
1946-1970416
1971-1990903
1991-2005986
2006-20201.874

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.413). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.182 etxebizitzatan). 4.282 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 2.444 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.944tan bi edo gehiago.[10]

Gela kopurua

1 gela98
2 gela924
3 gela1.310
4 gela1.013
5 gela edo gehiago1.413

Berogailu mota

2.182
1.849
Gas sarea (2.182)Fuel-olioa (363)Elektrizitatea (1.849)Gas botila (47)Bestelakoak (317)

Aparkalekua eta ibilgailuak

4.282aparkalekua
2.444ibilgailu 1
1.944ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 7.039 biztanleetatik 5.612 aktibo ziren (% 79,7), horietako 5.035 lanean (% 71,5) eta 577 langabezian (aktiboen % 10,3).

7.03915-64 urteko biztanle
% 79,7aktibo
% 71,5lanean
% 10,3langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 44,7
25-54 urte% 89,9
55-64 urte% 70,2
Gizonak% 83,9
Emakumeak% 75,7

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 15,5
BEPC, brebeta% 20,6
CAP-BEP% 9,9
Batxilergoa% 11,0
Goi-mailako +2% 9,4
Goi-mailako +3/4% 8,1
Goi-mailako +5% 7,1

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 10,3). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.427 ez-aktibotik 531 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 37,2), 216 erretiraturik zeuden (% 15,1) eta 680 bestelako ez-aktibo ziren (% 47,7).

Ez-aktiboak

% 37
% 15
% 48
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 16
% 27
% 30
% 20
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.103 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 5.035 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.103enplegu udalerrian
% 87,4soldatapeko
% 12,6ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 36.880 eurokoa zen, eta biztanleen % 13 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

36.880 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 32.180 €
% 13,0pobrezia-tasa▲ Dep.: % 10,2

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 240 komertzioetatik, 5 erauzte enpresak ziren, 2 janari enpresak ziren, 4 material elektrikoaren fabrikazioko enpresak ziren, 1 garraiorako elementuen fabrikazioko enpresa zen, 16 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 45 eraikuntza enpresak ziren, 56 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 11 garraio enpresak ziren, 3 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 7 finantziazio enpresak ziren, 20 higiezinen enpresak ziren, 40 zerbitzu enpresak ziren, 19 administrazio publikoko enpresak ziren eta 11 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[11]

2009an zeuden norbanakoentzako 61 zerbitzu publikoetatik, 1 funeraria zen, 13 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 2 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekuak, 3 igeltseroak, 16 margolariak, 6 zurginak, 4 iturginak, 4 argiketariak, 1 eraikuntza enpresa, 2 ile apaindegiak, 3 albaitariak, 3 jatetxeak, 2 higiezinen agentziak eta 1 apaindegia.[12]

2009an zeuden 12 establezimendu komertzialetatik, 1 supermerkatu zen, 1 brikolaje denda handia zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 2 okindegiak, 2 liburu dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 1 altzari denda zen, 1 kirol-denda zen eta 1 lore-denda zen.[13]

2000. urtean Vétraz-Monthoux udalerrian 6 nekazaritza-ustiategi zeuden.

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an 2 botika eta anbulantzia 1 bat zegoen.

2009an haur-eskola 1 eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Vétraz-Monthoux udalerrian hezkuntza orokorreko lizeo bat zegoen

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1987ko abuztuaren 1an eta 2026ko irailaren 20an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Dubreuil, Vincent. (2022-02). «Le changement climatique en France illustré par la classification de Köppen» La Météorologie 116  doi:10.37053/lameteorologie-2022-0012..
  3. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  4. ↑ (Frantsesez) Réglementation environnementale RE2020. 2020-11-18.
  5. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Gaillard », fiche climatologique. .
  6. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  7. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  8. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  9. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  10. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  11. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  12. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  13. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]