Edukira joan

Vaucresson

Vaucresson
Frantziako udalerria
Administrazioa
Estatu burujabe Frantzia
Frantziaren banaketa administratiboametropolitar Frantzia
Eskualdea Île-de-France
DepartamenduaSenako Gainak
AlkateaVirginie Michel-Paulsen (en) Itzuli
Izen ofizialaVaucresson
Posta kodea92420
Geografia
Koordenatuak48°50′33″N 2°09′10″E / 48.8425°N 2.1528°E / 48.8425; 2.1528
Mapa
Azalera3,08 km²
Altitudea140 m, 132 m, 178 m eta 162 m
MugakideakMarnes-la-Coquette, La Celle-Saint-Cloud, Rueil-Malmaison, Garches, Versailles eta Le Chesnay-Rocquencourt
Demografia
Biztanleria8.432 (2023ko urtarrilaren 1a)
alt_left 4.562 (%54,1) (%48,7) 4.105 alt_right
Dentsitatea2.738 bizt/km²
vaucresson.fr

Vaucresson Frantziako udalerria da, Senako Gainak departamenduan dagoena, Île-de-France eskualdean. Azken erroldaren arabera 8.432 biztanle zituen 3,1 km²-ko azaleran.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Marnes-la-Coquette, La Celle-Saint-Cloud, Rueil-Malmaison, Garches, Versailles eta Le Chesnay-Rocquencourt.

Diagrama honek gertuen dauden herriak erakusten ditu.

Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
Herri batzuen distantzia eta kokapen erlatiboa
VaucressonVaucresson
Població amb 18196 habitants (2000)Garches (2,2 km)
Població amb 8416 habitants (2000)Bougival (2,9 km)
Població amb 29405 habitants (2000)Le Chesnay (3,1 km)
Població amb 3267 habitants (2000)Rocquencourt (3,4 km)
Població amb 10956 habitants (2000)Ville-d'Avray (3,5 km)

CNRSk 2010ean egindako Joly ikerketaren arabera, udalerriak Erdialdeko eta Iparraldeko lautaden klima ozeaniko degradatua du[1]. Météo-Franceren 2020ko tipologiaren arabera, udalerria klima ozeaniko aldatua du, eta Parisko arroaren hego-mendebaldeako klima-eskualdean kokatuta dago (ezaugarri nagusiak: prezipitazio urriak, batez ere udaberrian (120-150 mm); negu hotza (3,5 °C))[2].

1971-2000 aldiko batez besteko urteko tenperatura 10,9 °C-koa da, 15 °C-ko anplitude termikoarekin. Urteko batez besteko prezipitazio-metaketa 666 mm-koa da, urtarrilean 11 euri-egun eta uztailean 8 egun izanik[1]. 1991-2020 aldirako, hurbilen dagoen Météo-France estazioa Toussus-le-Noble udalerrian dago, 10,6 km-ra, eta bertan neurtutako batez besteko urteko tenperatura 11,5 °C-koa da eta prezipitazio-metaketa 677 mm-koa delarik[3]. Estazio horretan erregistratutako tenperatura maximoa 40,8 °C-koa da, 2019ko uztailaren 25an lortua; tenperatura minimoa, berriz, -17,4 °C-koa da, 1985ko urtarrilaren 17an lortua[oh 1][3].

Biztanleriak, denboran, ondorengo grafikoan ageri den bilakaera izan du:[4]

BiztanleriaUrtea0200040006000800010.0001750180018501900195020002050BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. 1962 eta 1999 artean kontatze bikoitz gabeko biztanleria; hortik aurrera, udalerriko biztanleria. Iturriak: Ldh/EHESS/Cassini 1999ra arte. 2006tik aurrera INSEEren datuak.

Biztanleria-piramidea 2022
Guztira: 4.160 gizon, 4.330 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.24
 
95+
 
0.69
1.44
 
90-94
 
1.73
2.76
 
85-89
 
2.66
2.16
 
80-84
 
4.04
3.49
 
75-79
 
3.70
6.37
 
70-74
 
5.31
4.57
 
65-69
 
4.50
7.57
 
60-64
 
6.93
6.85
 
55-59
 
7.85
8.29
 
50-54
 
6.58
7.09
 
45-49
 
8.89
4.69
 
40-44
 
6.70
5.17
 
35-39
 
4.85
3.61
 
30-34
 
4.27
5.65
 
25-29
 
3.00
4.21
 
20-24
 
4.85
6.61
 
15-19
 
7.16
9.74
 
10-14
 
6.35
5.29
 
5-9
 
5.89
4.21
 
0-4
 
4.04
Iturria: INSEEren datuetatik eratorritako grafikoa. Biztanleria txikia duten herrietako biztanleria borobildu da bertan eskainitako zenbakietan oinarrituta[5].

Familiak eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2023 erroldaren arabera, Vaucresson udalerrian 8.261 biztanle zeuden eta 3.638 elkarbizitza unitate[oh 2], hau da, 2,27 lagun elkarbizitza unitate bakoitzeko (Metropolitar Frantzian 2,13). Talderik handiena kide bakarreko elkarbizitza-unitateak ziren (% 34,5), Metropolitar Frantziako batez bestekoaren azpitik (% 39,2).[7]

8.261biztanle
3.638elkarbizitza-unitate
2,27lagun elkarbizitza-unitateko
2.352familia
Udalerria
% 30
% 25
% 9
% 34
Metropolitar Frantzia
% 24
% 26
% 10
% 39
Bikotea seme-alabekinBikotea seme-alabarik gabe etxeanGuraso bakarrekoakKide bakarrekoaBestelakoak

Udalerrian 2.352 familia zeuden, eta horien artean seme-alabak etxean zituzten bikoteak ziren ugarienak (1.090). Guraso bakarreko 339 familietatik 230etan ama zen guraso bakarra. 1.068 familiek ez zuten 25 urtetik beherako seme-alabarik etxean. 566k seme-alaba bakarra zuten etxean, 501k bi, eta 218k hiru edo gehiago. Seme-alabadun 1.090 bikoteetatik 69tan (% 6,3) seme-alabaren bat bikotekide baten aurreko harreman batekoa zen.[7]

923
1.090
339
Bikotea seme-alabarik gabeBikotea seme-alabekinGuraso bakarra
25 urtez azpiko seme-alabarik ez etxean1.068
Seme-alaba bat566
Bi seme-alaba501
Hiru seme-alaba170
Lau edo gehiago48

15 urte edo gehiago zituzten 7.025 biztanle zeuden. Horien artean 15-24 urtekoen % 5,1 bizi zen bakarrik eta 80 urte edo gehiagokoen % 41,3. Bikotean bizitzea ohikoagoa zen talde guztietan, 40-54 urteko taldean jotzen zuen gailurra (% 79,5). 80 urte edo gehiagoko 566 biztanleetatik 492 baino ez ziren elkarbizitza-unitateetan bizi; gainerako 74 kolektibitateren batean.[7]

Bakarrik bizi da
15-24% 5
25-39% 17
40-54% 11
55-64% 18
65-79% 28
80 +% 41
Bikotean bizi da
15-24% 4
25-39% 61
40-54% 79
55-64% 75
65-79% 69
80 +% 48

15 urte edo gehiagoko biztanleen % 49,7 ezkonduta zegoen, eta beste % 11,7 bikotean bizi zen ezkondu gabe (% 6,3 izatezko bikotean eta % 5,4 PACS bidez lotuta). % 26,4 ezkongabeak ziren, % 5,6 alargunak eta % 6,6 dibortziatuak.[7]

Ezkonduta% 49,7
Ezkongabea% 26,4
Dibortziatuta% 6,6
Izatezko bikotean% 6,3
Alarguna% 5,6
PACS bidez lotuta% 5,4

Elkarbizitza-unitatearen erreferentziazko pertsonaren lanbide-kategoriari dagokionez, nagusiak hauek ziren: goi-mailako langileak (% 38,4), erretiratuak (% 27,0), erdi-mailako lanbideak (% 12,2), enplegatuak (% 8,8). Talde nagusia (goi-mailako langileak, % 38,4) Senako Gainak departamenduko batez bestekoaren (% 35,3) gainetik dago. Ez zen nekazaririk erregistratu erreferentziazko pertsona gisa.[7]

Udalerria
% 38
% 12
% 9
% 27
Senako Gainak
% 35
% 16
% 14
% 21
Metropolitar Frantzia
% 13
% 16
% 15
% 14
% 30
NekazariakArtisau, merkatari eta enpresa-buruakGoi-mailako langileakErdi-mailako lanbideakEnplegatuakEskulangileakErretiratuakBestelakoak

2023 erroldaren arabera, udalerrian 3.970 etxebizitza zeuden. Horietatik 3.637 egoitza nagusi ziren, 99 bigarren egoitza edo noizbehinkakoak eta 234 hutsik zeuden. Apartamentuak ziren nagusi (2.669), etxeak baino gehiago (1.209). Egoitza nagusietatik 2.558 beren jabearen bizilekuak ziren, 974 alokairuan zeuden, 271 errenta moderatuko etxebizitza gisa alokatuta eta 105 doan lagata.[8]

3.970etxebizitza
3.637egoitza nagusi
1.209etxe
2.669apartamentu

Etxebizitza multzoa

3.637
Egoitza nagusia (3.637)Bigarren egoitza edo noizbehinkakoa (99)Hutsik (234)

Etxe mota

1.209
2.669
Etxea (1.209)Apartamentua (2.669)

Jabetza egoera

2.558
974
Jabeak (2.558)Alokairuan (974)HLM (271)Doan lagata (105)

Eraikuntza garaiari dagokionez, 1946-1970 artean eraikitako egoitza nagusiak ziren ugarienak (1.546).[8]

Eraikuntza garaia

1919 aurretik329
1919-1945281
1946-19701.546
1971-1990802
1991-2005445
2006-2020231

Egoitza nagusien artean gehienek 5 gela edo gehiago zituzten (1.432). Gas sarea zen berogailu mota nagusia (2.546 etxebizitzatan). 2.699 egoitza nagusik beren aparkalekua zuten: 1.784 etxebizitzatan auto bakarra zegoen eta 1.387tan bi edo gehiago.[8]

Gela kopurua

1 gela297
2 gela423
3 gela764
4 gela721
5 gela edo gehiago1.432

Berogailu mota

2.546
833
Gas sarea (2.546)Fuel-olioa (201)Elektrizitatea (833)Gas botila (16)Bestelakoak (41)

Aparkalekua eta ibilgailuak

2.699aparkalekua
1.784ibilgailu 1
1.387ibilgailu 2+

Enplegua

2023 urtean 15-64 urteko 5.249 biztanleetatik 4.018 aktibo ziren (% 76,5), horietako 3.716 lanean (% 70,8) eta 302 langabezian (aktiboen % 7,5).

5.24915-64 urteko biztanle
% 76,5aktibo
% 70,8lanean
% 7,5langabezia-tasa

Jarduera-tasa: talde bakoitzeko biztanleen artean zenbat diren aktibo (lanean edo langabezian).

15-24 urte% 24,6
25-54 urte% 93,2
55-64 urte% 79,6
Gizonak% 78,2
Emakumeak% 74,9

Langabezia-tasa hezkuntza-mailaren arabera

Titulurik gabe% 10,7
BEPC, brebeta% 13,7
CAP-BEP% 9,5
Batxilergoa% 10,4
Goi-mailako +2% 7,2
Goi-mailako +3/4% 9,5
Goi-mailako +5% 5,7

Marratxo bertikala: udalerriko langabezia-tasa orokorra (% 7,5). Zabalerak eskala finko batean daude (0-% 50), udalerri artean konparagarriak izan daitezen.

1.232 ez-aktibotik 769 ikasle edo ordaindu gabeko praktiketan ari ziren (% 62,4), 152 erretiraturik zeuden (% 12,3) eta 311 bestelako ez-aktibo ziren (% 25,2).

Ez-aktiboak

% 62
% 12
% 25
Ikasle edo praktikanErretiratuakBestelakoak

Lanbide-kategoria[oh 3]

% 10
% 55
% 18
% 13
NekazariakArtisau/merkatariakGoi-mailako langileakErdi-mailakoakEnplegatuakEskulangileak

Udalerrian 2.782 enplegu zeuden 2023 urtean. Udalerriko biztanle landunak 3.716 ziren; beraz, udalerria langile-erakarlea da.[oh 4]

2.782enplegu udalerrian
% 82,1soldatapeko
% 17,9ez-soldatapeko
NekazaritzaIndustriaEraikuntzaMerkataritza/zerbitzuakAdministrazioa/hezkuntza/osasuna

Diru sarrerak

2023 urtean, diru-sarreren mediana 47.390 eurokoa zen, eta biztanleen % 7 pobrezian bizi zen (bizimoduaren medianaren % 60tik behera).

47.390 €diru-sarreren mediana▲ Dep.: 33.790 €
% 7,0pobrezia-tasa▼ Dep.: % 13,5

Ekonomia jarduerak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2007an zeuden 504 komertzioetatik, 3 erauzte enpresak ziren, 5 janari enpresak ziren, 9 bestelako produktu industrialen fabrikazioko enpresak ziren, 22 eraikuntza enpresak ziren, 72 ibilgailuen saltze eta konpontze enpresak ziren, 6 garraio enpresak ziren, 17 ostalaritza eta jatetxe enpresak ziren, 44 informazio eta komunikazio enpresak ziren, 35 finantziazio enpresak ziren, 43 higiezinen enpresak ziren, 168 zerbitzu enpresak ziren, 55 administrazio publikoko enpresak ziren eta 25 «beste zerbitzu jarduera batzuk» multzoan sailkatutako enpresak ziren.[9]

2009an zeuden norbanakoentzako 70 zerbitzu publikoetatik, 1 posta bulegoa zen, 5 banku bulegoak, 3 ibilgailuen konpontzeko eta nekazaritza tresnetako lantokiak, 1 ibilgailuen ikuskaritza teknikoko lekua, 2 autoeskolak, 2 igeltseroak, 5 margolariak, 3 zurginak, 2 iturginak, 4 argiketariak, 4 eraikuntza enpresak, 6 ile apaindegiak, 2 albaitariak, 10 jatetxeak, 16 higiezinen agentziak, 2 tintoreriak eta 2 apaindegiak.[10]

2009an zeuden 24 establezimendu komertzialetatik, 1 hipermerkatu zen, 1 120 m2 baino gehiagoko denda zen, 3 120 m2 baino gutxiagoko dendak, 5 okindegiak, 3 harategiak, 1 kongelatu-denda zen, 1 arraindegi zen, 2 liburu dendak, 3 arropa dendak, 1 etxerako tresna denda zen, 1 elektrotresna denda zen, 1 bitxi-denda zen eta 1 lore-denda zen.[11]

Hezkuntza eta osasun ekipamenduak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

2009an zeuden 3 osasun-ekipamenduak botika ziren.

2009an 2 haur-eskola eta 3 lehen-hezkuntzako eskola zegoen. Vaucresson udalerrian 2 Bigarren Hezkuntzako ikastetxe eta 1hezkuntza orokorreko lizeoaBigarren Hezkuntzako ikastetxeetan 540 ikasle zeuden eta hezkuntza orokorreko lizeoetan 233.

  1. ↑ Estazioko erregistroak 1965ko urtarrilaren 1an eta 2025ko urriaren 2an artekoak dira.
  2. ↑ INSEEren ménage kontzeptua (elkarbizitza-unitatea / etxegunea) etxebizitza berean bizi diren pertsonak dira, ahaidetuta egon edo ez. Famille kontzeptua (familia), aldiz, elkarbizitza-unitate BATEN BARRUAN dagoen bikote bat (seme-alabekin edo gabe) edo guraso bakar bat da. Kide bakarreko etxegune batek ez du familiarik: hortik dator udalerri bakoitzean elkarbizitza-unitate kopurua familia kopurua baino handiagoa izatea beti.
  3. ↑ Frantziako lanbide-sailkapen ofiziala (PCS) darabil: goi-mailako langileak zuzendariak eta goi-mailako lanbide intelektualak dira (ingeniariak, irakasle unibertsitarioak, medikuak...); erdi-mailakoak irakasleak, teknikariak eta erdi-mailako kudeatzaileak; enplegatuak bulego- eta zerbitzu-langileak (administrazio-langileak, saltzaileak...); eskulangileak eskulanezko lanbideak, kalifikatuak zein ez.
  4. ↑ Atal hau lantokiaren arabera neurtzen da, ez bizilekuaren arabera: udalerriko enplegu kopuruak eta bertako biztanle langileen kopuruak ez datoz bat.

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]
  1. 1 2 (Frantsesez) Joly, Daniel; Brossard, Thierry; Cardot, Hervé; Cavailhes, Jean; Hilal, Mohamed; Wavresky, Pierre. (2010-06-18). «Les types de climats en France, une construction spatiale» Cybergéo : revue européenne de géographie 501  doi:10.4000/cybergeo.23155..
  2. ↑ (Frantsesez) Le climat en France hexagonale et Corse. .
  3. 1 2 (Frantsesez) Station Météo-France « Toussus Le Noble », fiche climatologique. .
  4. ↑ Population et logements par commune depuis le recensement de 1962 (1961 pour les Dom) à 1999
  5. ↑ «Population selon le sexe et l'âge quinquennal de 1968 à 2022 (1990 à 2022 pour les DOM) | Insee» www.insee.fr (kontsulta data: 2026-07-27).
  6. ↑ (Frantsesez) «Naissances de 2008 à 2025» Insee (kontsulta data: 2016ko abuztuaren 10a).
  7. 1 2 3 4 5 (Frantsesez) «Couples-Familles-Ménages en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  8. 1 2 3 (Frantsesez) «Logement en 2023» Recensement de la population (INSEE).
  9. ↑ Créations et stock d'établissements par commune en 2009
  10. ↑ Nombre d'équipements des services aux particuliers
  11. ↑ Nombre d'équipements et de services dans le domaine du commerce en 2009

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]