Edukira joan

Vignanello

Vignanello
Vignanello
Italiako udalerria
Administrazioa
Herrialdea Italia
Italiako eskualdeak Lazio
ProbintziaViterboko probintzia
Izen ofizialaVignanello
Jatorrizko izenaVignanello
Posta kodea01039
ISTAT kodea056058
HerriburuaVignanello
Geografia
Koordenatuak42°23′05″N 12°16′39″E / 42.3847°N 12.2775°E / 42.3847; 12.2775
Mapa
Azalera20,53 km²
Altitudea369 m
MugakideakCorchiano, Gallese, Vallerano, Vasanello, Fabrica di Roma eta Soriano nel Cimino
Demografia
Biztanleria4.279 (2023ko urtarrilaren 1a)
Dentsitatea208 bizt/km²
Informazio gehigarria
Telefono aurrizkia0761
Katastro kodeaL882
Sailkapen sismikoa3A  
MatrikulaVT
comune.vignanello.vt.it

Vignanello Italiako udalerri bat da. Viterboko probintzian kokatuta dago, Lazio eskualdean. 4.279 biztanle ditu, 20,53 kilometro koadroko azaleran banatuta.

Udalerri mugakideak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Honako udalerri hauek ditu mugakide: Corchiano, Gallese, Vallerano, Vasanello, Fabrica di Roma eta Soriano nel Cimino.

BiztanleriaUrtea3500400045005000550060001860189019201950198020102040BiztanleriaBiztanleriaren eboluzioa Datu hauek Wikimedia Commonsetik eskuratu dira. Aldaketarik behar izanez gero, han egin dezakezu. Datuen jatorria: 1961-1991 artean[1], 1991etik aurrera, ISTAT.[2]

Biztanleria-piramidea 2026
Guztira: 2.110 gizon, 2.150 emakume
%GizonakAdinaEmakumeak%
0.00
 
100+
 
0.00
0.14
 
95-99
 
0.60
0.62
 
90-94
 
1.35
2.32
 
85-89
 
2.98
3.08
 
80-84
 
3.91
6.35
 
75-79
 
6.47
7.11
 
70-74
 
6.88
6.35
 
65-69
 
7.16
7.87
 
60-64
 
7.40
8.58
 
55-59
 
8.28
9.76
 
50-54
 
8.37
6.68
 
45-49
 
7.58
5.83
 
40-44
 
6.60
4.88
 
35-39
 
5.30
4.41
 
30-34
 
3.58
5.40
 
25-29
 
4.28
4.93
 
20-24
 
4.19
5.73
 
15-19
 
5.30
4.31
 
10-14
 
3.44
3.41
 
5-9
 
4.05
2.23
 
0-4
 
2.28
Iturria: Datu hauek ISTAT estatistika gune ofizialetik eskuratu dira[3]

Etxebizitza eta etxeguneak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

ISTATen zentsu iraunkorraren arabera, 2021ean udalerrian 3.006 etxebizitza zeuden: 1.931 (% 64,2) okupatuta eta 1.075 (% 35,8) hutsik edo noizbehinka erabiliak. 2019an, okupatutako etxebizitzen % 83,7 jabetzan zeuden, % 10 alokairuan eta % 6,3 beste titulu batekin.

3.006etxebizitza (2021)
1.931okupatuak
1.075hutsik (% 35,8)

Erabilera (2021)

1.931
1.075
Okupatuak (1.931)Hutsik edo ez-okupatuak (1.075)

Okupatutako etxebizitzen jabetza-erregimena (2019)

83,7
10
Jabetzan (83,7)Alokairuan (10)Beste titulu batekin (6,3)

2024an 1.971 etxegune (familia) zeuden udalerrian, eta horietatik 773 (% 39,2) pertsona bakarrekoak ziren. Etxegune bakoitzeko batez beste 2,2 kide zeuden.

1.971etxegune (2024)
773pertsona bakarrekoak (% 39,2)

Etxeguneak tamainaren arabera (2024)

1 kide773
2 kide530
3 kide348
4 kide262
5 kide edo gehiago58

Erreferentziak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]

Kanpo estekak

[aldatu | aldatu iturburu kodea]